Rumlar Çözüme Taraf Olduğunu Göstermeli

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, ''Rum tarafının çözüm taraftarı olduğunu göstermesi gerekiyor'' dedi.

Rumlar Çözüme Taraf Olduğunu Göstermeli

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Kıbrıs'taki müzakere sürecine ilişkin temel konunun Rum tarafının somut bir şekilde çözüm taraftarı olduğunu göstermesi ve Türk tarafının önerilerine somut irade göstererek yanıt vermesi olduğunu bildirdi.

Ünal, basını bilgilendirme toplantısında Rum kesiminin AB Dönem Başkanlığı ve Ada'daki müzakere süreci ile ilgili soruları yanıtladı. Türkiye'nin müzakerelere ilişkin temel çıkış noktasının 1 Temmuz'a kadar bir çözüm sağlanması ve bu çabalar çerçevesinde Kıbrıs Türk tarafının yaratıcı açılımlarının desteklenmesi yönünde olduğunu, ancak görüşmelerin pratik anlamda şu anda durduğunu hatırlattı.
Kıbrıs Rum kesiminin AB Dönem Başkanlığı ile AB Dönem Başkanlığı konularının birbirinden ayırmak gerektiğini de belirten Ünal, önemli olanın 1 Temmuz'a kadar açılım sağlanabilmesi olduğunu, ancak şu anda bunun pek mümkün olmadığını bildirdi. Sözcü Ünal, güven artırıcı önlemlere ilişkin soru üzerine de bu konuda konuşmak için henüz erken, BM'nin bazı önerilerle geleceğini ve geldiği zaman da değerlendirileceğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2012, 18:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER