'Listeyi Görseniz Kahkahaya Boğulursunuz'

Türkiye ile ilgili basın özgürlüğü raporuna tepki gösteren Başbakan Erdoğan, “Türkiye öyle ülkelerin altında gösteriliyor ki, listeyi gösterseniz birbirinizi kahkahadan kırıp geçirirsiniz” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşma yaptı.
 
Başbakan Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle;
 
2003 yılda 2.5 milyon kişi yurtdışına seyahat ederken şimdi 8 milyon kişi yurtdışına seyahat ediyor. 12 yıl öncesiyle kıyas edilmeyecek bir özgürlük ortamı oluşturduk. 2003’te internet abone sayısı 20 bindi, şimdi 35 milyon.
 
BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ RAPORU
 
Bu algı operasyonudur. ‘Türkiye’de basın özgürlüğü yok’ diyenler bir zahmet her gün yayınlanan ulusal gazeteleri önlerine sersinler. Danıştay'daki nezaketsizliğe gösterdiğimiz tepkinin manşetlere nasıl yansıdığını, 'basın özgürlüğü yok' diyenler okusun.
 
Yurtdışında Türkiye'deki basın üzerine ahkam kesenler, o manşetleri gördüklerinde küçük dillerini yutacaklardır. O manşetleri dünyanın hiçbir hukuk devletinde, demokratik rejimde göremezsiniz. Hiçbir ülkede manşetler üzerinden devletlerin, hükümetlerin bu kadar edep dışı, adap dışı, özellikle de hukuk dışı tahkir edildiğine asla şahit olamazsınız.
 
Bazı televizyon kanalları 24 saat gençliği kışkırttılar. Halkı sokağa dökmeye çalıştılar.
 
'KAHKAHADAN KIRILIRSINIZ'
 
Basın özgürlüğü konusunda Türkiye öyle ülkelerin altında gösteriliyor ki, listeyi gösterseniz birbirinizi kahkahadan kırıp geçirirsiniz.
 
Bu uluslararası örgüt Türkiye’de 44 gazetecinin tutuklu olduğunu iddia ediyor. 44 kişiden 19’u tahliye oldu. 6 kişinin yargılanması devam ediyor. 18 kişi yargılandı hakkında hüküm verildi.
 
Suriye’de 4 yıldır oluk oluk kan akıyor. 200 bin insan öldü. Sesleri çıktı mı?
 
'KATİLE 'KATİL' DEMEZLER'
 
Bir Filistinli’yi susturursanız, sokak ortasında vurursanız basın ihlali olmaz. Bunların Mısır’daki darbecilere darbeci, otokrat dediğini, Suriye’de katile ‘katil’ dediğini duymazsınız.
 
'KİMSE TÜRKİYE'YE PARMAK SAĞLAYAMAZ'
 
İçerideki kibir abidelerine boyun eğmeyeceğimiz gibi dışardaki kibir abidelerine de boyun eğmeyiz. İçeride hiç kimse milleti, milletin temsilcilerini, siyasetçileri karşısına alıp kibirle ders veremez. Aynı şekilde dışarda da hiçkimse Türkiye'yi karşısına alıp Türkiye'ye parmak sallayamaz. O günler geçti. Eleştiriye açık olduğumuz için reform yapıyoruz.
 
Bu algı operasyonuyla hiçbir yere varamazlar. Türkiye’nin saygınlığına gölge düşüremez, sadece kendi itibarlarını zedelerler. Bilgi kaynağı CHP olanlar Türkiye’yi yanlış tanırlar.
 
Biz güçlü bir ülke olarak ihtiyaç duyulan reformları yapıyor, Türkiye’nin standartlarını kademe kademe yükseltiyoruz.
 
Çocuklara karşı işlenen suçlar hiç kuşkusuz idam cezasını gerektiriyor. Ülkemizde artık idam cezası idam cezası uygulanmadığı için en ağır seviyeye taşıyoruz.
 
Kenevir ekimi cezasını 5 yıldan 12 yıla kadar artırıyoruz. Uyuşturucu ve uyarıcı kullanma cezasını 2 ila 5 yıl aralığına uzatıyoruz. Uyuşturucu satma cezasını 10 ila 20 yıla çıkarıyoruz. Son yılda artan hırsızlık ve kapkaç cezasını artırıyoruz. Konutta hırsızlığı 5 ila 10 yıla çıkarıyoruz.
 
İdari yargıda ivedi yargılama sistemini getiriyoruz. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçiminde her aday tek üyeye oy verecek.
 
30 Nisan'da çıkardığımız kanunla gıda güvenliğimizi güvence altına aldık.
 
ÇİFTÇİYE KREDİ KOLAYLIĞI
 
23 Ağustos 2013 tarihinden 31 Aralık 2014'e kadar afetlerden yüzde 30 zarar gören çiftçimizin vadesi gelen kredi borçları, yüzde 3 faizle bir yıl ertelenecek. Bu kolaylıktan 6.5 milyar lira borcu olan 876 bin çiftçi yararlanabilecek.
 
AK Parti cumhurbaşkanlığı seçimi için yoğun istişareler yapıyor, kuyumcu hassasiyetiyle adayını tespit etmeye çalışıyor.
 
'SİYASET GEOMETRİ DEĞİL'
 
MHP Genel Başkanı bir merak sardı. Çok geometriyle alakası yok ama. Siyaset geometri değildir. Siyaseti geometriye hapsetmek isteyenler bugüne kadar hep yanıldılar hep de millete zulmettiler. Siyaseti geometri gibi görenler vatandaşa da geometri işlemi yaptılar. Dümdüz, birbirine benzeyen, iç açılarının toplamı hepsinde 180 yapan standart vatandaşlar üretmek istediler. Bu cetvel zihniyeti yüzünden Türkiye ret, inkar ve asimilasyon zulmüne maruz kaldı, özgürlükler kısıtlandı, insanımız arasında ayrım yapıldı.
 
MUSTAFA KEMAL ÖRNEĞİ
 
CHP genel müdürü sen kimsin, önce haddini bil. O koltuğu oturduğundan beri genel başkan olamadı. Bire bir 27 Mayıs zihniyeti. Mustafa Kemal hem CHP genel başkanı hem de cumhurbaşkanıydı. Milli şefleri İnönü hem genel başkan, hem de cumhurbaşkanıydı. Merhum Özal siyasetten cumhurbaşkanlığına geçti. Sayın Demirel siyasetten cumhurbaşkanlığına geçti. Nasıl cumhurbaşkanı istediğini özlediğini biz çok iyi biliyoruz. Bu ülkede egemenlik kayıtsız şartsız milletindir diyoruz, değil mi? O yüzden millet ne yaparsa en iyisidir.
 
'SİYASET MÜHENDİSİ DEĞİLİZ'
 
Muhalefet damı akmayan bir çatı aramaya devam etsin. 30 Mart'ta fırtına esti, bunların çatısını bırakmadı. Biz siyaset mühendisi değiliz, çizim yapmıyoruz. Millet bize istikamet çiziyor, biz o rotada yürümeye devam ediyoruz.
 
Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2014, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER