'Terör Yakamızı Bırakırsa Düzlüğe Çıkarız'

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Terör belası yakamızı bırakmış olsa bugün Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, dünyaca bilinen Türkiye'nin çok önemli bir turizm destinasyonu olabilirdi. Bugün kör bir davanın arkasında yok olup giden birçok insan aslında sektörün yarattığı bereketten ekmek yiyebilirdi” dedi.

'Terör Yakamızı Bırakırsa Düzlüğe Çıkarız'

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu toplantısına katılmak üzere Antalya'nın Alanya İlçesi'ne geldi. Günay'a, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Antalya Valisi Ahmet Altıparmak ve TÜROFED Başkanı Osman Ayık eşlik etti. Alanya'nın Türkler beldesinde bulunan Sentido Gold Island Otel'de basına kapalı toplantıya katılan Bakan Günay, toplantı sonunda gazetecilere açıklamada bulundu.

Hatay’da şehit olan askerler için Türk halkına başsağlığı dileyen Günay, şöyle dedi: "Ne yazık ki menfur bazı saldırı ve suikastlarla birkaç çocuğumuzu yine kaybettik. Türkiye son 20-25 yıl içinde çok özel bir başarının altına imza attı. Bir yandan terörle mücadele etti, bir yandan da 2-3 milyon seviyesinden, 30 milyon seviyelerine çıkan bir turizm başarısının altını imzaladı. Eğer Türkiye son 20-25 yıl içinde turizmini yükseltmeye, ekonomisini geliştirmeye çalışırken, toplumsal başarı kurmaya çalışırken terör belası yakamızı bırakmış olsa, bugün Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, dünyaca bilinen Türkiye'nin çok önemli bir turizm destinasyonu olabilirdi. Bugün kör bir davanın arkasında yok olup giden birçok insan aslında sektörün yarattığı bereketten ekmek yiyebilirdi. Ne yazık ki bunu anlatmakta zorlandık, zorlanıyoruz."

MAVİ BAYRAKTA DÜNYA 4’ÜNCÜSÜYÜZ

Bakanlık bütçesinin çok yüksek imkanlarını öncelikli olarak altyapıya ayıracaklarını dile getiren Günay, "Geçen yıl Antalya’da 170 civarında olan mavi bayrak sayısı 190 oldu. Gelecek yıl 200'ün üstüne çıkarız. Mavi bayrakta dünya dördüncüsüyüz. Üçüncülüğe doğru tırmanıyoruz" dedi.

"RUSYA VE ÇİN'DE 2'NCİ MÜŞAVİRLİĞİ AÇACAĞIZ"

Türkiye'nin geçen yıl turizmde iyi bir sezon geçirdiğini anlatan Günay şöyle konuştu:

"Şimdi zor bir yıldayız. 2012 oldukça zor olacak. Bu yıl ekstra sıkıntılar var. Türkiye'nin Güneydoğusu'nda bazı sıkıntılar olacağı görülüyor. Bunu yeni pazarlarla telafi edeceğiz. Dünyada yeni pazarlarda yeni müşavirlikler açma gayretlerimiz vardı. Sayın Başbakan'ın direktifiyle bu haziran başında çalışmalar sonuçlanacak. Rusya'da Petersburg'da ikinci bir müşavirlik açacağız. Çin gibi büyük bir pazarda, Şangay merkezli ikinci bir müşavirlik açacağız. Önceki yıllarda nasıl olduysa bilmiyorum, müşavirliğimizi kapattığımız Avustralya Sidney'de müşavirlik açacağız. Şu anda Latin Amerika'da müşavirliğimiz yok. İspanya'dan tüm Latin Amerika'yı yönetmeye çalışıyoruz. Brezilya'nın en gelişen şehri Sao Paolo'da müşavirlik açacağız. Kuzey Afrika'da Tunus merkezli bir müşavirlik açmaya çalışıyoruz. Yunanistan'da müşavirlik açmaya çalışıyoruz. 7 ayrı merkezde ikinci ya da yeni müşavirlikler açacağız. Rehber arkadaşlarımızın hukuki statüsü de belirsizdi. Uzun zamandan bu yana yasa istekleri vardı. Önceki gün TBMM Turizm Komisyonu'nda oy birliğiyle yasa taslağı geçti. İnşallah aynı destek genel kurulda da sürerse, bu yasama döneminde rehber arkadaşlarımızı bir yasa sahibi yapacağız."

Bakan Ertuğrul Günay daha sonra TÜFOFED yönetimi, Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, Gazipaşa Kaymakamı Muhittin Pamuk, Alanya Belediye Başkanı Ak Partili Hasan Sipahioğlu ve turizmcilerin yer aldığı kokteyle katıldı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2012, 09:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER