İzmir'de Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 100 bin liralık tazminat davası açmasıyla ilgili olarak '100 bin lira onu tatmin eder mi bilmiyorum. Keşke 30 milyon Euro'luk dava açsaydı' dedi.

İzmir'de Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Seçim güvenliği ile ilgili endişelerin olduğuna yönelik soruya Kılıçdaroğlu, “Seçim güvenliğinin Türkiye’de tartışılıyor olması YSK görevini yapmıyorsa seçim güvenliğinden vatandaşlar doğal olarak endişe duyarlar. Bu seçimin en başarısız kurumu YSK’dır. YSK siyasal partinin yan kuruluşu gibi çalışıyor. Dolayısıyla oy kullanacak vatandaş endişe içinde oylarımız çalınır mı diye? Yurttaşlarım, sandığa gidiniz hiçbir endişe taşımayınız. CHP bütün kadrolarıyla sanık konusunda gerekli güvenliği almış durumdadır. 4 bini aşkın gönüllü arkadaşımız bu konuda görev almıştır, STKL’lar görev almışlardır. Sandığa gideceğiz ve demokrasinin gereği olarak oylarımızı kullanacağız. .Kullanacağız ki hukuk devletini yeniden inşa edelim. Kullancağız ki bir dahaki seçimlerde seçim güvenliği var mı yok mu tartışmalarını Türkiye’nin güvenliğinden çıkaracağız” diye yanıt verdi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Haziran seçimlerini Kurtuluş Savaşı olarak ilan etmesini de değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Sayın Erdoğan’ın tarafsızlığı konusunda endişelerimi defalarca ifade etti. Endişe olması ötesinde iktidar partisinin bir sözcüsü gibi çalışır. Kurutuluş Savaşı benzetmesi yapması doğru bulmuyorum. Çünkü Kurtuluş savaşı’nın en olduğunu da bilmiyordur. Kuvayi Milliye’nin en olduğunu da bilmiyordur. İktidarda kalmak için olağanüstü çalışma içinde. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını kullanarak nasıl bunları yapıyor bu zat. Bu zata sormak isterim, namus ve şeref kavramı nedir senin için. Tarafsızlığının üzerine yemin ettin, tarafsız olacağım dedin, 550 milletvekilinin önünde yemin ettin. Acaba yemin ettikten sonra tarafsızlığını unutarak meydanlara çıkıp iktidar partisine oy istemek ne zamandan beri cumhurbaşkanının görevi oldu. Kendisini cumhurbaşkanı olarak ben kabul etmiyorum. İktidar partisinin eş başkanı gibi çalışıyor. Kurutluş Savaşı’ndan söz ediyor. O Kurtuluş savaşı’nı yapan insanlar bize tarafsız bir cumhurbşakanı armağan ettiler, siyasetle uğraşmayan bir cumhurbaşkanı armağan ettiler, 77 milyonu kucaklayacak bir cumhurbaşkanı armağan ettiler. Siz bunların tamamını tuzla buz ettiniz. Seçim meydanlarında çıktınız kendi korkunuzun tuttsağı olarak iktidar partisine açık ve ne t destek verdiniz. Siz cumhurbaşkanı değilsiniz.Siz cumhurun başkanı değilsiniz. Siz sadece ve sadece kendi iktidarınızın başkanısınız” dedi.
 
“YSK İKTİDARIN ARKA BAHÇESİ”
 
Seçimlerden sonra olası bir erken seçimin yapılabileceğine dair söylentileri de değerlendiren Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Erdoğanın muhalefet yönelik eleştirileri biliyoruz. Cumhurun başkanı değil iktidar partisinin başkanı en büyük zararı da kendi partisine veriyor. En büyük zararı demokrasiye veriyor. Burada Erdoğan’dan daha çok YSK üyelerini konuşmamız lazım. YSK üyeleri de yemin ederek görevlerine başladı. Tarafsız davranacaklardı, seçim tarafsız ortamda olacaktı. Hiçbir şeye uyulmadı. YSK açıkça iktidar partisinin arka bahçesi gibi görev yapıyor. Kusura bakmasınlar kendilerini yargıç olarak tanımlamasınlar. Çocuklarına da biz YSK’da görev yaptık ,tarafsız görev yaptık demesinler. Açıkça şunu söylesinler ‘biz iktidarın seçim kurulu üyeleriyiz. Onlar için çalıştık. Türkiye’de hukuk güvenliği tartışılabilir zaten yoktu. Hukuku da biz yok ettik’ desinler kendi çocuklarına” dedi.
 
Erdoğan’ın kendisine açtığı tazminat davasını da gazetecilerin sorusu üzerine değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Erdoğan tazminat davası açmış 100 bin liralık. 100 bin lira onu tatmin eder mi bilmiyorum. Keşke 30 bin avroluk dava açsaydı oğluna paralarını sıfırlarken biraz daha katkısı olurdu. Ama avucunu yalar” ifadelerini kullandı.
 
“OYUNU ANKARA’DA KULLANACAK”
 
Seçim mesajını da İzmir’den veren Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin zenginleştiğinden söz ediliyor, büyüdüğünden söz ediliyor. Doğrudur Türkiye büyük ve zengin bir ülkedir. 7 Haziran’da sandığa giderken vatandaşlarıma şunu söylerim. Kendinize sorun, zenginlik sizin mutfağınıza niye hiç uğramadı? Dün bir belediye 50 lira dağıtacak diye binlerce yoksul aile belediye önünde toplandı. 21.yüzyılda böyle bir tabloya izin verecek miyiz? Bu tablo iktidar partisinin tablosudur. Bu tablo utanılacak bir tablodur. Yurttaşlarıma çağrıda bulunuyorum, bu tür tabloları Türkiye gündeminden çıkarmak için sandığa gidin, vicdanınızın sesini dinleyin ve oyunuzu kullanın” diye konuştu. Kılıçdaroğlu oyunu Ankara’da kullanacağı bilgisini de verdi.
 
TİRE'DE KONUŞTU
 
İzmir'in ilçelerini ziyaretlerini sürdüren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tire'de halka seslendi. Otobüs üzerinde halkı selamlayan Kılıçdaroğlu, “İstiyorum ki esnaf, çiftçi, işçi, sanayici kazansın. Hiçbir evde aç ve açıkta kimse kalmasın" dedi. 7 Haziran'da geçen seçimde CHP'ye oy vermemiş bir kişinin ed ikna edilerek sandığa götürülmesini isteyen Kılıçdaroğlu, 4 yıllık yetki istediğini tekrarladı. Kılıçdaroğlu, "8 Haziran bu ülkenin demokrasinin, özgürlüğün, barışın güzelliğin tarihi olacak. Yaşanacak bir Türkiye olacak. Hiç kimsenin kimliğine müdahale etmeden, inancını siyasete alet etmeden güzel bir Türkiye'yi yeniden inşa edeceğiz. Eski Türkiye'yle ilgili düşüncelerinizi tamamen kaldırın. Bunlar, 2002'de oy verdiğini parti bugün oy verdiğin parti değil. Bunlar o zaman biz fakir fukara partiyiz diyorlardı. Şimdi saraylarda yaşıyorlar. Altın klozetli tuvalet kullanıyorlar. Başka bir Türkiye var onlara şimdi. Onlar halktan koptular. Başka bir Türkiye var onlar için. Barışı huzuru getirmek için beraber birlik olmak güçlü bir Türkiye, onurla dalgalanan bayrağım için sizler için mücadele edeceğim. Benim başbakanlığımda Türkiye'de işsizlik, yoksuzluk olmayacak. Çiftçiye mazotu 1.5 TL yaptım diyeceğim" dedi.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Azizi Kocaoğlu'na da otobüsten halkı selamlatan Kemal Kılıçdaroğlu, “Bir kent adam gibi nasıl yönelir, bütün ilçelere nasıl hizmet verilir Aziz başkan bir kurs versin onlara. İstanbul ve Ankara'daki başkanlar gelip öğrensinler" dedi.
 
 
İLK DERS, 'KUL HAKKI NEDEN YENMEZ?'
 
Genel seçime iki gün kala İzmir'in ilçelerini ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ödemiş'te miting düzenledi. Salı pazarında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu seçimlerde en çok anneler ve ilk kez oy kullanacak olan gençlere güvendiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Gençler, sevgili gençler o Ankara'daki beyler sizi potansiyel suçlu olarak görüyor ama Kılıçdaroğlu, sizi gelecek olarak görüyor. Siz geleceğin umudusunuz, siz umutsunuz, geleceğimizsiniz. Hiç endişe etmeyin gençler, önünüzü ufkunuzu açacağım. Bütün yasakları kaldıracağım" dedi. 
 
“Halkın umudu Kılıçdaroğlu" diye sevgi gösterilerinde bulunan Ödemişlilere, hakça bölüşme sözü veren Kılaçdaroğlu, “Ödemiş'in patatesi meşhur ama ne yaptılar patatesi ithal ettiler. Bu düzeni değiştireceğim. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Sizin için, halkım için, gençler için, çiftçiler için, üretenler için çalışacağım. Ne diyor rahmetli Ecevit, 'ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzen' diyordu. İnsanca hakça bir düzeni getireceğim. Benim umudum da bu ülkenin gençleri. Sizleri bu ülkenin geleceği olarak görüyorum. İlk kez bu şeçimde oy kullanacak gençler, Türkiye'ye bakın, gerçeklerine bakın. Birileri ceplerini doldururken, siz kendinize bakın. İşsizliğe bakın ve deyin 'biz Mustafa Kemal'in askerleriyiz' deyin. Ankara'daki beyler ceplerini doldurdular. Halktan koptular, alın terine önem vermiyorlar. Yoksulluğa önem vermiyorlar. 17 milyon yoksulun ne olduğunu, evlerde ne olup bittiğini de bilmiyorlar. Onlar sizden koptular. Bir şeyi unutmayın. Kim ne derse desin hafızanıza yazın. Her yerde söyleyin. 'Davutoğlu, Erdoğan için çalışır, Kılıçdaroğlu halk için çalışır.' 11 Milyon emekliye sesleniyorum 1.5 asgari ücretliye sesleniyorum. 17 milyon yoksula sesleniyorum. Taşeron işçisine sesleniyorum, bu güzel ülkede hepimizin huzur, barış içinde yaşaması için ürettiğimizi hakça bölüşmek için 8 Haziran yeni bir başlangıç olacaktır" dedi. 
 
ÖDEMİŞ TARIM KENTİ
 
Ödemiş'in tarım kenti olduğunu söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Ödemiş'in bir tarım kenti olduğunu biliyorum. İnsanca yaşamak çalışmak, üretmek istiyorlar insanlar. Alın terinin karşılığını almak istiyorlar, patates üretiyorlar. Fiyatını düşürmek için İran'dan patates getiriyorlar. Bu düzeni bozacağım. Çiftçinin alın terini kimseye peşkeş çekmeyeceğim. Ben halktan çiftçiden, üretimden yanayım. CHP gelince istikrar bozulurmuş, hangi istikrar kaldı?" dedi. 
 
İlk yöneticilik kursunun, kul hakkının neden yenmeyeceği olacağını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Asgari ücreti bin 500 TL yapmak zulümmüş. Ankara'daki bey, aylık 14 bin TL alırken zulüm değil, işçiye verince zulümmüş. Ödemiş'ten söylüyorum Allahın izniyle başbakan olacağım. İlk yapacağımı iş devlet nasıl yönetilir kursunu açacağım. Kursun birinci dersi de şu olacak. 'Kul hakkı neden yenmez?', 'Niçin en büyük günahtır?' Benim güvencem sizsiniz, size güvenip inanıyorum. Yaşanacak bir Türkiye'yi birlikte kuracağız, birlikte mücadele edeceğiz. Şunu hiçbir Ödemişli unutmasın. Ben sizden biriyim, Ankara'daki beyler gibi değilim. Siz nasıl yaşıyorsanız ben de öyle yaşıyorum. Benim sarayda gözüm yok. Köşe dönme merakım yok. Benim düşündüğüm güzel Türkiye. Aranızda geçen seçimde AKP'ye oy veren kardeşim olabilir ama bu parti 2002 yılında oy verdiğiniz parti değil. 'Fakir gureba partisiyiz' dediler. Ama artık değiller, neyin partisi oldular, kul hakkı yiyenlerin cebini dolduranların zulüm edenlerinin partisi oldu. Ben siyasette kavga istemiyorum. Bu ülkede huzur, barış istiyoruz. Kavganın yeri değil, huzurun barışın yeri hep beraber bu güzel ülkede pastamızı büyütüp gelirimizi arttıracağız. Önce üretim, sonra hakça bölüşeceğiz. Onlar kavga ediyor, ben etmeyeceğim. Onlar sizi düşünmüyor, ben sizi düşüneceğim. Ben bu ülkenin 6 milyon 250 bin işsizini düşüneceğim" dedi.
 
Bu arada CHP konvoyunda meydana gelen kazada 4 partili hafif yaralandı. 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2015, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER