'İnat Seçimine Gidiyoruz'

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, 7 Haziran sonuçlarıyla oluşan tablo doğrultusunda ’Önce Türkiye’ diyerek koalisyon kurulması bilinciyle hareket ettiklerini, ancak AK Parti ve ’Saray’ı aşamadıkları için bunun gerçekleşmediğini ileri sürdü. Hürriyet, "Özellikle sarayın Türkiye’mize bir yılı kaybettirme pahasına bir inatlaşma seçimine doğru gidiyoruz. Bu bir inat seçimidir" dedi.

'İnat Seçimine Gidiyoruz'
7 Haziran seçimleri sonrasında yaşanan süreci anlatmak üzere Gaziantep’e gelen CHP heyetinde yer alan Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İl Başkanı Akif Ekici, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenledi. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay’dan kent basınına ilişkin bilgiler alan heyetteki milletvekillerinden Fatma Kaplan Hürriyet, 7 Haziran seçimlerinin siyasilere koalisyon ve uzlaşı sonucunu çıkardığını söyledi.
 
7 Haziran seçim sonuçlarının netleşmesi ile 8 Haziran sabahına insanların koalisyon hükümetine uyandığını belirten Hürriyet, şöyle konuştu:
 
"Vatandaş hiçbir partiye iktidar yetkisi vermedi. Milli irade; her partiye sorumluluk yükledi; ’anlaşın, uzlaşın, Türkiye’yi daha akılcı bir sistemle yönetin’ dedi. Biz de o mantıkla o günden bu yana tüm yapılan çalışmalarda, görüşmelerde ortaya koyduğumuz tavır ve tabloda hep bu sorumluluk bilinciyle hareket ettik. Her zaman için ’önce Türkiye, önce ülke’ dedik. Olabildiğince seçimden yana değil, birleşmekten, uzlaşmaktan yana tavır koyduk. Genel başkanımız bu süreci gerçekten bir devlet adamı şeklinde yönetti. Çok ciddi bir güven esasıyla o süreci yönetti. Ama maalesef aynı güveni biz AKP’den göremedik. ’Önce partim’ dediler, nasıl iktidar oluruz hesabıyla hareket ettiler. Biz sorumluluğumuzu sonuna kadar yerine getirdik. Sonuna kadar o masada kalmaya çalıştık. Hep koalisyon arayışlarıyla hareket ettik. Parti yönetimimiz çok şeffaf ve sağduyu ile son güne kadar süreci yürüttü. Ama maalesef AKP’nin en başından beri istemediği gibi koalisyon kurulamadı. Sadece AKP değil sarayı da aşamadık. Sarayın vesayeti altında oturduğumuz masada maalesef Türkiye’nin istediği sonucu alamadık. Koalisyon bir kere öcü değil. Tam tersine tek partili sistemlerden çok daha akılcı bir yönetim biçimidir. Çok daha demokratik bir yönetim biçimi olduğunu hep ifade ettik. Özellikle sarayın Türkiye’mize bir yılı kaybettirme pahasına bir inatlaşma seçimine doğru gidiyoruz. Bu bir inat seçimidir."
 
CHP milletvekilleri Ömer Süha Aldan ile Okan Gaytancıoğlu ise Türkiye’nin her yerini dolaşarak insanlara neden hükümet kurulamadığını anlatacaklarını ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2015, 17:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER