'Ekonomik Büyüme Yetmez

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Fatma Şahin, Türkiye’de ekonomik kalkınmanın tek başına yeterli olmadığını, beraberinde insani kalkınmanın da at başı büyüme içerisinde olması gerektiğine vurgu yaptı.

'Ekonomik Büyüme Yetmez

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin Hatay’ın İskenderun ilçesinde Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in ev sahipliğinde konuşma yaptı.

 
Tosyalı Holding tarafından yaptırılarak hizmete giren sevgi evlerinde düzenlenen iftar daveti ve açılış töreninde konuşan Bakan Şahin, Türkiye’de ekonomik kalkınmanın tek başına yeterli olmadığını, beraberinde insani kalkınmanın da at başı büyüme içerisinde olması gerektiğine vurgu yaptı. Şahin konuşmasında, "Ramazan sadece midemizi kontrol altına almak değil, aklımızı fikrimizi ruhumuzu insanlığımızı teraziye çıkarmaktır. Bugün insanlık için ne yaptın? Bugün senden yardım bekleyenler için ne kadarını verebildin. Tosyalı gibi paranız olmayabilir. Ama zamanınız varsa birikiminiz varsa inancınız varsa herkesin verebileceği bir şey vardır. Herkesin Allah’ın ona verdiği büyük bir nimeti var. Büyük bir zenginlik var burada, bu coğrafya bu insanlar büyük bir zenginlik var. İşte mesele bunu ne kadar topluma yayabiliyorsun ne kadar bunu toplumla paylaşabiliyorsun. İşte biz o yüzden gönül elçiliğini, koruyucu aile sistemini büyük bir kampanyayla başlattık. Sayın Başbakanımızın eşinin himayesinde başlattık ama her alanda olduğu gibi sayın Valim Bakanım söyledi yatırım yapacak arsa bulamıyorum diyor.’’ dedi.
 
"BEN DE GAZİANTEP’İN EVLADIYIM’’
 
Kendisinin de Gaziantepli olduğunu belirten Bakan Şahin, "Ben de Gaziantep’in bir evladıyım. Burada bu bölgede bunların gelişmesi aslında birbirini besleyen bir şey. Bölgeyi cazibe merkezi yapıyoruz. İskenderun Limanı’yla şu an sayın Adalet Bakanımız Allah kendinden razı olsun bir taraftan bu ülkenin hukuk devleti normlarında, demokratik mücadelesinde, vaseyet rejiminde her türlü vesayetin bittiği milli iradenin hakim olduğu bir Türkiye için gece gündüz çalışıyor. Bir taraftan Hatay, İskenderun ve bütün ilçeler için bütün gücünü bu bölge için kullanıyor. Dağları deliyoruz Şirin’iz biz, biz dağları deliyoruz, biz Ferhat’ız dağları deliyoruz. Dağları deleceğiz ve Kilis hattından Adıyaman, Gaziantep İslahiye, Hatay bu hatlardan büyük bir kalkınma hamlesi yapacağız. Çok heyecan verici bir proje. Bizim Gaziantepliler çılgın proje diyor. İlk ışığı siz yaktınız bizi heyecanlandıran bu ışığın bu yatırım hamlesinin bütün vekillerimize, valimize teşekkür ediyorum. Bazı iller böyle, benim kendi şehrimde böyle devletle millet el ele veriyor. İşçiyle iş veren ele ele veriyor. Dolayısıyla yöneten ve yönetilen etle tırnak oluyor. İş dünyası gelip bu tür yatırımlar yapıyor. O yüzden Hatay herhangi bir ilimiz değil Habib- Neccar’ın, Cemil Meriç’in ili, İnsan yetiştiriyor’’ dedi.
 
"HİÇ BİR ENGELLİNİN ÇÜRÜK, SAKAT, ELVERİŞSİZ GİBİ TANIMLARLA ANILMAMASI GEREKİR’’
 
İskenderun Engelliler Spor Kulübünü ziyaret eden Bakan Şahin burada engelli hakları ile ilgili yeni çıkacak yasa hakkında bilgiler verdi. Şahin Türkiye’de hiç bir engellinin çürük, sakat, elverişsiz gibi tanımlarla anımsanmaması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:
 
”Şu anda plan bütçe komisyonunda bekleyen çok önemli bir yasamız var. Birleşmiş milletler engelli hakları sözleşmesinin terminolojisinde göre engelli tanımını yeniden yapılandırıyoruz. Biliyorsunuz 97 yasayı sakat çürük elverişsiz gibi bütün terminolojiyi, engelli diye değiştirdik ne olacak demeyin sorun negatif algıda, algıda o terminolojiden geçiyor bu yüzden biz hiç kimsenin sakat çürük diye algılandığı bir Türkiye istemiyoruz” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2013, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER