'Titanik'te Yeniden Seçim

Yunanistan’da hükümet kurmaya çalışan üçüncü parti PASOK da havlu attı. Tekrar seçim tehlikesi ufukta.

'Titanik'te Yeniden Seçim

 

Yunanistan’da geçen pazar günü düzenlenen seçimlerden üçüncü parti olarak çıkan PASOK da ilk iki parti gibi koalisyon hükümeti kurma turunu başarısızlıkla sonlandırdı. PASOK Lideri Evangelos Venizelos hükümet kurma görevini dün öğlen cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’a iade etti. Anayasanın öngördüğü şekilde Papulyas bugün seçimlerde ilk üç sırada yer alan parti liderleri Yeni Demokrasi’den Andonis Samaras, Radikal Sol İttifak’dan (SİRİZA) Aleksis Çipras ve Venizelos ile ortak bir zirve yapıp koalisyon kurulması yönünde son kartını oynayacak.Papulyas el attı
 
Papulyas daha sonra diğer liderler, Bağımsız Yunanlılar Başkanı Panos Kammenos, Hrisssi Avgi Lideri Nikos Mihaloliakos, Komünist Partisi Sekreteri Aleka Papariga ve Demokratik Sol Başkanı Fotis Kuvelis ile ayrı ayrı görüşecek.
Pazar seçimlerinden sonra yapılan kıyasıya pazarlık sonucu Yeni Demokrasi ve PASOK, euro bölgesinde kalmak şartıyla önceden varılmış kredi anlaşması ve kemer sıkma önlemlerinde üstlenilen “yükü hafifletmek” adına IMF-AB ikilisiyle yeniden müzakere masasına oturulması ve iki yıllık bir koalisyon kurulmasında anlaşmış durumdalar. Ancak, üç parti de bu koalisyona SİRİZA’nın katılımıyla koalisyonun “milli birlik hükümeti” niteliği kazanmasını şart koşuyor. Seçimlerin büyük galibi Çipras ise bu öneriyi şiddetle reddediyor ve yeniden erken seçim istiyor. Zira son yapılan kamuoyu yoklamaları SİRİZA’nın oylarının 17’den yüzde 20-22’ye çıkacağını gösteriyor. Siyasetin hazin hali Yunan basınında Titanik benzetmesine yol açıyor. Ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi TaNea yaşanan krizi, “Titanik’de yeniden seçim” manşetiyle yorumladı.
Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2012, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER