Bir Kapı Kapanır Bin Tane Kapı Açılır

TBMM Başkanı Çiçek, Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin, 'Bir kapı kapanır bin tane kapı açılır. Türkiye için çok kapı var' dedi.

Bir Kapı Kapanır Bin Tane Kapı Açılır

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Çiçek, Üsküp'te AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Bürge'nin yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Uluslararası Balkan Üniversitesi'ni ziyaret etti.
Burada öğrencilerin sorularını yanıtlayan Çiçek, Anayasa değişikliğini bu yılın sonuna bitirme hedefinde olduklarını belirtti.
Anayasa yapımının kolay bir iş olmadığını ifade eden Çiçek, ''Anayasa değişikliği devlet hayatı bakımından en zor işlerden birisi'' dedi.
Bir öğrencinin ''Beşşar Esed'in 'terör Türkiye'yi de vurur' açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine Çiçek, diğer ülkelere nazaran Suriye'nin Türkiye'nin komşusu olduğunu, oradaki her gelişmenin bir başka ülkeden daha çok Türkiye'yi ilgilendirdiğini vurguladı. Çiçek, "Türkiye'nin arzusu; bu sürecin bir şekilde sonlanması ve halkın taleplerinin dikkate alındığı bir dönemin başlamasıdır. Bunun için uğraşıyor, gayret sarf ediyor. Bu işlerde hemen netice almak kolay değil. Siyasi sosyal olaylarda kestirme yol yok. Türkiye sabırla komşuluğa, dostluğa yakışan, kardeşliğe yakışan telkinlerini, tavsiyelerini sürdürmeye devam ediyor. Yapılan açıklamaları da Türkiye eğer cevap vermeye değer buluyorsa, cevabını verir" diye konuştu.
Türkiye'nin, bu reformları ne kadar erken hayata geçirebilirse, AB üyesi olsa da olmasa da bunun Türkiye'nin yararına olduğunu anlatan Çiçek, ''Çünkü bu yaptıklarımızı bizim en önce kendimiz için yapmamız lazım. Falanca ülkenin hatırına filanca yere girmek adına değil'' diye konuştu. Çiçek, "Türkiye'nin AB üyeliği önemli bir olaydır ve bu herkesin yararına olacaktır. Çok fazla 'şu ihtimal, bu ihtimal' üzerinde durmaya gerek yok. Bir kapı kapanır bin tane kapı da açılır. Türkiye için çok kapı var. Bir yere takılıp kalmanın bir anlamı da yok" dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2012, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER