Gürsel Tekin Arınç'a Teşekkür Etti

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin MYK sonrası basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın torpil iddialarına ilişkin yaptığı açıklamalara ilişkin Tekin, "Arınç’a da çocuğuna da teşekkür ediyorum kirliliğe bulaşmadığı için. Geldiğimiz ülke fırsatlar ülkesi olduğu için çürümüş bir ülke olduğu için bunları söylemek zorunda kalıyoruz. Arınç’ın söylediği cümle de anlam ifade diyor. Hükümeti sözcüsü itiraf etmek zorunda kalıyor" dedi.

Gürsel Tekin Arınç'a Teşekkür Etti
 
Güvenlik yasasını eleştiren Tekin, "Bu bir güvenlik yasası değildir. Bu fırsatlar ülkesinde yararlananların güvenliğini sağlamak için çıkarılmış bir yasadır. Bu yasada fıtratlarda hayatlarını kaybetmiş, kepenklerini kapatmış, intihar etmiş herhangi bir insan için çıkarılmış bir yasa değildir. Maalesef iktidarın uzun süredir işlemiş olduğu suçları törele etmek için kendilerinin böyle bir yasaya ihtiyaç olduklarını hepimizin çok net bilmesi gerekir" dedi.
 
"ARINÇ’A DA ÇOCUĞUNA DA TEŞEKKÜR EDİYORUM KİRLİLİĞE BULAŞMADIĞI İÇİN"
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın torpil iddialarına ilişkin yaptığı açıklamaları değerlendiren Tekin, "Herkesin çocuğunu kast etmedik biz. Bizim kast ettiğimiz uzun süredir kirli işlerde çocuklarını kurye olarak kullanan siyasetçileri biz kast ediyoruz. Bakanlıklarda, kupon arsaları pazarlayanları kast ediyoruz. 17-25 Aralık’ta tepelerde görüldüğü gibi para alışverişlerinde olan çocukları kast ediyoruz. Elbette bütün bakan çocuklarını kast etmemiz mümkün değil. Biz sizin ne kadar rahatsız olduğunuzu biliyoruz. Kendisi de itiraf ettiler. Arınç’a da çocuğuna da teşekkür ediyorum kirliliğe bulaşmadığı için. Bu tartışmalar siyaseten çok ayıplıdır. Ama maalesef, ne yazık ki geldiğimiz ülke fırsatlar ülkesi olduğu için çürümüş bir ülke olduğu için bunları söylemek zorunda kalıyoruz. Arınç’ın söylediği cümle de anlam ifade diyor. Hükümeti sözcüsü itiraf etmek zorunda kalıyor" diye konuştu.
 
"BELEDİYELERİN İMAR YETKİSİNİ ORTADAN KALDIRMA FİLMİDİR TEK MERKEZDE İMAR YETKİLERİNİ KULLANMAK İSTİYORLAR"
 
Yeni İmar Yasası’nı da eleştiren Tekin, "Bu yeni bir yasa değil. Bu film, önümüzdeki günlerde belediyelerin imar yetkisini ortadan kaldırma filmidir. Tek merkezde imar yetkilerini kullanmak istiyorlar. Sayın Ali Babacan’a bir çağrıda bulunak istiyorum: Önerisine sonuna kadar katılıyorum. 2005-2014 arasındaki uygulamaların tamamına bakalım. Bu uygulamalardaki elde edilmiş rantların yüzde 40’nı devlete alalım. Hani kaçak saraydan dolayı bütçe açığı veriyorsunuz ya. Bütçe açığınızı çok önemli bir şekilde kapatacak 200-250 milyar dolarlardan bahsediyorum. Hodri meydan. Gelin CHP’de arkanızda olacak. Asla yapamazsınız" ifadelerini kullandı.
 
"BU ŞİRİNLİKLERLE BELEDİYELERİ YETKİLERİNİ ANKARA’YA BAĞLAMAK İSTİYORSUNUZ"
 
Tekin, "Bu şirinliklerle, belediyeleri yetkilerini Ankara’ya bağlamak istiyorsunuz. Doymadınız mı? İnsanoğlunu toprak doyuruyor. Siz de doyun bir gün. Doyacaksınız" dedi.
 
"ORGANİZE YOLSUZLUK DÖRT BAKAN DEĞİL BİR ÇOK BAKAN DAHA VAR"
 
Tekin, "Organize yolsuzluk. Devletin tepesindeki hükümetin üçte biri, çeteleşerek devleti nasıl soyar uygulamasını bütün dünya gördü. Sakın dört bakan değil, bir çok bakan daha var. Dört bakan suçüstü olmuştur. Bir babanın evladından kutsal nesi olabilir? Kirli işlere çocuklarınızı bulaştırıyorsunuz" dedi.
 
"BU KİRLİLİKTEN KURTULMANIN TEK YOLU CHP’NİN HAZIRLAMIŞ OLDUĞU KAPSAMLI BİR YOLSUZLUK YASASIDIR"
 
Tekin, "Yolsuzlukla mücadele yasası çıkaralım. Siz de rahatlayın. Bu kirlilikten kurtulmanın tek yolu CHP’nin hazırlamış olduğu kapsamlı bir yolsuzluk yasasıdır. Ya siz hazırlayın biz sizin yanınızda olalım. Ailenizi ve çocuklarınızı düşünüyor korumak istiyoruz" ifadelerini kullandı.
 
"AYAKLI BİLLBOARD OLARAK DOLAŞIRIZ"
 
CHP olarak kullanacakları billboard konusunda yaşadıkları sıkıntılara değinen Tekin, "Sakın ha 17-25 Aralık’ta bunu kabul etmezseniz, size dar ederim. Paramı veriyorum ya. Kendi paramla Türkiye’de bir daha bu rezalet yaşanmasın diye billboard yaptıracağım. 40 tane numara çekiyorsunuz. Bu firmaların sahiplerinin kimler olduğun da biliyorum. Umuyorum yarına kadar bu teklifime cevap verirler. Vermezlerse ne olur? Kendi çaremizi buluruz. Ayaklı billboard olarak dolaşırız. Paramızı da vermeyiz. Ama size para vereceğiz. Size 24 saat süre veriyorum. Öyle numaralar çekmeye kalkışmayın" diye konuştu.
 
"HALA KENDİ EMNİYETLERİNİ OLUŞTURABİLMİŞ DEĞİLLER"
 
Tekin, "Bütün bu kirlilikleri kapatmanız için sizin yapmanız gereken bir tek şey var. Toplumu korkutacaksınız, buna uygun uygulamalar yapacaksınız. Yargı sitemini buna göre dizayn edeceksiniz. Kendi askerinizi, emniyetinizi oluşturacaksınız. Hala kendi emniyetlerini oluşturabilmiş değiller. Hiç kimse de sormadı. 5 tane polis kardeşimiz yolda yürürken şehit oldu" dedi.
 
"KENDİ ASKERİNE, POLİSİNE GÜVENMİYORSA, VATANDAŞ KİME GÜVENECEK?"
 
Tekin, "Sayın Başbakan, Cumhurbaşkanı Malatya’da polis yok muydu? Niçin kendi polisinizle dolaşıyorsunuz? Kendi askerine, polisine güvenmiyorsa, vatandaş kime güvenecek? Sayın Başbakan, Cumhurbaşkanı herhangi bir şehre gittiği zaman Ankara’dan yüzlerce polisle gidiyor" dedi.
 
"1000 DEĞİL 5000 POLİSLE DE GEZSENİZ AMA GECE RAHAT UYUYAMAZSINIZ"
 
Tekin, "Dünyanın hiçbir yerinde otoriter yapılaşma ile sıkıyönetim ile kimse yakta kalabilmiş değildir. "insanların en duygusal alanlarını kullanarak yapmayın. Dini imanı kullanıyorsunuz. Doğru siz ilk mücahittiniz. Ama müteahhitlik döneminizi din ile kapatamazsınız. Bundan vazgeçin. Öyle bir anayasa yapalım ki hepinizin güvencesi olsun. Hatta polisle gezme gereği bile duymayın. Aksi takdirde 1000 değil 5000 polisle de gezseniz ama gece rahat uyuyamazsınız" açıklamasında bulundu.
 
Tekin, konuşmasının sonunda "İstanbul rant planı" yazılı bir haritayı da basın mensuplarına göstererek isteyenlerin haritanın fotoğrafını çekebileceğini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2014, 14:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER