Meclis'te Türbana Vize mi Çıkıyor?

Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu tarafından hazırlanan raporda ’Meclis’te başörtüsü serbestisi’ vurgusunun yer alması tartışma yarattı.

Meclis'te Türbana Vize mi Çıkıyor?

 

Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na sunmak için rapor hazırlığında. Alt komisyon çalışmasını tamamladı. Hazırlanan raporda "Meclis'te başörtüsü serbestisi" vurgusunun yer alması tartışma yarattı.
 
Yeni anayasa sürecinde, bir başka hazırlık da Kadın - Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nda sürüyor.
 
"Toplumsal Cinsiyet Açısından Anayasa" başlığı altında.
 
Oluşturulan alt komisyon raporunu hazırladı. O raporda, başörtülü kadınların seçilme hakkının engellenmemesi gerektiği vurgulandı: "Başörtülü kadınların seçilme hakkı önünde anayasa ve kanunlardan kaynaklanmayan çeşitli engeller var. Bu yüzden milletvekili seçilme yeterliliğini düzenleyen maddede, kadının dini simge taşımasının bu hakkın kullanımını engellemeyeceğinin tüm din gruplarını içerecek bir şekilde açıkca ifade edilmesi gerekir."
 
Ama alt komisyon bu ifadeyi kendi görüşü olarak yansıtmadı rapora, komisyona gelen teklifler arasında yer aldığı belirtildi.
 
Rapor üst komisyonda ele alındı. CHP'li üyeler "AİHm kararları ve kamuda dini simge olmayacağı gerekçesiyle" muhalefet şerhi koydular.
 
Ayrıca yeni anayasa yazım sürecinin başladığına dikkat çektiler, raporu iletmekte geç kalındığını savundular.
 
Hatta MHP'li Ruhsar Demirel, "bu aşamada raporın sunulması anayasa sürecini sabote eder" dedi.
 
Komisyon Başkanı Azize Sibel Gönül'ün buna yanıtı "yanlış ve hastalıklı bir düşünce" olunca tartışma çıktı.Gönül'ün, özür dilemesi ile konu kapatıldı. Ama rapor görüşülmeye devam edilecek.
Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2012, 21:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER