'Talimatı Okyanus Ötesinden Değil Vatandaştan Alırız'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin kendi projelerini yarım yamalak uygulamaya koyduğunu savunarak, "Biz ne ürettiysek çalıp yapıyorlar. Çünkü beceriksiz bir hükümetle karşı karşıyayız. Biz talimatı okyanus ötesinden değil vatandaştan alırız" dedi.

'Talimatı Okyanus Ötesinden Değil Vatandaştan Alırız'

Ankara'dan uçakla Muğla'ya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dalaman Havalimanı’nda partililer tarafından karşılandı, ardından Köyceğiz İlçesi'ne geçti. Kılıçdaroğlu, Köyceğiz Meydanı’nda parti otobüsü üzerinden yaklaşık bin kişiye seslendi. Kılıçdaroğlu, selden zarar gören köylülere "Geçmiş olsun" dileğini ilettikten sonra zararın 1.5 milyon lira olduğunu belirtip, iktidarın yardım göndermemesini eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, kendisini dinlemeye gelen köylülerden birinin açtığı 'Rakamlardan 2’yi, alfabeden B’yi, iktidardan AKP’yi sileceğiz' yazılı pankartı okuduktan sonra, "2B arazilerine 80, 70, 30 bin lira veriyorlar. Dededen atadan kalmış 2B arazisine 80 bin 30 bin lira değer biçiyorsunuz. Biz görüşümüzü seçim öncesi açıkladık. Orman köylüsünden herhangi bir ücret almayacağız. Orman köylüsü değilse emlak vergisinin değeri neyse o değer üzerinden vereceğiz. Bizim sözümüz böyleydi. AKP geldi rant gözüyle bakıyor yüksek fiyatlar istiyorlar. Bunun bir köylünün ödemesi, karşılaması mümkün değil. Köylü direnirse biz de direneceğiz. Komisyonlarda 'Yüzde 50 bile çok büyük rakam ama hadi yüzde 50 yapın' dedik. Recep Tayip Erdoğan Meclis'te yüzde 70’e çıkardı. Şimdi maliyeden ecrimisilller geliyor, gözünüzü korkutmak için. Beceriksiz bir Hükümet var" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Hükümet’in dış politikasını da eleştirerek, "Suriye ile Irak ile kötüyüz. Vatandaş malını nereye satacak? Halktan yana politika izleneceği, halk için mücadele edilen vatandaşın mutlu olacağı dönem CHP iktidarıdır. Biz siyaseten şöyle düşünüyoruz; Siyaset halka adanmışlıktır. Halkın çıkarlarını savunacağız. Bu anlayışla yola çıkıyoruz. Anadolu toprağının her yanına götüreceğiz bu anlayışı" dedi.


CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Hükümet bizim projelerimizi uyguluyor" diyerek şöyle devam etti: "Her derdinizi biliyoruz. Dertleriniz için çözümlerimiz var. Bizim projelerimizi uyguluyorlar. Süt projesini uyguluyorlar, intibak yarım yamalak çıkardılar, tamamlamak bize nasip olacak. 2B’yi yarım yamalak çıkardılar. Askerliği de yarım yamalak çıkardılar. Biz ne ürettiysek çalıp yapıyorlar. Çünkü beceriksiz bir Hükümet’le karşı karşıyayız. Esnafın çiftçinin derdini biz çözeceğiz. Çünkü biz talimatı okyanus ötesinden değil vatandaştan alırız. "

"Uludere’de istihbaratı kim verdi?" tartışmalarına da değinen Kılıçdaroğlu, bu konuyla ilgili de şunları söyledi: "Bakın şimdi aylardır söylüyorum 'Uludere’de kimden talimat aldınız?' diyorum. Konuşmuyorlardı, ABD açıkladı; 'Ben verdim ama siz beceremediniz gidip vatandaşları bombaladınız' dedi. Eğer bir ülke kendi istihbaratı başka bir ülkeye endekslemişse o ülke bağımsız değildir. Dış politikası başka bir ülkeye endekslediyse o Hükümet milli değildir. Gayri milli bir hükümettir. Siz kendi istihbaratınızı, hiçe sayarsınız böyle olur. Bu ülkede ülkesini seven her yurttaşın AKP’nin bu ülkenin çıkarlarına hizmet edemeyeceğini artık bilmesi lazım."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasında memur ve emeklilere de sitem ederek, "Aldatanlar ve kalkınanlar partisi. 5. ayın sonuna geldik hala memur zammı yok. Eğer CHP iktidar olsaydı tüm memurlar sokaklara taşardı. Baskı yapıyorlar şiddet uyguluyorlar. Emeklinin durumu iyi, keyifleri de yerinde. Ben onlara 'Yaz tatillerinizi Kanarya Adaları’nda geçirmeyin' diyorum. Ben, emeklilerin hakkını savundum onlar gidip AKP’ye oy verdi. Ama 9 milyon emeklinin hakkını savunmak benim görevim çünkü biz CHP’yiz. Biz çiftçinin, esnafın yanındayız. Bu hükümet ömrünü tamamlamış bir Hükümet kendisini başka ülkelere endekslemiş bir Hükümet. Ne zaman bir Müslüman ülke bir başka Müslüman ülkeye düşman olmaya başladı. Bizim Suriye ile ne sorunumuz var? 2B mücadelesini sonuna kadar vereceğiz. Siz ektiniz başkası gelip alacak. Kimse o hakkı gasp etmeyecek" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2012, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER