Erdoğan: Yunanistan Gibi Olmak İstemiyoruz

Memurlara önerilen “3+3” ve “2+3” oranlarındaki zam konusundaki eleştirilere yanıt veren Başbakan Erdoğan, 'Ülkeyi bir bütün olarak ele almalıyız. Eğer bir zaafa uğrarsak Yunanistan ve İspanya'nın akıbetine uğrarız. Biz Türkiye'yi, böyle bir akıbete bırakamayız' dedi.

Erdoğan: Yunanistan Gibi Olmak İstemiyoruz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meclis'ten ayrılırken gazetecilerin sorularını gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Tutuklu milletvekillerinin durumuyla ilgili bir soruyu şöyle yanıtladı:

''Başından itibaren bu iş zaten gerek Anayasal, gerekse yasal düzenlemeler bilinerek atılmış bir adımdır. Bu adımlar, Anayasa'ya da yasaya da uygun olmadığı halde maalesef kenardan, köşeden dolaşarak, atılmış adımdır ve milletvekili seçilme olayını sulandırma hareketi olarak görüyoruz. Ondan dolayı da bu olaya olumlu bakmıyoruz. Ama yargının vereceği kararla ilgili de söyleyecek herhangi bir şeyimiz yok.''

Erdoğan, ''Bunun formülü olmaz. Bunun yasal noktadaki hükmü, Anayasa'nın 14. maddesi çok açık, net ortada'' diye yanıtladı.

Memurlara önerilen zamla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Verdiğimiz zamları her zaman enflasyonun üzerinde vermişizdir. Türkiye'yi bir bütün olarak ele almak zorundayız ve bu ülke eğer bir zaafa uğrarsa, bizim akıbetimiz de Yunanistan, İspanya'nın akıbetine uğrar. Biz Türkiye'yi, böyle bir akıbete düçar bırakamayız.

Şu anda bir mali disiplin içinde yürüyorsak, eğer ekonomik büyümemiz şu anda başarılı bir şekilde sürdürülüyorsa, bu, hesaplar iyi yapıldığı içindir. Yoksa sendikalar, anlar olmuştur ki, yüzde 30, yüzde 50, yüzde 100 zam istemiştir. Şu anda bu işin ekonomik sorumluluğunu, yükünü kendileri hissetmesi lazım. Eğer bunu hissetmezlerse, bu ülkeye de yanlış yaparlar.”

Hükümet, memurlar için ilk yıl “3+3”, ikinci yıl ise yüzde “2+3” oranında zam önermişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2012, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER