'Esed'in Açıklamaları Kabul Edilemez'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye Devlet Başkanı Başr Esed'in Rus televizyonuna verdiği mülakatta Türkye aleyhine yaptığı değerlendirmelere ilişkin, 'Bu bütün dünya ile ilgili meseledir. Bu açıdan Türkiye ile ilgili açıklamaları kabul etmek mümkün değildir' dedi.

'Esed'in Açıklamaları Kabul Edilemez'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Chicago'da yapılacak NATO zirvesine giderken, Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını cevapladı.

Gül, Suriye lideri Esad'ın Türkiye aleyhinde yaptığı değerlendirmeler ile ilgili soru üzerine, şunları söyledi: "Suriye ile ikili problemimiz olsa idi bazıları bu söylemlere hak verebilirdi. Biz de haklıyız onlar da kendi  açılarından haklı derlerdi. Ama olay insani, Türkiye ve Suriye arasındaki bir durum değil ki. Bu olay, Suriye halkı ile yönetimi arasında yaşanan bir olay. Bu tip insan haklarını ilgilendiren olaylar bütün dünyanın meselesi. BM'de bu kararlar alınırken bütünü ülkeler nasıl bunların içine girdiler. Bu bütün dünya ile ilgili meseledir. Bu açıdan Türkiye ile ilgili açıklamaları kabul etmek mümkün değildir. Dünyada bu tip sıcak olaylar vardır. Bunlardan biri Suriye'dir. BM'nin gündemindedir. Şu anda kan akmaktadır. Birçok platformda konuşulmaktadır. Ama, NATO'nun resmi gündeminde değildir; Onun dışında fazla konuşulacak bir durum söz konusudur."

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2012, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER