HDP Şanlıurfa'da Kutlama Yaptı

Şanlıurfa’da resmi olmayan sonuçlara göre meclise 5 milletvekili gönderme hakkı elde eden HDP tarafından kutlama yapıldı.

HDP Şanlıurfa'da Kutlama Yaptı
Topçu Meydanı’nda düzenlenen kutlamada HDP’den milletvekili seçilen Osman Baydemir, Dilek Öcalan, İbrahim Ayhan, Leyla Güven ile Ziya Çalışkan meydana gelerek kalabalığı selamladı. Kürtçe ve Türkçe şarkılar eşliğinde halay çeken kalabalığa seslenen Abdullah Öcalan’ın yeğeni Dilek Öcalan, partisinin barajı geçmesiyle gerçek demokrasinin yaşam bulması için çok önemli bir ayak olduğunu düşündüğünü belirterek, "Demokratik siyaset ve demokratik müzakerenin devam etmesi için HDP’nin 80 vekille Anayasa değişikliği ile tüm çıkarılan kanunlarda önemli değişikliklere vesile olacağını düşünüyoruz. Türkiye halkları açısından ve tüm halklar açısından HDP’nin bir şekilde mecliste olması bizler açısından da öneme sahiptir. Bizi destekleyen herkese emeği geçen tüm arkadaşlara ve seçimde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" dedi. Baydemir ise kendisini ve partisini destekleyenlere teşekkür ederek, şunları söyledi:
 
"Türkiye’de 30-40 yıllık ceberut bir sistemin, Nemrudi bir sistemin halkların önünde oluşturduğu temsilde adalet ilkesinin kaldırıldığı baraj ortadan kalkmışsa bu Şanlıurfa’nın omuz vermesi ile olmuştur. Bu bir bayrak yarışıdır. Halkımıza ve halkımızın haklı davasına, halkımızın özlemlerine tercüman olma davasıdır. HDP’nin Türkiye’de barajları aşmasının sırrını ve püf noktasını bana sorarsanız bütün saldırılara ve provokasyonlara rağmen Hz. Eyyüp’ün sabrına sahip oluşundan kaynaklıydı. Şimdi Türkiye halkları yepyeni bir sayfayı ve yepyeni bir fırsatı hepimizin önüne koydu. Halkın vermiş olduğu bu mesaj çok açık ve nettir. Bütün halkların temsilcilerini Türkiye halkları parlamentoya gönderdi. Türkiye halkları siyasi partilere diyor ki hepiniz barış için, birlikte yaşam için ortak paydalarda buluşun mesajını veriyor. Bu meclis, Cumhuriyet tarihinin ilk defa gerçek manada korucu meclisi inşa eden meclisi olabilir ve bunu başarabilir. Bu meclis, Türkiye halklarının ihtiyacı olan ve ertelenmez ihtiyacı olan barışın inşasının görevini sırtlayabilir."
 
Kutlamalar havai fişek gösterisiyle son buldu.
Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2015, 22:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER