Demirtaş'tan İzmir'de Barış Mesajları

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, İzmir Gündoğdu Meydanı'nda düzenlenen mitingine yoğun bir katılım olması sosyal medyayı salladı. İzmirliler de duruma şaşırdı.

Demirtaş'tan İzmir'de Barış Mesajları

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Tıpkı ülkemiz gibi rengarenk, bütün soluklarımızla bir araya geldik. ‘Türkiye nasıl bir ülke?' dendiğinde ‘HDP gibidir' demek lazım. Türkiye nasılsa partimiz de öyle oldu. Artık parlamento da tıpkı Türkiye gibi güçlü, kardeşçe el uzatan bir ülkeye uyanacağız” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın İzmir mitingi, Gündoğdu Meydanı alanında yapıldı. Alanı dolduran partililer, HDP bayrakları, pankartlar 

 ve dövizlerle sloganlar atarken, iki ayrı müzik grubu tarafından seslendirilen Türkçe, Kürtçe, Lazca, Rumca şarkılarla halay çekti. Mitingde, Demirtaş'ın seslendirdiği seçim şarkısı alanı dolduran partililere dinletilirken, HDP İzmir mitinginin sürpriz konuğu ise Yunanistan Syriza Partisi Dış İlişkiler Genel Başkan Yardımcısı ve Merkez Komite Üyesi Yiannis Bournous oldu. Bournous, konuşması öncesinde güvercin uçurdu. Uçan güvercinlerden biri, Bournos'un konuşması boyunca kürsüde durdu.

İzmirlilere seslenen Demirtaş, "Yığınla sorun devretmiş AKP'ye artık ülkeyi teslim edemeyiz. Tabiri caizse anayasa diktatörlüğü rejimi altında ülkemizi felakete sürüklemelerine izin veremeyiz. Bizler HDP'nin neşesi, gölgesi, güneşi, serinliği, çok sesliliğiyiz. Tıpkı ülkemiz gibi rengarenk, bütün soluklarımızla bir araya geldik. ‘Türkiye nasıl bir ülke?' dendiğinde ‘HDP gibidir' demek lazım. O nedenle HDP bu kadar zengin bir parti. Biz gücümüzü de zenginliğimizi de sizlerin farklılığında alıyoruz. Türkiye nasılsa partimiz de öyle oldu. Artık parlamento da tıpkı Türkiye gibi güçlü, kardeşçe el uzatan bir ülkeye uyanacağız. Daha güçlü bir demokrasiye kavuşma imkanımız olacak. Bunun için HDP'yi izlemeye, HDP'ye gönül vermeye HDP'ye oy vermeye devam edin” diye konuştu.

"KIRILMA HDP'NİN TARAFINDAN YANA OLACAK”

7 Haziran seçimlerinin cumhuriyet tarihinin görüp görebileceği en kritik seçim olacağını belirten Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü:

"7 Haziran sonuçları itibariyle en büyük kırılmayı yaratacak seçim olacak. 7 Haziran akşamı ülkemizin dört bir köşesinde kırılma özgürlükten 

 yana olacak. HDP'nin tarafından yana olacak. 7 Haziran sadece parlamentoda bizi kim yönetecek seçimi değil. Çocuklarımız, torunlarımız bu ülkede nasıl yaşayacaklar bir karar vereceğiz.”

"BARAJIN TALAN OLDUĞUNUN FOTOĞRAFI”

Gündoğdu Meydanı'ndaki resmin barajın talan olduğunun fotoğrafı olduğunu kaydeden Demirtaş şöyle devam etti:

"Ülkenin dört bir köşesinde her birimizin inancına, kimliğine, yoksulluğuna hakaret edenler kendi hayal dünyalarını, dar ufuklarını partizanca yaklaşımlarını ülkenin 81 vilayetinde egemen kılmaya çalışanlara demokratik cevap vermek lazım. Ülkemizin 81 vilayetinin her biri kendi rengi ve sesi ile güzeldir. 81 ili birbirine benzetmeye, tek bir vilayetmiş gibi tek renge çevirmeye çalışanlara ülkemizin renkli çiçek bahçesini soldurup karanlık Türkiye yaratmaya çalışanlara karşı herkesi HDP'de buluşmaya çalışıyoruz.”

"BİR AN ÖNCE BARIŞA ULAŞMAMIZ LAZIM”

AK Parti'nin HDP'nin bin 800 liralık asgari ücret vaadini yuhalattığını ileri süren Demirtaş, "AKP utanmadan sıkılmadan meydanlarda yuhalatıyor. Maalesef yuhalayanların çoğu asgari ücretle çalışanlardır. Kendi emeğinizle karnınızın doyacağınız, işsiz kalmayacağınız, iş cinayetlerinde hayatınızın sudan ucuz olmadığı bir gelecek kurabilir. Bunlar lütuf değil. Size ait olanı sizin hakkınızı size vereceğiz. O sizin gasp edilmiş hakkınızdır. Sadaka değil bunlar. Bunları yapabilmek için ülkemizde acil bir ihtiyaca, barışa bir an önce ulaşmamız lazım. Ülkenin hiçbir yerinde şiddet çatışma olmamalı. Yeni anayasa ile darbe anayasasında kurtulup sivil ve özgürlükçü anayasa olması lazım. Her bir yurttaşa insanlığın düştüğü yerde yeniden insani değerlerimizi ayağa kaldıracağız diyoruz. Bu topraklar çöl değil, kutup değil. Onlarca medeniyet görmüş, ilk insanlığın var oldu, ilk defa tarımın yapıldığı, ilk defa yerleşimin oluştuğu topraklar. Bütün insanları beslemiş topraklar üzerinde aç susuz perişan yaşamaya mahkum değiliz. Ülkenin bütün kaynaklarını çalıp çırpmasınlar istiyoruz” dedi.

"KIŞKIRTICI SÖYLEMLERE KANMAYIN”

Konuşmasında Bursa'daki metal işçilerine de seslenen Demirtaş, "Bursa'daki metal işçilerinin başlattığı direniş tam da ‘kendi emeğime sahip çıkıyorum' direnişidir. İzmir emekçileri oradaki işçilere ses vermeli. Bursa'daki işçi kardeşlerimiz sizin sesinizi duymalı. ‘İzmir'de de işçiler ayakta' diyebilmeli. Ancak böylesi dayanışmalarla ülkemizi düze çıkarabilecek. AKP'nin kışkırtıcı söylemlerine kanmayın. Kimliklerimizi, inançlarımızı, mezheplerimizi yuhalatıyorlar. Sakın ola ki tuzağa düşmeyin. Onlar yuhalattıkça siz kardeşlerinize sarılın, kardeşliğinizi görün” ifadelerini kullandı.

Demirtaş'ın konuşması öncesinde alana seslenen Yiannis Bournous, "Bugün Syriza ve Yunan Hükümeti kemer sıkma politikalarına son vermek ve halkımıza itibarını, dayanışma gücünü ve demokratik haklarını yeniden kazandırmak için mücadele ediyor” dedi.

"Bursa'da direnişini sürdüren emekçi kardeşlerime en samimi dayanışma dileklerimi göndermek istiyorum” diyen Bournous, konuşmasını Nazım Hikmet'in "En güzel deniz henüz gidilmemiş olanıdır. En güzel çocuk henüz büyümedi. En güzel günlerimiz henüz yaşamadıklarımız ve sana söylemek istediğim en güzel söz henüz söylememiş olduğum sözdür” dizeleri ile bitirdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2015, 21:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER