Erdoğan, Seferberlik Çağrısı Yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Buradan milletime bir çağrıda bulunuyorum. Teröre karşı, Malazgirt ruhuyla, ulu Osmanlı çınarının azametiyle Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'nın azmiyle yeni bir seferberlik çağrısı yapıyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Terör örgütlerinin, ülkemizi kendi kanlı gündemlerine hapsetme, milletimizi yılgınlığa sürüklemek amacıyla bu eylemleri gerçekleştirdiğini çok iyi biliyoruz. Onun için bir yandan acımızı yaşar terörle mücadelemizi kesintisiz bir şekilde sürdürürken, aynı zamanda hedeflerimizden kopmuyor, projelerimizi gerçekleştirmekten de asla geri durmuyoruz" dedi.
 
Erdoğan, Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen, "5 Bin Köye 5 Bin Orman Eylem Planı ve Türkiye Çınar Yılı / 2016 Projesi ile Dünya Ormancılık, Su ve Meteoroloji Günlerini Kutlama Merasimi"ne katıldı. Konuşmasına, "Kıymetli misafirler, değerli kardeşlerim, sevgili gençler sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. İzmir, Bursa ve Kütahya'da bizleri canlı bağlantıyla takip eden kardeşlerimize de selamlarımı iletiyorum. Şu anda salonun dışından bizleri izleyen İstanbullu kardeşlerime de sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum" diye başlayan Erdoğan'ın sözleri sık sık tezahüratlarla kesildi.
 
NEVRUZ BAYRAMINI TEBRİK ETTİ
 
Erdoğan, 21 Mart Dünya Ormancılık, 22 Mart Dünya Su ve 23 Mart Dünya Meteoroloji günlerinin ortak kutlaması vesilesiyle bir araya geldiklerini belirterek, yine bugün, yeni gün anlamına gelen nevruz, Bahar Bayramı'nı da burada kutladıklarını söyledi. Nevruzun coğrafyada tabiata duyulan sevgi ve hoşgörünün ortak simgesi olduğunu dile getiren Erdoğan, programa katılanların "Şehitler ölmez vatan bölünmez" şeklindeki sloganları üzerine, şöyle devam etti:
 
"Eyvallah, şehitler ölmez. 'Onlar diridirler ancak siz bilemezsiniz' diyor Rabbimiz. Ben nevruz vesilesiyle bütün vatandaşlarımızın birlik ve kardeşliğimizin pekişmesine vesile olmasını temenni ettiğimiz böyle güzel, anlamlı bir günde hepinizin Nevruz Bayramını da tebrik ediyorum. Tabii ki nevruzu bayram olarak değil, kan dökmek olarak telakki edenleri de huzurlarınızda ayrıca lanetliyorum. İşte buyurun, biz bugün burada bir bayram kutluyoruz. Bu programla 5 bin köye, 5 bin gelir getirici orman kurulması ve 200 bin çınar ağacı dikim eylem projesini Nevruz Bayramı'nda başlatıyoruz. Bu çalışmaların da hayırlı olmasını diliyorum."
 
'KORKUYU KORKUTANLARDAN OLACAĞIZ'
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün ormancılık, su ve meteoroloji günleriyle nevruzu kutladıklarını, yeni projelerin müjdelerini verdiklerini aktararak, "Ama bir taraftan da yüreğimiz yanıyor. Türkiye bir süredir tarihinin en büyük ve en kanlı terör saldırısı dalgalarından biriyle karşı karşıya. Geçtiğimiz yılın temmuz ayından bu yana, bir yandan PKK ve onunla birlikte hareket etme kararı alan çok sayıda terör örgütü, DAİŞ gibi insani ve ahlaki hiçbir ölçü tanımayan saldırılarıyla, ülkemizi ve milletimizi hedef almaktadır" şeklinde konuştu.
 
Terörle mücadele eden güvenlik güçlerinden verilen şehitlerin ve şehirlerdeki canlı bomba saldırılarında kaybedilen masum insanların acısını her zerrelerinde hissettiklerini dile getiren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: 
 
"Tabii terör örgütlerinin ülkemizi kendi kanlı gündemlerine hapsetme, milletimizi yılgınlığa sürükleme amacıyla bu eylemleri gerçekleştirdiğini çok iyi biliyoruz. Onun için bir yandan acımızı yaşar, terörle mücadelemizi kesintisiz şekilde sürdürürken, aynı zamanda hedeflerimizden kopmuyor, projelerimizi gerçekleştirmekten de asla geri durmuyoruz. Devlet ve millet olarak bu terör musibetinin üstesinden mutlaka geleceğiz. Bize korkmak yaraşmaz. Bize korkmak yakışmaz. Biz korkuyu korkutanlardan olacağız. Milletimiz bin yıldır bu topraklarda, bölücü terör örgütü gibi bütün bunlar, kendini hedef alan nice tehdidin, nice saldırının üstesinden geldi. Allah'ın izniyle bu tehdidin de üstesinden geleceğiz. Devletimiz askeriyle, polisiyle, koruyucularıyla istihbaratıyla, tüm imkanlarıyla terör örgütleriyle ve arkalarındaki güçlerle mücadele ediyor. Terörün yeni yöntemlerine karşı biz de yeni mücadele yöntemleri geliştirerek kısa sürede neticeye ulaşacağımıza inanıyorum. Yeter ki milletimiz, sizler birliğinizi, beraberliğinizi, dayanışmanızı güçlü tutun. Bundan taviz vermeyin. Terörün en büyük panzehiri işte budur." 
 
'MİLLETLE SAVAŞIP DA BAŞARILI OLAN TERÖR ÖRGÜTÜ YOK'
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Demokrasi, insan hakları, özgürlükler konusundaki güçlü duruşumuzu, teröre rağmen, terör örgütlerinin provokasyonlarına rağmen elbette devam ettireceğiz. Şundan herkes emin olsun biz demokrasiyle değil terörle, özgürlükle değil teröristlerle, insan haklarıyla değil terör eylemleriyle mücadele ediyoruz. Buna karşılık, Batı'nın en son olarak mülteciler ve terör örgütleri karşısındaki ilkesiz tutumu başta olmak üzere, bu konuda nasıl sınıfta kaldığını da gayet iyi biliyoruz." dedi.
 
Kutlama merasiminde konuşan Erdoğan, bölgede istediğini elde edemeyen terör örgütlerinin, büyük şehirlerdeki rastgele eylemleriyle doğrudan sivil halkı hedef almaya başladığını dile getirerek, "Bugüne kadar milletle savaşıp da başarılı olana bir terör örgütü yoktur, olmaz ve olamayacaktır." ifadelerini kullandı. 
 
Erdoğan, buradan tüm millete çağrıda bulunmak istediğini aktararak, konuşmasını şöyle sürdürdü: 
 
"Teröre karşı, terör örgütlerine karşı, bu örgütler vasıtasıyla ülkemizi terbiye etmeye çalışanlara karşı Malazgirt ruhuyla, İznik'te kurulup Konya'da zirveye çıkan Anadolu Selçuklu ruhuyla, o heyecanla, Söğüt'te dikilip 24 milyon kilometre kareyi kaplayan o ulu Osmanlı çınarının azametiyle, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı'nın azmiyle yeni bir seferberlik çağrısı yapıyorum. Terör örgütlerini darmadağın etmek, mensuplarının başlarını ezmek Türkiye için kolaydır. Önemli olan bizim millet olarak tarihimize, kültürümüze, değerlerimize, hedeflerimize güçlü sahip çıkarak terörün karşısında dimdik ayakta durmamızdır. Bunu başardığımızda ne terör örgütleri ne de onların arkalarındaki güçler bizi yolumuzdan alı koyamaz. Onlar ne kadar çok kan dökerlerse, milletimizi bir arada tutan bağları o kadar gevşetebileceklerini sanıyorlar. Halbuki bizim için şehitlerimiz ve gazilerimiz millet olarak varlığımızın ve dirliğimizin en büyük teminatıdır. Tedbiri elden bırakmadan, terör örgütlerinin üzerine en şiddetli şekilde gitmeye devam edeceğiz. Rabbim bu mücadeleyi yürüten tüm kamu görevlilerimizin ve onlara yardımcı olan herkesin yardımcısı olsun. Bu vesileyle bir kez daha şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyor, yaralılarımıza şifa temenni ediyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum."
 
'SADECE ALLAH'IN HUZURUNDA EĞİLİRİZ'
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin mücadelesinin sadece terörle ve teröristle olmadığını, aynı zamanda tamamen yalan ve yanlış gerekçelerle onları destekleyen güçlerle de mücadele ettiklerini vurguladı. Terör örgütlerine ve çeşitli kisveler altında onları destekleyen kesimlere karşı yürüttükleri mücadelede sürekli batılı ülkelerin itirazlarıyla karşılaştıklarına işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Neymiş? Türkiye'de demokrasi, insan hakları ve özgürlükler konusunda sıkıntı varmış. Her şeyden önce şu gerçeğin bilinmesini istiyorum, biz demokrasiyi, insan haklarını, özgürlükleri batı bize dayattığı için değil, milletimiz bunlara layık olduğu için savunuyoruz, hayat geçiriyoruz, yaşatıyoruz. Her zaman söylüyorum, biz sadece Allah'ın huzurunda rükuda eğiliriz, başka türlü eğilmek bize yakışmaz. Milletimizin, 79 milyonun tamamıyla birinci sınıf demokrasiye layık olduğuna inanıyor ve bunun için çalışıyoruz. Böyle olduğu için de demokrasi, insan hakları ve özgürlükler konusundaki güçlü duruşumuzu teröre rağmen, terör örgütlerinin provokasyonlarına rağmen elbette devam ettireceğiz. Şundan herkes emin olsun, biz demokrasiyle değil terörle, özgürlükle değil teröristlerle, insan haklarıyla değil terör eylemleriyle mücadele ediyoruz. Buna karşılık batının en son olarak mülteciler ve terör örgütleri karşısındaki ilkesiz tutumu başta olmak üzere, bu konuda nasıl sınıfta kaldığını da gayet iyi biliyoruz."
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İşte Avrupa Birliği Türkiye ile görüşme yapacak. Sayın Başbakanımız oraya gidecek ve gittiği günün öncesinde toplantının yapılacağı binanın hemen arka tarafında bölücü terör örgütü çadırlarını kuruyor, oraya da paçavralarını asıyor." şeklinde konuştu.
 
Erdoğan, şöyle devam etti: 
 
"Bu Avrupa Birliği ki PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmiş vaziyette. Yani tüm Avrupa Birliği üyesi ülkeler bu örgütü terör örgütü olarak ilan etmiş. Nasıl oluyor da böyle bir terör örgütüne sen orada o çadırları kurduruyor, onların paçavralarını orada sallandırıyorsun? Bu samimiyet mi? Bu dürüstlük mü? 1963 yılından bu yana Türkiye'yi kapısında bekleten Avrupa Birliği bu iki yüzlülüğünü hala devam ettiriyor. Diyorlar ki 'Sayın Cumhurbaşkanı niçin böyle konuşuyor?' Ne olacaktı? Siz samimi olmadığınız sürece ben böyle konuşmaya devam edeceğim." 
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2016, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER