'Sandıkların Üzerine Oturmak Suçtur'

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun "Seçimlerde elektrik kesilirse sandığın üzerine oturun" açıklamasını eleştirirken, sandığın üzerine oturmanın suç olduğunu, 70 kilodan fazla ağırlıkta sandığın kırılacağını söyledi. 

'Sandıkların Üzerine Oturmak Suçtur'
 
Ak Parti istişare toplantısı için Aksaray’a gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ilk olarak Aksaray Belediyesi’ni ziyaret etti. 7 Haziran tarihinde yapılacak  milletvekili seçimleri ile ilgili açıklama yapan Bakan Yıldız, seçimlere 8 gün kaldığını ve geride bıraktıkları 9 seçimden de güçlenerek çıktıklarını anlattı. Bakan Yıldız, "Çünkü doğru yaptığımız kadar güçlendiğimizi hamdolsun her defasında fark ettik. Doğruları yapmaya devam edeceğiz"’ dedi.
 
SANDIK ÇAĞRISI 
 
Türkiye’nin geleceği için önemli bir seçime girdiğini belirten Bakan Yıldız, şöyle konuştu: 
 
"Vatandaşlarımızın seçime yalnızca bir vatandaşlık hakkı, yalnızca oy kullanmak olarak bakmamalarını özellikle tavsiye ediyor, bunu istirham ediyorum. Çünkü katılım oranının yüksek olması gerek bütün vatandaşlarımızın Türkiye’nin geleceği ile ilgili karar vermesi, gerekse de Türkiye’nin bugünkü konularına müdahale etmesi anlamındadır. Vatandaşımızın, halkımızın her türlü müdahalesi sandık vasıtası ile seçim vasıtası ile olmaktadır. Ama vesayet rejimlerinin müdahalesi sandığa mani olmak üzerinedir. O yüzden vatandaşımız yalnızca kendi oyuna değil ülkesine de sahip çıkmış olacak. Biz AK Parti’ye oy veren ve vermeyen bütün vatandaşlarımıza bunu tavsiye ediyoruz. Katılım oranının yüksek olması özellikle çoğulcu demokrasiye geçişi ile de alakalı önemli bir husustur. O yüzden önümüzdeki pazara hep beraber sandıkların başına gideceğiz ve orada Türkiye’nin geleceğini Allah’ın izni ile şekillendirmiş olacağız."
 
SANDIĞIN ÜZERİNE OTURMAK SUÇTUR 
 
Daha sonra iştişare için bir otelde partililerle buluşan Bakan Yıldız, burada yaptığı konuşmada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, "Seçimlerde elektrik kesilirse sandığın üzerine oturun" açıklamasına cevap verdi. Sandığın üzerine oturmanın suç olduğunu ifade eden Bakan Yıldız şöyle konuştu:
 
"Kimseyi sandıklarını üzerine oturtmayın arkadaşlar. Elektrikle alakalı Allah’ın izni ile bir sıkıntı olmaz. Sandık üzerine oturmak suçtur. Bakın Sayın Kılıçdaroğlu, ‘Eğer elektrik kesilirse sandığın üstüne oturun’ dedi. 70 kilodan fazla oturursanız sandık kırılır arkadaşlar. Plastik, şeffaf olduğu için kırılıyor. Eskiden tahta sandıklar olarak hafızasında kalanlar yanılıyorlar. Sayım ve döküm işleminde sandığın yerini bile değiştiremezsiniz. Bırakın üzerine oturmayı, sandığı alıp 5 metre öbür tarafa koyamazsın. Bulunduğu yerde sayılacak o. Bununla alakalı kanun var. İlgili maddesi var. Yüksek seçim kurulunun emanetidir. Zimmetlidir. 174 bin sandık yaklaşık, Yüksek Seçim Kurulu tarafından sandık başkanlarına zimmetlidir. 2-5 ay arasında cezası vardır. O yüzden kafasına geldiği gibi kullanılan cümlelerin hiç bir şekilde karşılığı yoktur. Bizler kanunlara aykırı davranmayacağız ve seçim işlemindeki bütün düzenimizi yine kanunlara göre alacağız."
Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2015, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER