Davutoğlu'na Tam Yetki

Ak Parti Sözcüsü Beşir Atalay, yaklaşık olarak 6,5 saat süren MKYK sonrası açıklama yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Atalay, "Merkez Karar Yürütme Kurulumuz, Başbakanımıza 63.Hükümetin kurulması yönünde yetki vermiş oldu. Karar oy birliğiyle verildi" dedi.

Davutoğlu'na Tam Yetki
"SORUMLULUĞUMUZUN FARKINDAYIZ VE ŞU ANDA EN BÜYÜK SORUMLULUK AK PARTİ'YE DÜŞER"
Atalay, "Hükümet kurma ve ayrılma kararıdır bu. Biz parti olarak, Türkiye'nin büyük partisi olarak sorumluluğumuzun farkındayız ve şu anda en büyük sorumluluk AK Parti'ye düşer. Bu sürecin iyi yönetilmesi yönünde büyük bir hassasiyet gösteriyoruz. Teşkilatlılarımızın ve bütün vatandaşlarımızın psikolojisini yüksek tutulması geçiş sürecinde önem arz etmektedir. Onun gayreti içerisindeyiz. Buradayız. Öz güvenimiz yüksek. Ülkemizin geleceği her şeyden önemli" diye konuştu. 
 
"AK PARTİ'NİN DENKLEM DIŞINDA OLDUĞU BİR TÜRKİYE SİYASETİ DÜŞÜNÜLEMEZ HER FEDAKARLIĞI YAPARIZ"
Ak Parti'nin denklem dışında olduğu bir Türkiye siyasetinin düşünülemeyeceği söyleyen Atalay, "Yoğunlaştığımız burası, bundan sonra da öyle olacak. Bu konuda sorumluluğumuzun farkındayız. Şunu, bugünkü seçim sonuçları da gösteriyor, Ak Parti'nin denklem dışında olduğu bir Türkiye siyaseti düşünülemez. Tam bir Türkiye partisiyiz. Türkiye siyasetinin geleceği de yine en çok Ak Parti'nin değerlendirmelerine bağlı. O sorumluluk içerisindeyiz. Her fedakarlığı yaparız" diye konuştu. 
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE BAYKAL'IN GÖRÜŞMESİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP milletvekili Deniz Baykal'ın görüşmesini değerlendirmesi istenen Atalay, "Sayın Baykal'ın Cumhurbaşkanımız ile görüşmesi kendisi tarafından açıklandı. Bunun dışında bir bilgi sahibi değiliz. Meclis'in en yaşlı üyesi olarak Sayın Baykal'ın başkanlığında toplanacak her halde. Başka bir şey varsa da kendilerinin açıklaması daha doğru olur" dedi. 
 
"İSTİŞARELER SONRASINDA KARAR VERİLİR"
"AK Parti'nin denklem dışında olduğu bir Türkiye siyaseti düşünülemez. Her fedakarlığı yaparız" dediniz. Koalisyon ve erken seçim konularına dair değerlendirmeleriniz nedir?" sorusu üzerine Atalay, "Bu konularda bir şey söylememiz şu anda söz konusu değil. Bütün bunlar toplantılarımızın ve istişarelerimizin de konusu. Bir karar verildiğinde açıklanır. İstişareler sonrasında karar verilir ve kendileri de açıklarlar" ifadelerini kullandı. 
 
"KOALİSYONA İLİŞKİN YETKİ BAŞBAKANIMIZDA"
Koalisyona ilişkin kimin kapısını çalacağınıza dair bir eğilim oluştu mu? sorusu üzerine Atalay, "Bizim şu anda bir temasımız, kararımız yok. Bir kararımız yok. Bu yetki başbakanımızda. İstişare yapıyor. Değerlendirmelerden sonra bu konular netleşir. Şu anda o çerçevede bir şey söylememiz söz konusu değil" dedi. 
CHP Milletvekili Deniz Baykal'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştükten sonra "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her türlü koalisyona açık olduğu" yönündeki açıklamalarını değerlendirmesi istenen Atalay, "Şu anda değerlendiremiyorum. Cumhurbaşkanı ile ilgili bir konuda değerlendirmede bulunamıyorum" dedi. 
 
KOALİSYON SÜRECİNDE PARALEL YAPI İLE MÜCADELE VE ÇÖZÜM SÜRECİ KONULARI
Paralel yapı ile mücadele ve çözüm süreci konularında koalisyon sürecinde vazgeçilip geçilemeyeceğine ilişkin bir soruya Atalay, "Müsaade ederseniz ben bir şey söylemeyeyim. Bunlar tabi çok daha konuşulacak konular. Konular geliştikçe sizinle paylaşırız" diye yanıt verdi. 
 
Atalay, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un MKYK'ya katılamadığını söyledi. 
Eşinin sağlık durumuna ilişkin de bilgi veren Atalay, eşinin ciddi bir kalp rahatsızlığı geçirdiğini yoğun bakımda olduğunu ancak durumunun şu an için iyi olduğunu da ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2015, 20:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER