İşte SONAR'ın Son Anketi...

SONAR’ın yaptığı son anketi ilk kez Ben HABER’e açıklayan Hakan Bayrakçı, ''Akşener gelirse MHP yüzde 20’leri geçer. Böyle bir durumda MHP-CHP koalisyonu mümkün görünüyor. Bu da AK Parti’nin tek başına iktidara gelememesi demektir'' diye konuştu.

İşte SONAR'ın Son Anketi...

GAMZE KURT / BEN HABER

Siyasi arenada sular bir türlü durulmuyor. AK Parti’deki lider değişikliği, MHP’de delegenin büyük çoğunluğunun istediği ancak gerçekleştirilemeyen kurultay bilmecesi, CHP’deki güvensizlik ortamı ve HDP’nin seçim öncesi söz verdiği “Türkiye partisi” olma eyleminin bir türlü gerçekleştirilememesi siyasetteki dengeleri bir anda değiştirdi. 1 Kasım seçimlerinde alınan oyların, içinde bulunduğumuz süreçte ciddi anlamda değişikliğe uğradığı, yapılan son anketler de önemli ölçüde kendini gösterdi. SONAR’ın patronu Hakan Bayrakçı da araştırma şirketinin yaptığı son anketi, ilk kez Ben HABER okuyucularıyla paylaştı. 2 bin 500 kişiyle,  TÜİK’in araştırma şirketleri için öngördüğü modellerden kaynak alınarak yapılan anketin sonuçları oldukça ilginç veriler içeriyor.

Cumhurbaşkanı’na güven; yüzde 52
 
Türk Silahlı Kuvvetleri’ne olan güvenin geçmiş yıllara göre arttığına dikkat çeken Hakan Bayrakçı, “Kurumlara güven sorusuna verilen cevaplarda TSK’ya güven yüzde 83-84 aralığında. TSK, 10-15 sene önce 80’lerde dolaşıyordu. Bundan 7-8 yıl önce ise 68’lere gerilemişti. Ama görünüyor ki bu son PKK mücadelesinde TSK oldukça başarılı operasyonlar yaptı. Bu nedenle de yeniden aynı güvenoyuna ulaştılar. Emniyet de yükseldi. Polislerdeki yükseliş de tabii enteresan. Muhtemelen onlar da PKK’ya yönelik gerçekleştirilen operasyonlardaki başarılardan dolayı yükselişe geçti. Burada tek ilgimi çeken Cumhurbaşkanı’na güven oranının yüzde 52 civarında olması” diye konuştu.
 
“AKP’li seçmenin 5’te 1’i Başkanlık Sistemi’ne karşı”
 
Türkiye’nin Başkanlık Sistemi’ne olan bakışını da değerlendiren Bayrakçı, “Anketteki bir diğer soru ise Başkanlık isteniyor mu, istenmiyor mu? Burada da yüzde 59’luk bir kesim “Hayır Başkanlık istemiyorum” dedi. Yani yakın gelecekte bir referandum yapılsa Türkiye’de Başkanlık Sistemi kabul görmez. AKP’ye oy veren seçmenin bile 5’te 1’i Başkanlık Sistemi’ne karşı” dedi. 
 
 
“Akşener gelirse AK Parti tek başına iktidar olamaz”
 
Meral Akşener’li bir MHP’nin ikinci parti konumuna gelebileceğini söyleyen Bayrakçı, “Bugün seçim olsa yüzde 48 civarı AKP çıkıyor. CHP ise aynı, yani yüzde 25. Altı yıldır demirledi CHP. Burada sinyal veren partiler HDP ve MHP. HDP her halükarda barajın altına gidiyor gibi görünüyor. Çünkü Selahattin Demirtaş’ın geçen yıla kadar yaptığı AKP muhalefeti çok ilgi çekiyordu. Fakat 3-5 aydır “biz PKK’yız” demiş oldular açık bir şekilde. PKK ile yakınlıklarını açık bir şekilde gösterdikten sonra artık barajın üstüne zor taşınır HDP. MHP de, genel başkanın tutumu nedeniyle baraj sıkıntısı çeker. Ancak MHP’de bir lider değişikliği olursa siyasi tablo değişiyor. MHP’nin başına Meral Akşener geldiği takdirde MHP 20’leri geçebilecek bir sinyal veriyor. MHP 20’leri geçtiği zaman CHP yerinde tutunsa bile yani 23-24-25 bile alsa ikisinin toplamı yüzde 46’ları geçecek gibi duruyor. Yani bu durumda iki parti bir koalisyon hükümeti kurabilir hale geliyor. Bu durumda AK Parti de 40’lara düşüyor. Çünkü Meral Akşener Anadolu’daki eski merkez sağ seçmeninden de oy alabilecek bir isim. Akşener gelirse MHP yüzde 20’leri geçer. Bu da AKP’nin tek başına iktidara gelememesi demektir” şeklinde konuştu.
 
 
 “Asıl oy verilen kişi Erdoğan’dır”
 
Lider değişikliğinin AK Parti oylarını etkilemeyeceğini belirten Bayrakçı, “AKP iktidarında asıl oy verilen kişi ve sözü dinlenilen kişi Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bizdeki siyasi partiler yasası genel başkana muazzam yetkiler veriyor. Bütün belediye başkanlarını, bakanları, milletvekillerini hep genel başkanlar tayin ediyor. AKP’yi de cumhurbaşkanı olana kadar Recep Tayyip Erdoğan yönetti. Bu yüzden herkesin kendisine vefa borcu vardır. Türk siyasetinde kararı hep tek kişi verdiği için böyle bir sonuç ortaya çıkıyor. Erdoğan, Ahmet Davutoğlu’na demiş ki “gel hoca milletvekili ol.” Sonra “hadi bakan ol” demiş. Bakan olmak birçok insanın rüyasıdır. Daha sonra Davutoğlu bir de başbakan oldu. Bu da sonuç olarak Erdoğan’ın seçimiydi. Dolayısıyla bütün bu siyasi ikbali borçlu olduğu kişiye karşı gelemezdi” diye konuştu.  
 
 
“CHP delegesi MHP delegesi gibi davranmıyor”
 
Yaşanan son süreçte CHP’de yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Hakan Bayrakçı, “CHP son dönemde biraz hareketli. Muharrem İnce yine bir bayrak açtı. Erken bir kurultay sürecine gidilebilir ama CHP delegesi MHP delegesi gibi davranmıyor. MHP’de 600’e yakın delege kalktı imza verdi. CHP’de ise haklı bulsalar bile bir itirazı imza veremiyorlar. Çünkü çekiniyorlar. Biliyorsunuz genel başkanla ters düşünce pek siyasi hayatınız olmuyor” dedi. 
 
MHP İzmir’de ciddi sıçrama yapabilir
 
Akşener’in İzmir’deki MHP oylarında sıçrama yapacağını dile getiren Bayrakçı, “Akşener’li bir MHP’ye sadece AKP’den değil CHP’den de oy kayması yaşanır. Şu anda mesela CHP’nin kalesi olarak kabul edilen İzmir başta olmak üzere Ege ve Akdeniz sahil şeridinde MHP’ye ciddi dönüşler olur. Buralar zaten eskiden CHP’nin kalesi değildi. Buralar merkez sağ partilerin yüksek oy aldığı kentlerdi. AK Parti gibi fazla muhafazakar bir parti iktidarda olduğu için İzmirli seçmen CHP’ye oy veriyor. CHP’nin rekor oy aldığı il İzmir gibi gözükse de bugün AKP gibi bir parti olmasa iktidarda, İzmir’den yine merkez sağa oy çıkar. Yani İzmir’de Akşener’li bir MHP’ye ciddi bir kayma olur. İzmir’de MHP’nin zaten bir potansiyeli var. Ama Akşener’li bir MHP’nin çok daha yüksek bir oy potansiyeli olur” dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2016, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER