MHP 8 Haziran'da Yargıya Başvuracak

İzmir’in Foça İlçesi’nde konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı, İzmir Milletvekili ve milletvekili adayı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın meydanlarda anayasal suç işlediğini öne sürerek "AKP’nin amigoluğunu yapıyor. Bunun için seçim sonrası kendisini yargılatacağız. 8 Haziran’dan itibaren onu yargıya biz götüreceğiz" dedi. Tanrıkulu söylentilerin aksine hiçbir partiyle koalisyon planlarının olmadığını da vurguladı.

Foça İlçesi’ne akşam saatlerinde gelen MHP İzmir Milletvekili ve milletvekili adayı Ahmet Kenan Tanrıkulu’nu, 2’nci bölge milletvekili adaylarından Serdar Mersin ve diğer partililer karşıladı. Balıkçılar ve esnafı ziyaret eden Tanrıkulu, Deniz Kafe’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bu seçimde hiçbir dönemde olmadığı kadar şaibe söylentisi olduğunu ileri süren Tanrıkulu, diğer muhalefet partileri gibi kendilerinin de sandık güvenliği için tedbir almaya çalıştıklarını kaydetti. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere devletin bütün kurumlarının, seçim yasaklarına rağmen yüzlerce hukuk ihlalinde bulunduğunu iddia eden Tanrıkulu, illerde ve ilçelerdeki seçim kurullarına bu ihlaller dolayısıyla itirazlarını yaptıklarını ama sonuç alamadıklarını söyledi.
 
’AVUKAT TUTMA, HAKİM TUT’ DÖNEMİ BAŞLADI
 
Kimi kime şikayet edeceklerini bilmediklerini kaydeden Ahmet Kenan Tanrıkulu sözlerini şöyye sürdürdü:
 
"Türkiye’de artık ’avukat tutma hakim tut’ diyorlar. Kritik bir seçim yapacağız. Parlamenter rejim mi devam edecek, tek adamcı, otoriter bir rejim mi gelecek? Buna başkanlık denemez. Cumhurbaşkanı’nın kafasındaki Latin Amerika, eski Sovyet Cumhuriyetleri ve Ortadoğu’daki bazı ülkelerdeki gibi bir modeli andırıyor. Bu sistem Türkiye’nin bölünmesine de sebep olabilir. Bazı basın organlarının üzerinde baskılar var. Belli başlı yayın organlarının mensuplarına operasyonlar yapılacağı söyleniyor. Tıpkı bir finans kuruluşuna yapıldığı gibi. Seçim güvenliği ciddi risk altındadır. Tehditle, şantajla algı yaratılmaya çalışılıyor."
 
’PUSULASI İMRALI OLANLAR MECLİSE GİRMESİN’
 
MHP’nin HDP’nin barajı geçmesiyle ilgili bir hesabı bulunmadığını belirten Tanrıkulu şöyle konuştu:
 
"Türk devletinden, milletinden yana olmayan bir partinin, çetecilik yapacak gibi TBMM’ye girmesine karşıyız. Pusulası İmralı, Kandil olan bir partinin meclise sokulmasına karşıyız. Bunu çok net, açık söylüyoruz. MHP’yi tek başına iktidara getirsinler, terörle nasıl mücadele ediliyormuş görsünler. Bizim koalisyon hesabımız yok. CHP de AKP de bizim üzerimizden koalisyon hesabıyla algı operasyonu yapıyor."
 
’YEMİNİNİ ÇİĞNİYOR’
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, seçim öncesi meydanlara çıkarak anayasal suç işlediğini savunan Tanrıkulu şunları söyledi:
 
"AKP’nin amigoluğunu yapıyor. Bunun için seçim sonrası kendisini yargılatacağız. 8 Haziran’dan itibaren onu yargıya biz götüreceğiz. Tarafsız olması anayasa gereği olan Cumhurbaşkanı yeminini çiğniyor. Türkiye tek parti dönemlerinde bile, hep suçlanan İsmet İnönü döneminde bile böyle partizanca tutum, böyle seçim sahalarına, miting alanlarına giden Cumhurbaşkanı görmedi."
 
Tanrıkulu ve Mersin seçim çalışmalarını ilçe merkezinden sonra Gerenköy Mahallesi’nde sürdürdü.
Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2015, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER