MHP'de İbre Akşener'den Yana Ama...

1 Kasım'daki seçim hezimeti sonrasında kılıçların çekildiği MHP'de, tarihinin en büyük seçim yarışı yaşanıyor. Parti kaynaklarına göre Bahçeli gitmemekte ne kadar kararlıysa, muhalefet de değişim için o derece kararlı.

MHP'de İbre Akşener'den Yana Ama...

BURAK CİLASUN / BEN HABER

7 Haziran'da gerçekleştirilen seçimlerde beklediği oyu alamayan ve neredeyse mitingsiz girdiği 1 Kasım seçimlerinden de hezimetle ayrılarak milletvekili sayısının yarısını kaybeden Milliyetçi Hareket Partisi'nde kartlar yeniden karılıyor. Ağır deprem sonrası MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin kamuoyu karşısında öz eleştiriden kaçınarak yaşanan mağlubiyeti “Önemli olan TBMM'ye girebilmekti” noktasında başarı gibi sunmasının ardından muhalif kanattaki hareketlenme, beklenenden hızlı gerçekleşti. Meral Akşener, Sinan Oğan ve Koray Aydın'ın adaylık açıklamaları sonrasında Ümit Özdağ'ın görevinden istifa etmesiyse kartların yeniden karılacağını gösteriyor.
 
Bu noktaya nasıl gelindi?
 
MHP'nin bugün çok adaylı bir kurultay takvimine girmesinin kökleri 2014'te yatıyor. 2009 yılındaki yerel seçimde 490 belediye kazanan MHP'nin, Bütünşehir Yasası ile birlikte ancak 166 belediye başkanlığını kazanması, partide kaynayan kazanın fitilini oluşturuyor. Akabinde gelişen sürede Cumhurbaşkanlığı Seçimi'nde CHP'nin gölgesinde kalış, Meral Akşener'e olan ilgiye Devlet Bahçeli'nin “Bu şekilde söylenen isimlerden hiç hoşlanmam. İsmi geçeni devre dışı bırakırım.” çıkışı ve Sinan Oğan'ın partiden ihraç edilmesi rahatsızlığı iyiden iyiye arttırdı. 7 Haziran'da bir şekilde kabul edilebilir oy oranının, neredeyse mitingsiz girilen 1 Kasım'da yüzde 27 oranında azalması, vekil sayısının yarısının erimesi, Tuğrul Türkeş depremi ve tüm bunlara rağmen kurultay için 2018'in öz eleştirisiz bir şekilde işaret edilmesi 47 yıllık partide muhalefeti isyan etme noktasına getirdi.
 
Ankara'nın Balgat İlçesi'nde bulunan koltuğun adayları, partide yaşadıkları mağduriyetleri bugün Bahçeli'ye karşı bir koz olarak kullanıyor. Olağanüstü Tüzük Kurultayı için yüzlerce delegen toplanan imzalar MHP Genel Merkezi tarafından görmezden gelinirken, adaylara vurulan 'hain' damgaları ve kurultay isteyen teşkilatların sorgusuz sualsiz kapatılması da muhalefetin elini iyice güçlendiriyor. 1 Kasım'da sürpriz bir şekilde aday gösterilmeyen ve deyim yerindeyse üstü çizilen Meral Akşener, kendisini partiden ihraç etmeyen MHP Iğdır İl Başkanlığı dahi görevden alınan Sinan Oğan ve Genel Merkez ile yıldızı barışmayan Koray Aydın, delegeye mağduriyet kartını gösteriyor. 
 
Akşener bir adım önden gidiyor
 
Son yıllarda iyice içine kapanıp kapalı kutu haline gelen ve katı bir gelenekçi yapıya sahip olan MHP'de delegenin tercihini önceden kestirmek çok da kolay değil. Ancak bir önceki kurultay salonundan bile  muhalefetin topladığı adaylık imzalarının 5 katı kadar oy çıkması, Bahçeli'nin bu kez işinin ne kadar zor olduğunu gösteriyor. İsim isim bakıldığında uzun yıllardır İstanbul'dan milletvekili seçilen ve partideki konumuyla orantılı olarak çok sayıda delegenin desteğini alan Meral Akşener bir adım önde görülüyor. Geçtiğimiz MHP Kurultayı'nda 48 oy alan Müsavat Dervişoğlu'nun yoğun desteğini alarak Ege illerinde gerçekleştirdiği ziyaretlerde gövde gösterisi yapan Akşener, miting gibi programlarda genel başkan gibi karşılanarak gücünü göstermeye başladı. Ayrıca Akşener'in önceki seçimlerde çeşitli partileri destekleyen kadınlar üstündeki etkisi de, iktidar isteyen parti delegasyonunun ilgisini çekmiş durumda. Yoğun bir temas ve propaganda çalışması Akşener'i parti liderliğine taşıyabilir.
 
Oğan ve Aydın kolay rakipler değil
 
Akşener'in önde görüntüsüne rağmen Sinan Oğan da yabana atılacak adaylar değiller. Sinan Oğan'ın genç yaşı ve parti kadrolarının dinamik bir lider özlemi ile partiden atılıp mahkeme kararıyla geri dönüşü en büyük kozu olarak görülüyor. İdeolojik yanı ağır basan partide koşan, coşan ve kitleleri sürükleyen bir lider adayı olarak gösterilen Oğan'ın vaatleri de oldukça çarpıcı. Başta BBP olmak üzere milliyetçi ve Türkçü oluşumları yeniden MHP çatısında birleştirip sonlandırılan Erciyes Kurultaylarını yeniden başlatmak istediğini belirtmesi, kendisine oy olarak dönebilir. 
 
Partinin en derinden giden adayı ise Koray Aydın. Aydın belki basında ve sosyal medyada Meral Akşener ile Sinan Oğan'ın çok arkasında ama bir önceki kurultaydan dolayı yakın delege temasında olması, onun en büyük gücü. Geçmiş kurultayda adaylık için aldığı 72 imzayı 441 oyla taçlandırarak teşkilatlardaki etkisini ilan eden Koray Aydın kesinlikle yabana atılacak bir aday değil. Olası bir ittifakta yer alması, müttefikine Balgat yolunu açabilir. Oluşturduğu Karadeniz lobisi en büyük dayanağı. 
 
Ve Bahçeli...
 
Alparslan Türkeş'in vefatı sonrası 1997 yılında ateşli bir gençlik ve düşük oy oranıyla devraldığı görevinde çıtayı yüzde 17,98'e kadar çıkaran Bahçeli için bugün belki de imajını daha fazla yıkmadan gitme zamanıdır. 1 Kasım'a miting meydanları yerine genel merkez binasında hazırlanan, parti içi demokrasiyi silen Bahçeli'nin bundan sonra MHP'ye de TBMM'ye de verebileceği çok fazla bir şey kalmamışa benziyor.
 
Sosyal medyada Akşener fark attı
 
Parti içi seçimlerde kazanmanın yolu delegeye hakimiyetten geçse de, günümüzde sosyal medyaya hakimiyet hem bir güç gösterisi hem de bir psikolojik üstünlük olarak göze çarpıyor. Bu satırların yazıldığı dakikalarda sosyal medyanın lideri ise Meral Akşener oldu. Akşener'in Facebook'taki resmi sayfasındaki gönderilerin ortalama beğeni sayısı 20 bin civarında. MHP adaylarının sosyal medya karnesiyse şöyle:
 
 
Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2016, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER