Nabucco Projesi'nin İsmi Değişecek

Bakan Yıldız, Nabucco Projesi'nin rafa kalktığını söylemenin doğru olmadığını belirterek, 'Ama konsepti ve ismi değişecek' dedi.

Nabucco Projesi'nin İsmi Değişecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Financial Times Dergisi'nde yayımlanan röportajında, TANAP olarak bilinen hattın Azeri-Türk sınırı ile başlayıp daha sonra Avrupa pazarına götürecek olan diğer boru hatları ile birleştirilmesinin daha gerçekçi olduğunu da vurguladı.
Nabucco Projesi için projenin bitmiş olduğunu söylemenin uygun olmadığını, fakat konsepti ve isminin değişeceğini açıklayan Yıldız, ''Proje belki de Batı Nabucco olarak daha kısa ve küçük bir boru hattı şeklinde, Azerbaycan'dan ziyade Bulgaristan-Türkiye sınırında başlayacak bir proje olarak hayat bulabilir'' ifadesini kullandı.
Projenin adının her ne olursa olsun, böyle bir hattın hayata geçirilmesinin daha önemli olduğunu kaydeden Yıldız, bir boru hattı projesinde önce kaynakların bulunması gerektiğini, fakat Nabucco Projesi'nde kaynakların belirlenemediğini bildirdi.
Yıldız, buna karşılık Azerbaycan ve Türkiye arasındaki mutabakat geçen yılı takiben uzlaşılan boru hattı üzerinde, müzakerelerin Haziran ayı sonuna kadar kesinlikle tamamlanacağını ifade etti. Bunun Şahdeniz konsorsiyumu adına 22 milyar dolar değerinde olan ikinci fazın gelişimi için bir güvence olacağını belirten Yıldız, ''Şahdeniz Projesi için artık hiçbir engel yok'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2012, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER