Konteyner Kent Tepkisi Sürüyor

Kahramanmaraş’ta, Suriyeli sığınmacıların konaklayacağı 27 bin kişilik konteyner kentin yapımına karşı çıkan Sivricehöyük sakinlerinin tepkisi sürüyor. HDP milletvekilleri ile CHP’lilerden oluşan heyetler, bölge sakinlerini ziyaret ederek destek verdi.

Konteyner Kent Tepkisi Sürüyor
Kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Sivricehöyük Mahallesi’ndeki 37 hektarlık araziye kurulmaya başlanan 27 bin kişilik konteyner kentine karşı çıkan bölge sakinleri, kurdukları çadırda eylemlerini sürdürüyor. Suriyeli sığınmacıların barınacağı konteyner kentin inşası devam ederken HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ve HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü ile CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz, bölge sakinlerini ziyaret ederek destek verdi.
 
HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, hükümet yetkilileriyle görüştüklerini ve konunun detaylı araştırılacağını söyledi. Doğan, "Bu bölgenin toplumsal dokusunu bozmaya yönelik bir çalışma olarak değerlendiriyorum. Tabi bu arada mülteci insanların yaşam haklarına da saygı duyuyoruz. Onların da onurlu yaşamlarını sürdürebilmesi için böyle alanlara elbette ki ihtiyaç var ama fiziki anlamda seçilen yere karşıyız. Aslında mera kanununa karşı da hukuksuz bir işlem var. Böyle bir kampın kurulmasına biz parti olarak karşıyız. Bu kamp burada olmayacak, kesinlikle olmayacak. Biz buna karşıyız, tüm direncimizi ortaya koyacağız" dedi. 
 
CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz ise, bölge sakinlerinin tedirginlik içerisinde olduklarını ifade ederek, şunları söyledi:
 
"Buradaki arazi, halkın geçimini sağladığı bir mera arazisidir. Bölge halkının, muhtarlarının ve sivil toplum örgütlerinin itirazlarının cevapsız bırakılması ve tüm bunlara rağmen bu arazinin yapılaştırılması kabul edilemez. Yapılan tüm itirazlara rağmen kamp alanı olarak Sivricehöyük’ün seçilmesi, bölge halkının toplumsal belleğini canlandıran ve AKP’nin güven vermeyen politikalarından kaynaklı tedirginlik yaratan durumdur. Bu tedirginliğin sebebi, savaş mağduru olan Suriyeli mülteciler değil, Gaziantep, Maraş bölgesinde güçlenen cihatçı yapının kendi mahallelerine yerleşeceğini hisseden halkımızdır. Bu noktada, Başkent de dahil son 6 ayda 3 patlama olmasına rağmen görevinde kalan bakanlar hesap vermelidirler."
Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2016, 20:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER