Türkiye'de Bir İlki Gerçekleştireceğiz

Enerji Bakanlığı’nın projesiyle Anadolu’da üretilen elektrik Çanakkale Boğazı’nın altından İstanbul’un Avrupa Yakası ve Trakya’ya ulaştırılacak.

Türkiye'de Bir İlki Gerçekleştireceğiz

Her geçen gün enerji ihtiyacı artan İstanbul’un elektrik arz güvenliğinin sağlanabilmesi için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ‘Çanakkale Denizaltı Kablo Projesi’ hayata geçirilecek. Yüksek gerilim olarak Türkiye’de ilk niteliğindeki projeyle Anadolu’da üretilen elektrik Çanakkale Boğazı’nın altından geçirilerek İstanbul’un Avrupa Yakası başta olmak üzere Trakya’ya ulaştırılacak. İhalesine geçtiğimiz hafta çıkılan projenin iki yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Projede, kullanılacak 4 kilometre uzunluğunda ve bin 600 milimetrekare kesite sahip kablolar denizin bir metre altına gömülecek. Projenin maliyetinin bir kısmı Dünya Bankası’ndan sağlanacak kaynak ile karşılanacak. Toplam maliyetinin ise 700 milyon lira olması bekleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, projeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, projenin niteliği itibariyle Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkat çekki. Söz konusu projenin tamamlanmasıyla birlikte Trakya Bölgesi’nde kullanılan elektriğin hem miktarının hem de kalitesinin artacağına işaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız “Hükümet olarak bü-tün çabamız, çoğrafi şartlar ne olursa olsun, elektriği ve diğer enerji kaynaklarını güvenli ve kaliteli bir şe-kilde tüm bölgelerimize ulaştırmaktır. Deniz altında geçirilecek kablolar vasıtasıyla İstanbul ve tüm Trak-ya’ya elektrik iletim projesi, bu çabamızın ve hizmet anlayışımızın ürünüdür” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2012, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER