HDP'ye Fezleke Şoku

Adalet Bakanlığı, 5 HDP'li milletvekili hakkında hazırlanan dokunulmazlık fezlekelerini Başbakanlık'a gönderdi.

HDP'ye Fezleke Şoku
Adalet Bakanlığı, HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekilleri Selma Irmak, Sırrı Süreyya Önder ve Ertuğrul Kürkçü hakkında "dokunulmazlıkların kaldırılması" istemiyle hazırlanan fezlekeyi, Başbakanlık'a sundu. Fezlekeler prosedür gereği Meclis'e gönderilecek.
 
Yasal olarak dokunulmazlık kaldırılma süreci Meclis Başkanlığı'nın fezlekeleri Anayasa Adalet Karma Komisyonu'na göndermesiyle başlıyor.
 
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 26 Aralık'ta iki gün süren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Olağanüstü Genel Kurulunda sözde "öz yönetim" ilanına ilişkin yaptıkları konuşma nedeniyle Demirtaş, Yüksekdağ, Irmak, Önder ve Kürkcü hakkında soruşturma başlatmıştı.
 
Başsavcılık, soruşturma kapsamında, "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" ve "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla Eş Genel başkanlar Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ile milletvekilleri Selma Irmak, Sırrı Süreyya Önder ve Ertuğrul Kürkcü hakkında fezleke hazırlamıştı.
 
Şüphelilerin, üzerlerine atılı suçların yasal unsurlarının oluştuğu gerekçesiyle Anayasa'nın 83. maddesine istinaden "dokunulmazlıklarının kaldırılması" talebinde bulunulmuştu. Fezleke, Adalet Bakanlığı'na gönderilmişti.
Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2016, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER