Kentsel Dönüşüm'de Tarih 15 Mayıs

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kentsel Dönüşüm Yasası'nın önümüzdeki hafta salı günü Meclis'ten geçeceğini açıkladı.

Kentsel Dönüşüm'de Tarih 15 Mayıs

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından Hasköy İplik Fabrikası'nda düzenlenen '12. Gayrimenkul Zirvesi'nin açılışının ardından yaptığı açıklamada Kentsel Dönüşüm Yasası'nın önümüzdeki hafta salı günü Meclis'ten geçeceğini ve Cumhurbaşkanı'nın onayına sunularak yasalaşacağını söyledi.

Kentsel dönüşümü "şehirlerimiz, binalarımız güzelleşecek. Binalarımız konfor sunan modern hayatın gerektirdiği donatılarla bezenmiş yapılar olacak. Parkları, bahçeleri olan, enerjiyi savurmayan, akıllı, yeşil binalar olacak" sözleri ile tanımlayan Bayraktar, Kentsel Dönüşüm Yasası ile vatandaşların kendi riskli evlerini tespit ederek Belediye ve Bakanlık yardımı ile dönüştüreceklerini açıkladı.

Konut stoğunun yenilenmesi gerektiğini ve dönüşüme riskli binalardan başlanacağını ancak oturulan evler yenileneceği için dönüşümün zor olacağını vurgulayan Bayraktar, "İspanya'nın ve Kore'nin başardığını başarmak zorundayız. Şu anda Türkiye genelinde 166 noktada dönüşüm yapılıyor. 7 milyon konut büyük deprem riski taşıyor ve en kısa dönemde bunları da yenilemeliyiz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2012, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER