Seçimin Sınıfta Kalanları ve Parlayan Yıldızları

Ben HABER soruyor, Erol Yaraş cevaplıyor… Siyasetten ekonomiye, yerel yönetimlerden kentin sorunlarına kadar gündeme dair merak ettiğiniz her şey Genel Yayın Yönetmenimiz Erol Yaraş’ın yorumlarıyla bu sayfada sizlerle buluşuyor.

Seçimin Sınıfta Kalanları ve Parlayan Yıldızları
BEN HABER
 
CHP’de bir iddia var. AK Parti’yi İzmir’de ikiye katlayacakları yönünde. Sizce bu ne denli mümkün?
 
Bazı ölçüler var. Mitingler örneğin. AK Parti’nin mitingiyle CHP’nin mitingini mukayese ettiğimizde kalabalık üstünlüğü var, ama her zaman meydanların ölçü olmadığı, her seçim öncesinde söylenir. CHP İzmir’de tartışmasız birinci parti olacak ama ikiye katlama gibi bir durum bence mümkün değil. Bu CHP’nin zayıf olduğu anlamına gelmiyor. İzmir’de CHP’nin birçok emanet oyu var bu bilinen bir gerçek. Yani İzmir CHP’li bir şehir değil aslında. Bu dönemde de CHP’ye emanet oy vermiş birçok insanın HDP’ye oy vereceği görülüyor bu şehirde. Bundan dolayı CHP birinci parti olmasına rağmen, iddia edildiği gibi farkı açamayacak. Ama bu AK Parti’nin yerinde duracağı anlamına da gelmiyor. AK Parti’de de bu konuda bir gerileme olacak çünkü bugüne kadar AK Parti’ye oy vermiş birçok kişi HDP’yi destekleyecek. İşte bu yüzden, İzmir ilginç bir tabloyla karşımıza çıkacak. Parti sıralaması; CHP, AK Parti, MHP ve HDP olarak şekillenir. Çünkü görünen o ki HDP’ye İzmir’de yalnız Kürt kökenli insanlar oy vermeyecek. HDP’ye Kürt kökenli olmayıp, tamamen 4 partili bir parlamento görmek veya AK Parti’ye alternatif yaratmak isteyen gruplar da bu dönemde oy verecek. O yüzden İzmir yine farkını ortaya koyacak ve buradan Türkiye’ye farklı bir mesaj verecek. Eğer bu gördüğüm tablo gerçekleşirse ben HDP’nin yüzde 10 ile değil, 11 hatta 11.05 ile barajı geçeceğini düşünüyorum.
 
CHP, BAŞKA PARTİLERDEN OY DEVŞİREMEDİ
 
Neden CHP’nin başka partilerden oy almak gibi bir sıkıntısı var?  
   
CHP yıllardır farklı bir politika izlediği için başka partilerden oy devşiremedi. Bu seçimlerde ilk defa farklı söylemler içinde CHP. Farklı söylemlerden sonra eğer CHP’nin oy oranları 26-27’lerde kalırsa, bu demektir ki CHP’ye oy gelmiş. Çünkü insanlar şunu biliyor; CHP’nin 26-27-28’lerde olmasıyla HDP’nin barajı geçmemesi arasında hiçbir değişiklik yok. Ancak HDP barajı geçerse, Türkiye’de değişimin ya da farklı bir parlamentonun önü açılabilir. CHP’nin 2-3 puan fazla alması önemli değil, mühim olan HDP’nin barajı geçmesi. Örneğin HDP yüzde 10 aldı diyelim. Bu 10’luk birimin yüzde 3’ü CHP’den gelen oylar olacaktır. Yani eğer CHP yüzde 27 alırsa, bu oranı yüzde 30 gibi düşünmek lazım aslında. CHP’nin oyu artıyor. Özellikle emeklilerde… Bir de yeni oy verecek genç kesimi düşünmek lazım. 
 
NECAT KARATAŞ, BEDRİ SERTER’İ DAHA İYİ ALGILASIN
 
Geçtiğimiz gün bir MHP-CHP gerilimi de yaşandı. Serter’in HDP ile ilgili “böyle bir partinin mecliste olmaması demokrasi ayıbıdır” sözlerine Necat Karataş sert bir dille cevap verdi ve “Bedri Serter HDP’nin Eş İl Başkanı oldu da bundan CHP seçmeninin haberi mi yok?” dedi. Gerçekten CHP tüm umutlarını HDP’ye mi bağladı sizce?
 
MHP İl Başkanı Necat Karataş’a şunu sormak lazım: Tek partili bir parlamento mu istiyorsunuz, 4 partili bir parlamento mu? Bedri Serter “gidin o partiye oy verin” demiyor ki. Bütün yapılan simülasyonlara ve hesaplamalara göre, yüzde 9 alan bir HDP’nin çok farklı, yüzde 10 alan bir HDP’nin ise yine çok farklı bir siyasi tablosu oluyor. MHP, “AK Parti tek başına devam etsin, biz yine 3. muhalefet partisi olalım” diyorsa ve AK Parti’nin koltuk değneği olarak “biz ona yine destek veririz” diyorsa o zaman evet onlar 3 partili bir parlamento isterler. Ben ona Bedri Serter’in söylemlerini daha iyi anlamasını tavsiye ederim. CHP içinden HDP’ye oy verecek insanlar hiçbir zaman HDP’nin politikalarını ve hedeflerini benimsemiş insanlar değiller. Zaten Selahattin Demirtaş da “bize çok emanet oy gelecek” diyor. Onlar da bunun bilincinde. O yüzden buradan Sayın Karataş’a tavsiyemi yineliyorum: Kendisi, kimin ne demek istediğini biraz daha iyi algılasın. 4 partili bir parlamentoda belli denetim mekanizmalarının çalışacağına inanıyor insanlar. Şu anda mutlak bir tek parti iktidarında artık demokrasilerde çalışması gereken, yargı, basın gibi kuruluşlar çalışmıyor. Basın bugün görevini yapabiliyor mu? Kim diyebilir bugün basın tam anlamıyla görevini yerine getirebiliyor diye. Yok böyle bir şey, kimse kimseyi kandırmasın. Ben Sayın Karataş’a bir de şunu sormak isterim: Siz yüzde 18-19 alsanız ne değişiyor, HDP barajı geçmediği takdirde? Ben cevap vereyim; hiçbir şey değişmiyor. 
 
 
Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2015, 13:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER