'Davanın Takipçisiyiz'

Diyarbakır'da 6-7 Ekim 2014'te gerçekleştirilen izinsiz gösterilerde Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz'un öldürülmesine ilişkin 17'si tutuklu 34 sanığın yargılandığı davanın dördüncü duruşması dün Ankara Adiyesi'nde gerçekleşti. AK Parti MKYK Üyeleri ve İzmir Milletvekilleri Mahmut Atilla Kaya ile Hamza Dağ duruşmaya katılarak davanın takipçisi oldu.

'Davanın Takipçisiyiz'
Kamuoyunda 6-7 Ekim olayları olarak bilinen, Suriye sınırında yaşanan gelişmeler neticesinde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yaptığı çağrının Türkiye'de çatışma zemini oluşturduğunu belirten AK Parti MKYK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, bu açıklamalardan sonra başta Diyarbakır olmak üzere ülkenin pek çok iline yayılan eşzamanlı olaylar çıkartıldığına işaret etti. Kaya, özellikle mütedeyyin kesimin hedef alındığı saldırılar neticesinde, resmi rakamlara göre 50 sivil vatandaşın canice katledildiğini, eşine az rastlanacak barbarlıkla vatandaşlara ait onlarca aracın yakıldığını, yüzlerce ev ve iş yerinin tahrip edilerek ateşe verildiğini anımsattı.
 
Kurban Bayramı'nın son gününde yaşanan olaylarda ise yoksullara kurban eti dağıtan Yasin Börü, Hasan Gökguz, Riyat Güneş ve Ahmet Dakak'ın işkence edilerek hunharca öldürüldüğünü, Yusuf Er'in ise olaydan ağır yaralı olarak kurtulduğunu belirten Kaya, şöyle devam etti, "Yasin ve arkadaşları adeta büyük bir vahşetle karşı karşıya kalarak öldürüldüler. Bu vahşeti yaşatanlar kadar, vahşet çağrısı yapanlar da suçludur. Yasin Börü davası her ne kadar tetiği çekenler hakkında açılmışsa da, olayın azmettiricileri, bu vahşi cinayetin arka planında kalan aktörleri hakkında bugüne kadar herhangi bir soruşturma yapılmamış olması, davanın seyri açısından çok büyük bir eksiklik taşımaktadır" 
 
DOKUNULMAZLIĞIN ARKASINA SIĞINAMAYACAKLAR 
 
Yasin Börü davasında azmettiricilerin de yargılanarak gereken cezayı almaları gerektiğini belirten Kaya, "Bu olay kamuoyunun en üst derecede vicdanını sızlatan bir olaydır. Kabul edilen iddianame kapsamında yalnızca olay esnasında olay yerinde bulunan failler ve suç fiiline iştirak edenler sanık olarak dosyaya dahil edilmiş, eylem çağrısı yapan insanları sokağa çağıran siyasilerden kimse bu olay nedeniyle sanık olarak dosyaya dahil edilmemiştir. Azmettiricilere yönelik soruşturmanın geri plana itilmesi, bu davanın en büyük eksikliğidir. Gerçek suçlular dokunulmazlık zırhı içerisinde şimdilik gizlenebilir. Fakat hiçbir zırh, hiçbir hukuk anlayışı gerçek suçluyu ilanihaye gizleyemez. Dolayısıyla tetiği çekenlerin yanı sıra tetiği çektirenlerin de soruşturma kapsamına alınması, yargılamanın selameti açısından büyük önem taşımaktadır. Azmettirici siyasilerin dokunulmazlıkları kaldırılmalı ve adalet önünde hesap vermelidirler.  Herkes bilmelidir ki, bu dava sahipsiz değildir. Yasin, arkadaşları ve onların yakınları yalnız değildir. Faillerin ve azmettiricilerin en ağır şekilde cezalandırılacakları güne kadar bu davayı sahipsiz bırakmayacağımızı belirtiyoruz" şeklinde konuştu.
 
AK Parti MKYK Üyeleri ve İzmir Milletvekilleri Mahmut Atilla Kaya ve Hamza Dağ'ın yanı sıra; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, Milletvekilleri Hilmi Bilgin, Ali İhsan Yavuz, Yusuf Başer, Mehmet Metiner ve Metin Külünk de duruşmayı izleyenler arasındaydı. 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2016, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER