Kiribatiye de İhracat Yapıyoruz

Bakan Çağlayan, 'Dünyada ihracat yapmadığımız tek ülke Kiribati idi. Dün haber geldi. Oraya da un ihracatı yapmışız' dedi.

Kiribatiye de İhracat Yapıyoruz

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mersin'deki sanayici ve işadamlarıyla yeni teşvik sistemiyle ilgili HiltonSA Otelinde toplantı yaptı. Çağlayan, Türkiye'nin sadece mal ihracatında 102 ülkede, 52 ilin ise kendi içerisinde ihracat rekoru kırdığını ifade etti. Çağlayan, dünyanın birçok büyük şirketinde Türklerin yönetici olduğunu söyleyerek, ''Dünyanın güvenini, istikrarını kazanmış bir Türkiye var, bunları fırsata çevirelim. Dünyanın ihracat yapmadığımız tek ülkesi Kiribati idi. Dün haber geldi oraya da un ihracatı yapmışız'' diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli otomobil üretimi ile ilgili çağrısını hatırlatan Çağlayan, şunları kaydetti:
''Şahinler, Doğanlar, Kartallar, Serçeler vardı. Mesele o değil. Türk mühendisinin yapabileceği tasarlayabileceği şey olsun. Yapar mıyız? Bal gibi yaparız. Başbakanımızın gayesi de bu. Türkiye'de bizim sanayimiz bir otomobilin yüzde 85'ini zaten yapıyor. Şimdi bize lisans verenler, motor üretimini vermemiş. Bizim tasarımcımız son derece zeki. Bunları yapabilir.''
Yeni teşvik sistemi hakkında da bilgi veren Bakan Çağlayan, ''Bu teşvik sistemi, cumhuriyet tarihinin en sağlam verileriyle hazırlandı. İllerin çalışan nüfusu, kadını, erkeği, bunların Türkiye'ye oranı, kişi başına düşen gelir, demografik göstergeler, alınan göçler, insanların eğitim ve sağlık seviyesi, 61 ayrı parametreyle elekten geçti. İller ve bölgeler buna göre belirlendi. Biz artık istiyoruz ki insanlar doğduğu yerde doysunlar" değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2012, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER