'CHP'yi Atatürk Bile Kurtaramaz'

CHP'de şimdi de eski PM üyesi Berhan Şimşek, Kılıçdaroğlu ve ekibini topa tuttu. CHP'nin batma noktasına geldiğini söyleyen Şimşek, "Bizi Atatürk bile kurtaramaz" dedi.

'CHP'yi Atatürk Bile Kurtaramaz'

CHP'li Şimşek, Temmuz'da yapılacak CHP kurultayında genel başkanlığa aday olacağının sinyallerini verdi. Şimşek, "Genel başkan adaylığını düşünüyor musunuz?" sorusuna, "Neden olmasın? CHP'de işlerin iyi gitmediğini herkes görüyor. Yeni bir duygu, yeni bir anlayış, yeni bir kadro başından yenisi silinmiş CHP'yi ayağa kaldırmalıdır" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun ekip kurmada son derece başarısız olduğunu kaydeden Şimşek, "Tercih ettiği isimlerle kısa sürede yol ayrımı yaşaması bunun en büyük kanıtı" dedi. Kılıçdaroğlu'nun tuttuğu eli bıraktığını belirten Şimşek, "Parti tavada yağ gibi, güneşte kar gibi eriyor. Söylenecek tek bir söz var: Olmadı Kemal Bey! Bu şekli ile bu yönetim devam etmez. Ya yol ver, ya bir yol aç ya da yoldan çekil. İttire ittire bu işler olmaz" diye konuştu.

CHP'nin üst yönetimindeki krizlerin bir türlü bitmek bilmediğini belirten Şimşek, "Sayın Kılıçdaroğlu, keşke söylediği gibi korku imparatorluğunu yıkabilseydi. Ancak korku imparatorluğu yıkılıyor diye korkunç bir imparatorluk kurdu. Gürsel Tekin bile istifa ederken, benim o gün kullandığım 'Korkunç imparatorluk' deyimine atıfta bulunmuş. Ne kadar haklı olduğum ortaya çıktı" dedi.

"Lider olunmaz, lider doğulur" diyen Şimşek, "Her liderin mutlaka bir hikayesi vardır. Marks'ın, Lenin'in, Atatürk'ün, Hitler'in, Demirel'in, Ecevit'in, Menderes'in ve Erbakan'ın bir hikayesi vardır. Mesut Yılmaz ve Çiller'in yoktur mesela. O yüzden de yelle gelip, selle gittiler. Kemal Bey, siyasi hikayesi olan bir insan değilmiş. Bir hikayesi olmadığını şimdilerde daha iyi fark ediyoruz. Kemal Bey ile bu işin yürümediğini ben değil istatistikler söylüyor. CHP örgütü bu gerçekle yüzleşmek zorundadır" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu göreve geldiğinden bu yana 4 kez MYK ve İstanbul il başkanı değiştiğini ve beşincilerin de yolda olduğunu belirten Şimşek, "İstikrarsızlık diz boyu" dedi. CHP'nin dışarıdan yönetildiği yönünde kuşkuların olduğunu belirten Şimşek, şunları söyledi: "CHP'de yön kaybolmuştur. Çok iddialı söylüyorum. Ne acıdır ki bizi şu anda Atatürk bile kurtaramaz! Ortak aklı kullanıp, ortak hedefi oluşturursak Atatürk'ün cumhuriyetine sahip çıkabiliriz. Bir ülke, iktidardan umudunu kaybedebilir ama muhalefetten umudunu kestiği anda bitmiş demektir."

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2012, 13:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER