Siyasiler 'Çiftçiler Günü'nde Buluştu

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından JW Marriot Otel'de 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından JW Marriot Otel'de 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla tören düzenlendi. Törende, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül "Türkiye için söz konusu olduğunda tabii ki 75 milyonun beslenmesi hepimiz için ayrı bir önem sarf etmektedir. Tarım dediğimizde gıda akla gelmektedir. Gıda dediğimizde insanların aç kalmaması akla gelmektedir. Açlık gerek tarımla, gerek hayvancılıkla, gerek gıdayla ilgilidir. Dolayısıyla insanlar daima açlık tehlikesiyle, açlık korkusuyla da yaşamışlardır. Bunun için zengin ülke de olsa fakir ülke de olsa tarım sektörüne daima öncelik vermiştir, hiçbir zaman tarım sektörünü ihmal etmemişlerdir. Tarımdaki ihracatımız ithalatımızdan çok daha büyük. Bildiğim kadarıyla 14 milyar dolar civarında ihracatımız 10 milyar dolar civarında ithalatımız varsa; biz sadece kendi nüfusumuzu beslemiyoruz veya Türkiye'yi ziyaret eden misafirleri turistleri değil, aynı zamanda dışarı ihraç ederek 4 milyar dolar civarında bir dış ticaret fazlası veriyoruz. Özellikle sulama kanallarının bir an önce bitirilmesi Türk tarımını, Türk çiftçisini çok daha güçlü hale getirecektir, üretim kapasitemizi artıracaktır. Bir aileye en hızlı gelir getirmenin yolu hayvancılıktır aslında. Son yıllarda modern hayvancılığın Türkiye'de gelişiyor olmasını görmekten memnuniyet duyuyorum"diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Okullara süt dağıtımı istismar edilemeyecek. Böylesine kapsamlı bir projede ortaya çıkan ve toplam içinde çok az sayıda olan öğrencilerimizin rahatsızlanması konusunu bir istismar vesilesi yapmak isteyenlerin özelikle dikkate alınmamasını rica ediyorum. Olayın önünü arkasını anlama zahmetine girmeden araştırıp sormadan doktorların değerlendirmelerini, tahlilleri, raporları görmeden önyargıyla söylenen sözler kimseyi tereddüte sürüklemesin" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu okullarda süt dağıtılmasını isteyen ilk parti CHP'dir. Neden bunu kabul etmiyorsunuz. Biz bunu yerel yönetimlerde zaten yapıyoruz. Bizim eleştirimiz neden süt dağıtıyorsun değil. Verdiğin sütün kalitesini eleştiriyorum ben" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2012, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER