'Türk Siyasetine İzmir'den Yön Vereceğiz'

Başbakan Ahmet Davutoğlu Ak Parti'nin İzmir mitinginde İzmirlilere hitap etti. Davutoğlu'nu büyük bir kalabalık karşıladı.

'Türk Siyasetine İzmir'den Yön Vereceğiz'
 
7 Haziran genel seçimleri öncesi çalışmalarına hızla devam eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin İzmir'de düzenlediği mitingde konuştu.
 
Büyük bir coşku içerisinde geçen mitinge vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Emniyet rakamlarına göre mitinge 120 bin kişi katılırken, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun mitinglerini canlı olarak yayınlayan sosyal medya hesabı DavutoğluCanlı mitinge 150 bin kişinin katıldığını belirtti.
 
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu İzmir'de yaptığı konuşmada, “Türkiye Cumhuriyeti devleti, bu aziz bayrak IMF müzakerelerinde borç isteyenlerin önünde dalgalanıyordu. Bizi IMF’ye mecbur kılanlar cumhuriyetçilik yapabilirler mi? Türk Silahlı Kuvvetleri tankını hibe alıyordu, topunu hibe alıyordu, İsrail’e tamire gönderiyordu. Türk Silahlı Kuvvetleri’ni başka ülkelere namerde muhtaç edenler cumhuriyetçi olabilir mi?” dedi.
 
İzmir Gündoğdu Meydanı’nda büyük bir kalabalığa seslenen Davutoğlu, Gündoğdu Meydanı’nda milyonlarca İzmirliye hitap etti. Alandaki herkes Başbakan’ı beklerken telefonlarıyla özçekim (selfie) yaparak, ‘birlikte daha güçlü’ hastagi ile sosyal medyada paylaşımlarda bulundu. Miting alanını saatler öncesinde dolduran partililerin coşkusu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun gelmesiyle zirveye ulaştı. Eşi Sera Davutoğlu ile birlikte alana gelen Davutoğlu, miting alanını dolduran vatandaşları selamladı. Mitinge denizdeki tekneler ve havadaki bir paraşüt de destek verdi. Denizde AK Parti ve Türk bayraklarıyla onlarca tekne olduğu gözlenirken, Gündoğdu Meydanı’nın üzerinde paraşüt dolaştı. Güvenlik önlemlerinin de alındığı mitingde, yüksek binaların üzerine keskin nişancılar yerleştirildi.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu konuşmasına, “Malazgirtten 10 yıl sonra gelen Horasan erenlerine selam olsun. 16. yy.da bütün Akdeniz’i Türk gölü yapan İzmir merkezli leventlere selam olsun. Düşman bu sahile dayandığında ilk kurşunu atan Hasan Tahsin’e selam olsun. Kocatepe’den çıkan İstiklal ordularının Komutanı Gazi Mustafa Kemal’e ve askerlerine selam olsun. Cumhuriyetimizi burada kuran ve iktisat kongresi ile milli iktisadi bağımsızlığı ilan eden Mustafa Kemal Atatürk’e selam olsun. Buradan başlattığı demokrasi meşalesini Yassıada’ya kadar onurla taşıyan şehit başbakanımız Adnan Menderes’e selam olsun. İzmir’in her bir köşesine selam olsun. İzmir’i izmir yapan, Türkiye’nin her köşesinden gelen İzmir’de bir arada yaşayan bütün güzel İzmirlilere selam olsun” diye başladı.
 
 
“BURADAN TÜRKİYE’Yİ YÖNETMEYE DEVAM EDECEĞİM”
 
İzmir’e boş gelmediğine dikkat çeken Davutoğlu, “İzmir’e gelen eli boş gelmez, iki müjde ile geldik. İzmir tarihin zengin noktası, istiklalin başkenti oldu. Ama İzmir’de hiçbir zaman devletin merkezi otoritesi bulunmadı. İşte bugün Başbakanlık Ofisi açarak İzmir’e Ankara’yı getiriyoruz. Bu bizim İzmir’e verdiğimiz önemin doğrudan göstergesi. İzmirliler bizi misafir etmeye hazır mısınız. Başbakanlık Ofisi ile Türk siyasetine İzmir’den yön vermeye hazır mısınız? İzmir sıradan bir yer değil, İzmir Ankara ve istanbul’dan sonra başbakanlığa ev sahipliği yapacak üçüncü şehir. Bütün İzmirlilere söz veriyorum. Bu ofis gece gündüz İzmirlilerin emrinde olacak. Başbakanlığın bütün birimleri temsil ederek bir hizmet bürokrasisi, alanı oluşacak. Ben de her fırsatta İzmir’e geleceğim hem İzmirlilerle bulacağım hem de buradan Türkiye’yi yönetmeye devam edeceğim. İzmir istikbalin baş şehri herşeye layık. Her türlü hizmeti getirdik, getirmeye devam edeceğiz. Ayrıca bugün Konak Tüneli’ni açıyoruz. Konak Tünelleri İzmir’in merkezinde trafiği rahatlatacak. 1200 metreden daha fazla derinlikte, günde 40 bin araç geçecek” diye konuştu.
 
“CUMHURİYETİN İTİBARINI KİM KAZANDIRDI?”
 
İzmir’in AK Parti’nin taşıdığı önemi anlatmanın gerekliliği belirten Başbakan Davutoğlu, “Bu meydanlara gelip cumhuriyetçilik, milliyetçilik, özgürlük üzerine konuşanlara bir ders verelim. Ders vermeye hazır mısınız? O zaman ders 1. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bütün devletin yek bir vücut olarak verdiği istiklal mücadele ile kuruldu. Hiç kimseye ait değil, bütün millete aittir. Hiçbir zümrenin, seçkin gurubun değil 78 milyonun aziz devletidir. Şimdi bakın bu devlet Selçuklu ve Osmanlı mirası üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti 2002’de ne haldeydi? Mustafa Kemal’in ‘Cumhuriyeti biz kurduk, siz yücelteceksiniz’ demişti. Şimdi Allah aşkına soruyorum. Cumhuriyetin itibarını kim kazandırdı. Kim kazandırdı? “ dedi.
 
“BU DEVLETİ BİR DAHA NAMERDE DEĞİL MERDE DAHİ MUHTAÇ EYLEME”
 
Yükselmesi gereken cumhuriyetin 2002’deki durumunu anlatan Davutoğlu, şöyle konuştu:“Türkiye Cumhuriyeti devleti, bu aziz bayrak IMF müzakerelerinde borç isteyenlerin önünde dalgalanıyordu. Bizi IMF’ye mecbur kılanlar cumhuriyetçilik yapabilirler mi? Türk Silahlı Kuvvetleri devletin itibarıdır. Tankını hibe alıyordu, topunu hibe alıyordu, İsrail’e tamire gönderiyordu. Türk Silahlı Kuvvetleri’ni başka ülkelere namerde muhtaç edenler cumhuriyetçi olabilir mi? Aziz cumhuriyetimizin Türk Lirası alay konusuydu. Üzerinde 6 sıfırla dünyada alay konusuydu. Türk Lirası’nı alay konusu yapanlar cumhuriyetçilikten bahsedebilirler mi? Bütün itibarımız yerle bir olmuştu. Şimdi 12 yılda geldiğimiz noktada IMF borcu kim ödedi. Şu anda uluslararası herhangi bir kuruluşa borcumuz var mı? Kim yaptı? Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne itibarı kim kazandırdı? Şu anda şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri kendi tankını yapıyor, kendi topunu yapıyor, piyade tüfeğini, topunu yapıyor. Kim yaptı kim yaptı? Bitlis- Muş arasında ilk defa hizmete giren atak helikopterleri başbakanlık helikopteri olarak içinde eskortluk yaptım. İzmirliler o manzarayı görecektiniz, gözleriniz yaşarırdı. Eğer yerde olsaydım şükür secdesine kapanırdım. Al bayrakları dalgalandırma vaktidir. Bu meydanlarda al bayrağı dalgalandıramadan miting yapanlar Türkiyelikten bahsedemez. İster oy veren İzmirli olsun ister vermeyen ama herkes elini vicdanına koysun. Başbakan olarak Van Gölü üzerinde sağ tarafıma bakıyorum, yüzde yüz Türk yapımı atak helikopteri şerefli Türk subayı selam verdi. Sol tarafıma baktım yüzde yüz Türk yapımı atak helikopteri şerefli Türk subayı pilot selam verdi. Yarabbi hamdolsun bu devleti bir daha namerde değil merde dahi muhtaç eyleme dedim.”
 
 
“BU MU CUMHURİYETÇİLİK? BU MU DEVLET İTİBARI?
 
“Şimdi soruyorum Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne itibarı kim kazandırdı?” diyen Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Paramıza itibarı kim kazandırdı? Türkiye Cumhuriyeti mührünü bütün dünyaya kim vurdu? Bakın bir utanç vesikasıdır. Dış işleri bakanlığım döneminde bir diplomatımız dedi ki “2002 de öyle bir haldeydik ki başbakan yurtdışına gidecek, ‘şu masrafları yapamazsınız’ diye bir belge var. Biz başbakana vereceğimiz belgeleri basabilmek için kendi cebimizden gidip fotokopi çektirdik, fotokopi makinası bile çalışmıyordu’ dedi. Bu mu cumhuriyetçilik? Bu mu devlet itibarı? Şimdi Türkiye Büyükelçiliği var, al bayrak her yerde dalgalanıyor her yerde. O zaman cumhuriyetin birinci şartı cumhuriyeti yükselmektir. Yükseltiyoruz. Bakın çok çarpıcı bir örnek; 2 gün önce Ordu ve Giresunda’ydık Cumhurbaşkanımızla birlikte. Buradan bütün bir millete sesleniyorum. Allah aşkına o manzaradan gurur duyamayan bir Türk olabilir mi? Denizin üstünde Avrupa’da ilk kez havaalanı yaptık havaalanı. Bu bir hayaldi.”
 
“O OKUMA ÖZÜRLÜDÜR OKUYAMAZ DA”
 
CHP Genel Başkanı kemal Kılıdçaroğlu’nu da eleştiren Davutoğlu, “Kılıçdaroğlu bir takım farazi projelerden bahsediyor. Biraz önce bir kardeşim gösterdi. Stratejik Derinlik kitabının arka sayfasını okumuş ve ya biri okumuş ona söylemiş. O okuma özürlüdür okuyamaz da. Merkezi projeyi diyor ki 2035 yılında bunu yapacağız. Bırak 2035. Ben şimdi burada, Konak’ta 4 yılda bitireceğim projelerden, dünya çapında projelerden bahsedeceğim. 2023 yılına kadar gerçekleştireceğimiz” dedi.
 
Yapacakları projelerden bahseden Davutoğlu, halka seslenerek “Sayalım mı? Bir, dünyanın en büyük havalimanını İstanbul’da inşa ediyoruz. İki, dünyanın en uzun kuleli asma köprüsünü Yavuz Sultan Selim Köprüsü olarak üçüncü köprü olarak inşa ediyoruz. Bu sene cumhuriyetin yıldönümünde hazır olacak. Üç, dünyanın tek ve ilk üç katlı tünelini boğaziçinin altında inşa ediyoruz.İki katı demiryolu, bir katı karayolu. Dünyada tek dünyada ilk. Marmara’yı inşa ettik hayaldi şimdi Avrasya Tüneli’ni inşa ediyoruz. Asya ile Avrupa’yı biz birleştiriyoruz biz. Beş, dünyanın dördüncü uzun asma köprüsünü İzmit Körfez geçişinde yapıyoruz. İzmir’i merkez kılacak projeler bunlar. Böylece İstanbul İzmir arası 3,5 saate inecek. Altı, Çanakkale’de dünyanın en geniş açıklığına sahip asma köprüsü inşa ediyoruz. Hepsi önümüzdek i 4-5 yıl içinde bir tek İzmir’den çıktığınıza Rumeli evlatları ve Avrupa’ya gidecek herkes Çanakkale köprüsüne otoyola gidip Bulgaristan’a Yunanistan’a oradan da aziz evladı fatihaya ulaşacak” ifadelerini kullandı.
 
 
DELİCAN: "BAŞKALARI KONUŞUR; AK PARTİ YAPAR"
 
AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'ndan önce kürsüden partililere seslendi. Başkan Delican, alanı dolduran partilileri selamlayarak, AK Parti İzmir İl Teşkilatı'nda çalışmalarını sürdüren herkese ve AK Parti ailesine teşekkürlerini iletti. Başkan Delican şunları söyledi: "Varlığı ile ülkemizin İzmiri'mizin 13 yıllık hizmet seline güç katarak; heyecanlarını, güzel İzmir’imizin Gündoğdu Meydanı'na taşıyan ak gönüllü kardeşlerim. AK Parti’nin ak gönüllü destekçileri,  aydınlık şehrimizin aydınlık insanları hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor. “AK Parti sözünü tutar” , “Başkaları konuşur ; AK Parti yapar” dedik… İzmirli hemşerilerimizle gönül bağımızı daha da arttıracak Başbakanlık Ofisi'ni faaliyete geçirdik. Sayın Başbakanımızın katılımı ile mitingden sonra Konak Tüneli'nin açılışını gerçekleştireceğiz. İzmirli artık görüyor… Kuru gürültü yapanla, çalışanı biliyor… kerhen onay verdiklerinin ne kadar üretimsiz olduğunu görüyor… İzmir halkı; bu şehrin pek çok potansiyelini, yıllardır hedefsiz ve projesiz hatta kimliksiz bırakan yerel idareye rağmen; 13 yıllık Ak Parti iktidarının politikaları ile meyve toplamaya başladığının farkında. Biz başka ne dedik ; “Cumhuriyetin 100. yılında  kalkınmış şehirler, mutlu insanlar, kendine yeten, öncü bir Türkiye’yi yaratmış olacağız..”
Bu hedefin altına imzasını atacağından şüphe duymadığım; ne isteğini bilen, ilkelerine bağlı, cesur, yürekli izmirli’ler; bu yolculuk; istikrar temelinde; hizmetin yolculuğudur. Dillere, inançlara, mezheplere, yaşam biçimlerine saygı duyulan; her kesimin birarada yaşayabileceği yeni türkiye’nin inşasının yolculuğudur. Bu yolculukta korkuya yer yok!... Endişeye gerek yok… Oturduğu yerden –mış gibi yapanlara; Ökafa karıştıranlara geçit yok. İzmir; 30 mart yerel seçimlerinde uyarısını yapmıştır.. “hizmete evet diyeceğinin” mesajını vermiştir… 7 Haziran’da da ihmallere,  değerlerini kullanan ama üretmeyenlerin kör döğüşüne nokta koyacaktır.. AK Parti'yi izmirde birinci parti yapacaktır. Biz; izmirli’ye dil uzatana da  bu özel şehri hizmetsiz bırakana, bu şehrin insanlarının milli duygularını siyasetlerine alet edenlere de dur demeyi biliriz…"
 
YILDIRIM: İZMİR MUSTAFA KEMAL'İN ŞEHRİDİR
 
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım da kürsüden partililere seslendi. Yıldırım, "İzmir’in özellikleri bilmeyenler olabilir. Herkes şunu bilmelidir. İzmir sevgi şehridir, saygı şehridir, samimiyetin var olduğu şehirdir. İzmir Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının ilan edildiği şehirdir. İzmir Adnan Menderes’in şehridir. İzmir Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın şehridir. İzmir Mustafa Kemal’in şehridir.   Son 13 yılda Türkiye’de destanlar yazan bir kadronun şerefli mensuplarınız. Yolları böldük vatandaşı birleştirdik, hayatları birleştirdik. Türkiye’de havayolu halkın yolu olduysa bu AK Parti’nin, 77 milyon vatan evladının başarısıdır. Bizim 13 yılda ‘İzmir’e ne yaptınız?’ diyenlere cevabımız Gündoğdu’dur. İzmir’in trafik sorununu çözen çevreyolu, İZBAN bizim eserimizdir. Liman sorununu çözen AK Parti’dir, AK Parti kadrolarıdır. 7 Haziran yeni Türkiye’nin kapılarının aralanacağı tarihtir. Genel Başkanımız ile birlikte Türkiye’nin 2023 hedefleri Mustafa Kemal Atatürk’ün hedeflerinin yakalanacağı tarihtir” dedi. Yıldırım son olarak, “Aday olmuyorum ama İzmir’den de bir yere gitmiyorum. İzmir benim evim. Bundan sonra görevi alan arkadaşlar bayrağı bizden aldıkları yerden daha yukarılara çıkaracaklar” diye konuştu. 
 
EROĞLU: BİZ KAVGAYA GELMEDİK
 
Orman ve Su İşleri Bakanı, AK Parti İzmir Milletvekili Adayı Veysel Eroğlu, "Güzel İzmirimize büyük hizmetler yapacağız. Zaten sizler biliyorsunuz. Biz kavgaya değil gönüller kazanmaya geldik. Biz buraya laf değil hizmet üretmeye geldik. Zaten sloganımız şu; onlar konuşur AK Parti yapar" diyerek sözlerine başladı. Genel seçimin önemine değinen ve bakanlığın yaptığı çalışmaları anlatan Bakan Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "2003 yılı öncesini hatırlayın. IMF'ye borcumuzdan dolayı el pençe divan durduğunu unutmayacağız. Borçlarımızdan dolayı IMF önünde diz çöküldüğü günleri unutmayacağız. Devletin borç aldığı, toplanan vergilerin yüzde 86'sının faiz lobisine gittiği günleri ve enflasyon canavarını unutmayacağız. İşte eski Türkiye bu. Ama Yeni Türkiye huzurlu, kalkınmış, gelişmiş bir Türkiye. Büyük hedeflerimiz var. Sayın Cumhurbaşkanımız, bizlere bir hedef göstermişti. Allah nasip ederse 2023 yılından önce Cumhuriyetin yüzüncü yılını kutlamadan önce Türkiye'yi dünyadaki 10 büyük ekonomisi arasına taşıyacağız. Zaten bunun ayak sesleri gelmeye başladı." 
 
Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2015, 18:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER