'Pozitif Gündem'i Yarın Başlatacaklar

Pozitif gündemle Türkiye-AB ilişkileri açısından önem arz eden konularda işbirliği mekanizmalarının güçlendirilmesi amaçlanıyor.

'Pozitif Gündem'i Yarın Başlatacaklar

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Avrupa Komisyonu'nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Stefan Füle, yarın pozitif gündemi resmi olarak başlatacaklar.
Avrupa Birliği Bakanlığı'ndan yapılan basın duyurusunda, Avrupa Birliği Bakanlığı'nda açıklanacak pozitif gündemin, Türkiye'nin AB katılım sürecine ivme kazandırmak amacıyla başlatılan yeni bir çalışma yöntemi olduğu belirtildi.
Duyuruda, "Müzakere sürecine alternatif olmayan, aksine Türkiye'nin AB'ye katılım müzakereleri sürecini desteklemek amacıyla geliştirilen bu yöntem ile vize, siyasi reformlar, enerji, terörle mücadele ve Avrupa Komisyonu'nda Türk uzmanların görevlendirilmesi gibi Türkiye-AB ilişkileri açısından önem arz eden konularda işbirliği mekanizmalarının güçlendirilmesi amaçlanıyor" denildi.
Pozitif gündemle ayrıca, 8 fasılda oluşturulan çalışma gruplarıyla teknik açılış ve kapanış kriterlerinin yerine getirilmesi ve siyasi blokajlar kalktığında birden fazla faslın kısa sürede ve tek seferde müzakerelere açılabilmesinin hedeflendiği ifade edilen duyuruda, bu çerçevede, 23 No'lu Yargı ve Temel Haklar Faslı'na ilişkin ilk çalışma grubu toplantısının da yarın Avrupa Birliği Bakanlığı'nda gerçekleştirileceği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2012, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER