'Olay Siyasi Değil'

NTV'ye konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Erdoğan'ın yemin töreninde yaşanan 'kitapçık' krizine ilişkin, "Bu siyasi değil psikiyatrik değerlendirme konusudur" değerlendirmesini yaptı.

'Olay Siyasi Değil'
Recep Tayyip Erdoğan, bugün TBMM'de yemin ederek cumhurbaşkanlığı görevine başladı.
 
Erdoğan'ın Meclis Genel Kurulu'ndaki yemin törenine damga vuran olay ise CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın kendisine söz vermeyen TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e TBMM İç Tüzük kitapçığını fırlatması oldu.
 
Yaşanan bu krizi, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, NTV canlı yayınında değerlendirdi.
 
Olayın daha önceden planlanarak yapıldığını söyleyen Çelik, "Bu siyasi değil psikiyatrik değerlendirme konusudur" ifadesini kullandı.
Bakan Çelik konuyla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:
 
"Bunu sadece siyaset olarak söylemiyorum. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak söylüyorum. Hayatımda gördüğüm en utanç verici hadiselerden bir tanesi. O kitapçığı fırlatması böyle bir töreni, ki bunu duyumlarını arkadaşlarımız almıştı; programlayarak ve planlayarak sabote etmek istemeleri artık siyasi değerlendirme konusu değildir. Bu psikiyatrik değerlendirme konusudur.
 
Burada kurumsal bir travmatik kişilikle karşı karşıyayız. Ne kadar uzun zamandır, Milli Eğitim Komisyonu'nda da benzer durumlar yapılmıştı, bir kalemlik fırlatılmıştı. Ana Muhalefet Partisi normal bir demokraside iktidar alternatifidir.
 
Belirli kitleler için bir umuttur. Bugün rahmetli Ecevit yaşasa ve CHP'nin başında olsaydı o nezaketiyle onları ihraç ederdi. İsmet İnönü'nün CHP'nin üyesi olmayarak vefat ettiğini, Ecevit'in CHP'den neden ayrıldığını bir kez daha görürüz.
 
Bu olsa olsa siyasi parti kavramıyla da çelişen bir durumdur. Ortaya bir siyasi tutum koyamıyorsunuz. Skalaya vurduğumuz zaman MHP'nin eleştirileri seçim sürecinde CHP'den daha sertti.
 
Ama devlet geleneklerine saygı, kurumların işleyişinin gerekliliğinin bilincinde olması sebebiyle sayın Bahçeli ve MHP Grubu oraya geldi. HDP de geldi. CHP gelebilir ondan sonra yine eleştirilerini sürdürür. Yine protesto eder, yine siyasi tutum olarak karşı çıkabilir. Ama bunun adı sabotaj faaliyetidir."
Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2014, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER