Özkasnak Gözaltında

28 Şubat soruşturması kapsamında 7 ilde 12 adreste arama yapılıyor. Dördü muvazzaf, sekizi emekli toplam 12 asker hakkında gözaltı kararı olduğu belirtiliyor. Hakkında gözaltı kararı bulunan Genelkurmay Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Erol Özkasnak evinde yapılan aramanın ardından gözaltına alındı.

 

28 Şubat soruşturması kapsamında sabahın erken saatlerinde 2. operasyon düzenlendi. Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin yürüttüğü soruşturma kapsamında aralarında Ankara, İzmir, İstanbul, Adana, Muğla (Bodrum), Eskişehir ve Afyon'un bulunduğu 7 ildeki 12 adreste arama yapılıyor.
 
Aralarında dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Erol Özkasnak'ın bulunduğu 8'i emekli 4'ü muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı bulunduğu öğrenildi. Özkasnak evinde yapılan aramanın ardından gözaltına alınarak Bodrum Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.
 
Bir albay ve bir binbaşı sabah saatlerinde Ankara Adalet Sarayı'na gelerek, soruşturmayı yürüten özel yetkili Cumhuriyet savcılarından Kemal Çetin ile bir süre görüştü. 
 
Emekli Tümgeneral Erol Özkasnak
 
ÖZKASNAK'IN EVİNE POLİSTEN ÖNCE GAZETECİLER GİTTİ
 
Emekli Tümgeneral Erol Özkasnak’ın Muğla’nın Bodrum İlçesi’ndeki evinde arama başlatıldı. Özkasnak'ın evine polisten önce gazetecilerin gelerek beklemeye başladı. Özkasnak’ın evinde olduğu ve gelen sivil polislere kapıyı açarak içeri davet ettiği belirtildi. Villanın önünde bekleyen jandarmaların da sivil polislerin gelmesinin ardından 100 metre uzaklıkta bulunan Gümüşkaya Karakolu’na doğru çekildikleri gözlendi.  
 
 
'LÜTFEN RAHATSIZ ETMEYİN ZATEN EDİLECEĞİM'
 
Emekli Tümgeneral Erol Özkasnak, saat 10.15 sıralarında evinden çıkarak villasının yanında bulunan kapalı garaja gitti. Bu sırada villanın önünde bekleyen 'Biz Kaç Kişiyiz' platformu Genel Sekreteri İrfan Pınarbaşı ile bir süre sohbet eden Özkasnak, ardından otomobilinden ehliyet ve ruhsatını aldı. Özkasnak bu sırada gazetecilerin ''Geçmiş olsun. Hakkınızda gözaltı kararı var, ne diyeceksiniz?'' şeklindeki sözlerine, ''Bu konuda bir açıklama yapmak istemiyorum. "Geçmiş olsun" sözünün üstünde durun iyi olur. Lütfen rahatsız etmeyin, biraz sonra zaten rahatsız edileceğim'' dedi.
Özkasnak açıklamanın ardından villasına döndü. Hemen ardından da çok sayıda polis, Bodrum Cumhuriyet Savcısı Oğuzhan Dönmez, İlçe Emniyet Müdürü Ömer Akgün ve İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Hakan Demirörs gelerek villaya girdi. Arama işlemi, Muğla Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürü'nün koordinasyonunda, yaklaşık 40 polis tarafından yapıldı.
 
 
 
ÖZKASNAK EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NE GÖTÜRÜLDÜ
 
Bodrum’daki villasında arama yapılan emekli Tümgeneral Erol Özkasnak, saat 14.00’de polisler tarafından gözaltına alındı. Villasından çıkarılan dönemin Genelkurmay Sekreteri Özkasnak’ın merdivenlerden inerken trabzanlara tutunduğu görüldü. Komşuları ve tanıdıkları polis aracına bindirilen Özkasnak’a alkışlarla destek verdi. Özkasnak, Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.
 
Özkasnak’ın evindeki aramalar sırasında eşi Gülçin Özkasnak’ın da bulunduğu belirtildi. Villanın deposu, kalorifer dairesi, Özkasnak’ın otomobili ve garajı arandı. Erol Özkasnak’ın villada 28 Nisan’da kızına nişan yapmaya hazırlandığı da öğrenildi.
 
 
BAŞSAVCILIK AÇIKLAMA YAPTI
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’nden soruşturma kapsamında devam eden operasyonlarla ilgili yazılı açıklama yapıldı.Açıklamada 28 Şubat Soruşturması kapsamında Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Bodrum, Adana ve Afyonkarahisar'da 12 ayrı adreste arama yapıldığı ve 4'ü muvazzaf toplam 12 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği bildirildi.
 
Başsavcıvekilliği'nden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
“CMK 250. madde ile yetkili ve görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin 2011/206 soruşturma sayılı dosyası kapsamında, kamuoyunda 28 Şubat süreci olarak bilinen ve 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya veya Görevlerini Yapmasını Kısmen veya Tamamen Engellemeye Teşebbüs Etmek' suçundan 18 Nisan 2012 tarihinde Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nden alınan arama kararı doğrultusunda, 19 Nisan 2012 günü saat 08.00 itibarıyla Ankara'da 3, İstanbul'da 4, İzmir'de 1, Eskişehir'de 1, Muğla'da (Bodrum) 1, Adana'da 1, Afyonkarahisar'da 1 olmak üzere toplam 12 ayrı adreste arama yapılmakta olup ve yine arama kararı alınan 4'ü muvazzaf, 8'i emekli toplam 12 şüpheli ile ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısı tarafından gözaltı kararı verilmiştir. Askeri mahallerdeki aramalar, Cumhuriyet savcısı denetiminde, Merkez Komutanlığı görevlileri tarafından gerçekleştirilmektedir.”
 
 
İŞTE GÖZALTI KARARI OLAN İSİMLER:
 
Emekli Tümgeneral Erol Öskasnak Bodrum/Muğla
Muvazzaf Albay Mustafa Hakan Bural / Ankara
Muvazzaf Albay Ahmet Dağcı / Ankara
Muvazzaf Albay Bahaddin Çelik / Ankara
Muvazzaf Albay Mustafa İhsan Tavazar / Adana
Emekli Hava Albay Veli Seyit / Eskişehir
Emekli Albay Osman Bülbül / İzmir
Emekli Hava Kurmay Albay Seyfullah Sönmez / Afyon
Emekli Kıdemli Albay Yaşar Bülent Aksaray / İstanbul
Emekli Kıdemli Albay İbrahim Reşit Çağın / İstanbul
Emekli Yarbay Güneş Kıral / İstanbul
Emekli Yarbay Bülent Yanaşık / İstanbul
GEÇEN HAFTA 18 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI
 
Geçen hafta yapılan ilk operasyonda 31 kişi gözaltına alınmış, 18 kişi tutuklanmıştı. Tutuklananlar arasında dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Emekli Orgeneral Çevik Bir de bulunuyor.
Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2012, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER