İçişleri Bakanlığı'ndan Dev Yapılanma

İçişleri Bakanlığı’nda sessiz sedasız devrim niteliğinde, çok büyük adımlar atılıyor.

İçişleri Bakanlığı'ndan Dev Yapılanma

Bakanlık bünyesinde, her biri binlerce kişilik iki yeni teşkilat oluşturuluyor; Sınır Güvenliği Teşkilatı ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü.

Göç İdaresi’nin kurulmasına ilişkin Kanun Tasarısı TBMM’ye sunuldu bile. Sınır Güvenliği Teşkilatı’na ilişkin yasa tasarısını İçişleri Bakanlığı tamamlamış durumda. Tasarı, önce ilgili bakanlık ve kurumların görüşüne sunulacak. Ardından da Bakanlar Kurulu’ndan geçirilip, TBMM’ye sevk edilecek.

Peki İçişleri Bakanlığı çatısı altında kurulacak bu iki dev yapılanma neler getirecek? En önemli unsur, Türkiye’nin sınırlarının güvenliğini artık temelli olarak askerden alıp, İçişleri Bakanlığı’na devretmesi olacak. Ancak İçişleri’nde de sınır güvenliğinden Emniyet değil, “kardeş kuruluş” Sınır Güvenliği Teşkilatı sorumlu olacak.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkiler gerek Kıbrıslı Rumlar, gerekse diğer büyük Avrupa ülkelerinin ayak sürümesi nedeniyle duraklama dönemine girmiş durumda. Ancak Ankara buna rağmen, AB’ye uyum konusunu sessiz sedasız götürüyor. İşte İçişleri Bakanlığı’ndaki bu iki yapılanma da, yine AB’ye uyum çerçevesinde oluşuyor. Her iki teşkilat da, “AB entegre sınır yönetimi stratejisi” kapsamında kurulacak.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2012, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER