Davutoğlu: Vallahi O Tır'lar Türkmenlere Gidiyordu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kahramanmaraş’ın ardından Demokrasi Meydanı’ndaki mitingde halka hitap etti.

Davutoğlu: Vallahi O Tır'lar Türkmenlere Gidiyordu
Gaziantep’te gösterilen ilgiye teşekkür eden Başbakan Davutoğlu, Kılıçdaroğlu ve Demirtaş’ın her yere Bahçeli’nin ise Sivas’ın ötesine gidemediğini belirterek, "Türkiye’yi Hakkari’den Edirne’ye, Rize’den Muğla’ya her yerde kuşatan parti, milleti bağrına basan, milletle yürüyen parti Ak Parti’dir. İşte farkımız bu" dedi.
 
Seçimlere 48 saatten az zaman kaldığını ve Erzurum’da yaptığı ilk mitingde liderlere seçimlerin demokrasi şöleni içerisinde geçmesi çağrısında bulunduğunu hatırlatan Başbakan Davutoğlu, o günden itibaren nerede kime hangi gerekçeyle yapılırsa yapılsın şiddeti lanetlediklerini ve karşısında olduklarını kaydetti.
 
DİYARBAKIRLILARA SAĞDUYU ÇAĞRISI
 
Başbakan Davutoğlu, miting alanına gelirken Diyarbakır’da yapılan HDP Mitinginde trafonun olduğu bölgede patlama haberini aldığını söyledi. Yaralılara geçmiş olsun dileğinde bulunan ve konunun araştırılması için Diyarbakır Valisi’ne talimat verdiğini belirten Davutoğlu şöyle konuştu: "Biraz önce miting meydanına gelirken haber aldım. Şimdi basına da yansıdı, HDP mitinginde trafonun olduğu noktada patlama oldu. Az sayıda da olsa yaralımız var, her şeyden önce yaralılara geçmiş olsun diyorum. Vatandaşlarımıza sesleniyorum; bu meselenin arkasında ne varsa trafo mu suikast mi provokasyon mu tetkik edeceğiz, gerekli sonucu en kısa sürede elde edeceğiz. Vali beyle az önce konuştum talimatı verdim; buradan Türkiye’ye ülkemize ve özellikle Diyarbakır’a sesleniyorum; istismar ve provokasyonlara karşı uyanık olalım. Bu konuyu kimse provoke etmesin. Geçmişteki saldırıları, Adana, Mersin olaylarının failini nasıl bulmuşsak; saldırı mı kaza mı belli değil ama ne varsa arkasında çıkarırız ve hesabını sorarız. Ben Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak Ak Parti’ye yapılan saldırıyı nasıl en sert şekilde karşılarsam, MHP, CHP, HDP, Hüda Par’a kim olursa hangi parti olursa olsun hepsine yapılanı kınar, onun için gerekli tedbiri alırız. Şimdi Diyarbakır sokaklarında herkese tüm Diyarbakırlı kardeşlerim sağduyulu davransın, bunu istismar etmeye kalkmasın. Mutlaka neticesini alacağız. Seçime giderken provokasyon varsa ona karşı hep beraber dimdik durmalıyız."
 
AKIL İHRAÇ EDEN ADAMA GÜVENİLİR Mİ?
 
İktidar oldukları dönemde elde ettikleri birikimlerin var olduğunu ve demokrasiyi inşa ettiklerini, 28 Şubat ve 12 Eylül’den kalan eski Türkiye alışkanlarını tasfiye ettiklerini belirten Davutoğlu, "Darbe ve vesayetten bahsedilen dönem geride kaldı. Bizi engellemek için, bu yolda durdurabilmek için her yöntemi denediler. Cumhurbaşkanımızı siyaseten yasaklamaya, partimizi kapatmaya çalıştılar. Fakat tuzakları boşa çıkarıyoruz, e-muhtırada dimdik durduk. Geziciler vandalları sokağa çıkardılar. 10-12 ağaç yer değiştirdi diye Türkiye’yi karıştırmayla kalktılar. Çanak çömlek çalmaya kalktılar. Yalova’da 188 asırlık çınarı Yalova Belediyesi kesti hiç sesleri çıkmadı. Bunların zihniyeti bu. Geziciler bizi durdurabildiler mi? 17-25 Aralık kumpasları ile bizi engelleyebildiler mi?" dedi.
 
6’SI DEĞİL 66’SI GELSE DİZ ÇÖKTÜREMEZLER
 
CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ekonomik anlamda Kemal Derviş’ten akıl aldığını belirten Davutoğlu, "Kendi aklı olmayınca dışarıdan akıl ihraç eden adama güvenilir mi? Emanet tevdi edilir mi? diye sordu. Türkiye’nin yürüyüşünü durdurmak için MHP, CHP ve HDP ile Pensilvanya, Kandil PKK ve DHKP-C’nin bir araya geldiğini belirten Davutoğlu, "Hepsi bir araya gelip Edirne’de söylediğim gibi meydandaki güreşçiyi tek başlarına deviremeyince biri ayağına, biri beline, biri kispetine yapışıp devirmeye çalışıyor. Ağababaları dışarıda ’hep beraber bu devi yere yatırın’ diyor. Altısı değil 66’sı bir araya gelse Gaziantep ayaktaysa bu Dev’e diz çöktürebilirler mi" ifadelerini kullandı.
 
MUHALEFETE SURİYE ELEŞTİRİSİ
 
Muhalefet partilerinin seçimlerden sonra Suriyelileri ülkelerine göndereceklerini söylediğini ifade eden Davutoğlu, şu eleştirilerde bulundu: "Suriyeli kardeşlerine Gaziantep kucak açtı. Kılıçdaroğlu bu masum, yetim, öksüzleri Esed zulmüne, DEAŞ zulmüne geri vereceğini söylüyor. Buna izin verir misiniz? Gazi şehir kardeş şehriniz Halep ile asırlarca yan yana yaşadınız, oradaki Türkmen, Kürt, Araplara yapılan zulme sessiz kalır mısınız? Şimdi MHP’nin buradaki adayı dün bir gazetede diyor ki; ’iktidara gelirsek Esed’le konuşacağız, onunla çözüm arayacağız’ diyor. Yahu; 300 bin kardeşimizin Suriyelinin, Türkmen’in MHP’li olduğu için Türkmen diyorum Bayır Bucak Halep Türkmen’i, Demirtaş duysun Haseki, Halep Kürtlerinin kanı elinde olan birisiyle konuşmak nasıl bir zillettir. Hesap vermeleri lazım. Türkmenlere yardım edelim diye çağrı yaparken TIR’ları durduranları ifşa eden, destek veren MHP’nin Türkmenlere özür borcu var. CHP zihniyeti, eski tek parti zihniyeti 1944 yılında Türkiye’ye sığınmak isteyen 176 Azerbaycanlı kardeşimizi Stalin’e teslim etti. Biz bunları unutmadık. Bu milliyetçi geçinen MHP ’Türkmenleri verelim’ diyor. Bunu diyene oy verir misiniz? Kışkırtma yapan HDP; Kobani’den aldığımız 197 bin insanı görmeyip 6-7 Ekim olaylarını çıkardı. Kargaşa çıkardı haddini bildirir misiniz? Esed’e övgü şiiri yazan DHKP-C solistini Hatay birinci sıraya koyan Kılıçdaroğlu’nun maskesini indirecek misiniz? Esed’e övgü dizenlere haddini bildirecek miyiz?  Devletin parçalanmasına, ayrışmasına izin vermeyeceğiz. Pensilvanya Kandil duysun bu topraklarda devlet sadece ve sadece milli iradeden yetki alanlarca yönetilecek. Darbe ve vesayet dönemi kapandı. Darbelere, vesayetçilere hadlerini bildirecek miyiz?"
 
KILIÇDAROĞLU’NA ŞAŞKIN BENZETMESİ
 
Başbakan Davutoğlu konuşmasının daha sonraki bölümünde ana muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı. Kılıçdaroğlu’nun coğrafya, matematik, ekonomi konularında sınıfta kaldığını ifade eden ve ’şaşkınlara memleket emanet edilir mi’ diye soran Davutoğlu şöyle dedi: "Kılıçdaroğlu’na acıyın acıyın. Neden? Buraya gelmiş ’Gaziantep’i marka şehir yapacağız’ demiş. Bize ne demek düşer; ’Günaydın’ demek düşer. Gaziantep zaten marka şehir. Bakın gelirken Maliye Bakanıyla konuşuyorduk dünyanın en rekabetçi 7’nci şehri Gaziantep. Allah aşkına Gaziantepliler; buraya geldiğinde ’günaydın’ deseydiniz ona. Demediyseniz 7 Haziran’da diyecek misiniz? Ya sen daha Gaziantep’in potansiyelini bilmiyorsun, bu ne cahillik diyecek misiniz? Şimdi bakınız Türkiye’de nereden nereye geldiğimizi görmek için Gaziantep önemli ölçek. Gelirken rakamlara baktım Gaziantep her rakamda 10 misli büyükmüş. Bu Kılıçdaroğlu hesap da coğrafya da bilmez. Doğru burayı buldu değil mi? Geçen seçimlerde Akdeniz’deki Mersin’e ’Güneydoğu’nun incisi’ dedi. Kağıthane’ye gitti oy kullanacak ’Kağıttepe’ dedi. Akşehir’e geldi, Konya’da meydanda mitinge cesaret edemez kimseyi toplayamaz. Akşehir adayını tanıtırken ’Kırşehir adayımız’ dedi. Şimdi ’Ahmet Hoca’ diyorsunuz ya; coğrafya kırık, matematik kırık, ekonomi kırık, hesap kırık ya sınıfı geçemeyecek olana iktidar verilir mi? Geçtiği not var mı bunun? Hayatım başarılarla dolu diyor ya SSK’yı vermişler 90’lı yıllar batırmış, her seçimi kaybetti; kaset olmasa genel başkanlığa gelemeyecekti. ’Bana 4 yıl verin, 2019’da işsizliği sıfırlayacağım’ diyor, sonra başka bir konuşmada ’2035’te işsizliği yüzde 5’e indireceğiz’ diyor. 2019’da sıfırladığın işsizlik 2035’te nasıl yüzde 5 oluyor. Tarihi, yönünü, istikametini şaşıran şaşkınlara memleket emanet edilir mi. Kars’a gitti ’Et Balık Kurumu’nu kapatıp Et Süt Kurumu yapacağını söylüyor. Mübarek 3 sene önce biz yapmışız. Yaptıklarımızdan bi haber. Sürekli eline verilen kağıdı okumaktan aciz birisi. Gaziantep’i marka yapacakmış. Gaziantep zaten istiklalin, direnişin, izzetimizin, onurumuzun markası."
 
Başbakan Davutoğlu konuşmasının son bölümünde hükümet olarak yaptıkları çalışmaları, Gaziantep’te yapılacak yeni hizmetleri anlatıp pazar günü herkesi Ak Parti’ye destek olmaya çağırdı.
 
FOTOĞRAFLI
 
MİTİNGTEN NOTLAR
 
BAKAN ŞİMŞEK, KÜRTÇE KONUŞTU
 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Başbakan Davutoğlu’nun öncesinde çıktığı platformda kalabalıktan pazar günkü seçim için destek istedi. Kürtçe de konuşarak destek isteyen Şimşek, "15 yıl önce Kürtçe konuşan yaka paça hapse giderdi. Biz Türkiye’de kardeşliği pekiştirdik. 1990’lı yıllarda denenen muhalefet Türkiye’ye sadece kriz, kaos ve iflası miras bıraktı. Ak Parti uçurumun eşiğinden aldığı Türkiye’yi güçlü bir ülke yaptı. Bugün çözüm süreci ile Türkiye’de huzur var. Pazar günü çözüm sürecinin geleceğini, Türkiye’nin istikrarını oylayacağız. 70’li yıllarda, 90’lı yıllarda koalisyonlardan hayır gelmedi. Dünyada kriz yokken Türkiye’yi krizden krize taşıdılar. Ak Parti hükümetleri döneminde ne oldu; dünya en büyük krizi yaşadı Türkiye ise sapasağlam yoluna devam ediyor" dedi.
 
3200 POLİS GÖREV YAPTI
 
Başbakan Davutoğlu’nun mitinginin yapıldığı Gaziantep’te 3 bin 200 polis görev aldı. Demokrasi Meydanı ve çevresi ile kent genelinde görev alan polisler, miting alanına gelenleri üst aramasından geçirdi. Miting alanı ile çevresindeki yüksek binalarda keskin nişancılar görev alırken, polis helikopteri de havadan alınan güvenlik önlemlerine destek verdi.
 
YOLLAR KAPATILDI
 
Öte yandan Başbakan Davutoğlu’nun konuşacağı Demokrasi Meydanı ve çevresindeki yollar saat 13.00’ten itibaren trafiğe kapatıldı. Resmi kurumların bulunduğu bölgedeki miting alanına giden yolların ulaşıma kapatılması nedeniyle birçok vatandaş, resmi işlemlerini ya yaptıramadı, ya da gecikmeli olarak yaptırabildi.
 
40 DAKİKA KONUŞTU
 
Başbakan Davutoğlu daha önce saat 17.00’de başlayacağı açıklanan miting alanına 1 saat 15 dakika gecikmeli geldi. Saat 18.15’te alana gelen ve eşi Sare Davutoğlu ile alanı dolduran kalabalığı selamlayan Başbakan Davutoğlu, saat 18.30 sıralarında çıktığı platformda 40 dakika boyunca halka hitap etti, seçimlerde destek istedi.
Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2015, 20:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER