Baykal'dan İlk Açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ı kabul etti. Baykal, çıkışta yaptığı açıklamada bunun bir koalisyon görüşmesi olmadığını aktardı.

Baykal kimsenin erken seçim istemediğini söyleyerek, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın biran önce hükümetin oluşmasıni istediğini ve olası bütün modelleri olumlu değerlendirme noktasında olduğunu gördüm." dedi
 
7 Haziran'daki genel seçimin ardından bugün Ankara'da sürpriz bir görüşme yapılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk siyasetinin duayen isimlerinden CHP Antalya milletvekili Deniz Baykal ile görüşüyor. Baykal'ın adının Meclis Başkanı adayları arasında geçmesinden dolayı görüşme ayrı bir önem kazandı.
 
Seçimin ardından siyasi parti karargahlarında koalisyon seçenekleri değerlendirilirken, bugün Ankara'da sürpriz bir görüşme yapılıyor. Erdoğan ile Baykal, görüşmesi  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da ikamet ettiği  Çankaya’daki Dışişleri Bakanlığı Konutu’nda 12:30'da başladı. Görüşmeyi Erdoğan'ın istediği belirtildi. Baykal'ın da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na görüşmeyle ilgili bilgi verdiği belirtildi.
 
İŞTE BAYKAL'IN AÇIKLAMASI
 
Seçimlerin tamamlanmasından sonra yeni Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışından önce Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu Meclis'te geçici başkan olarak görev yapacak milletvekili olarak, meclis çalışmalarıyla ilgili değerlendirme yapma ihtiyacı çerçevesinde bu görüşme gerçekleşti. Aniden gerçekleşti. Bu sabah şekillendi. Sayın Cumhurbaşkanı'nın böyle bir görüşmeyi gerçekleştirmek istediği ifade edildi. Onun üzerine Antalya'dan geldim.
 
Tahmin edeceğiniz üzere önümüzdeki siyaset dönemi Meclis'in çalışması Türkiye'nin önündeki sorunlar ayrı ayrı kapsamlı konuşuldu.
 
Bir koalisyon görüşmesi yapma konumum yok. Partilerin yetkili organları vardır, onlar çalışma yapıyordur.
 
Konudan haberdar olduğum andan itibaren Sayın Kılıçdaroğlu'na bilgi verdim. 
 
Ciddi bir çalışma yapılmış, müzakere yürütülmüş gibi bir izlenim almayın. Öyle bir şey yok çünkü.
 
Özel bir talebi yok. Ben bazı tespitler yaptım tabi. Bir an önce Türkiye'de istikrarın sağlanması, çözümün bulunması için ortak bir anlayışa sahip olduğumuzu gördüm.
 
HER TÜRLÜ ÇÖZÜME AÇIK OLDUĞUNU GÖRDÜM
 
Her türlü koalisyon çözümüne açık bir anlayış içinde olduğunu gördüm. Muhalefetin kendi içinde bir koalisyon kurmasına da kapalı olmadığını gördüm. Bir an önce hükümetin kurulması istedim. Bütün modelleri olumlu değerlendirme noktasında olduğunu gördüm.
 
Ben bu aşamada olması gerektiği gibi Sayın Cumhurbaşkanı’nın bir an önce hükümetin oluşması anlayışı içinde olduğunu, olası bütün modelleri değerlendirmeye oluşlu yaklaşacağı izlenimini edindim.
 
ERKEN SEÇİM
 
Yani erken seçim tercih edilen bir çözüm değil. Bu herkes için böyle. Türkiye bir seçimden yeni çıktı. Seçimde millet iradesini ortaya koydu. Şimdi çözüm oluşturma ihtiyacı var. Herkes bu ihtiyacın farkında. Bunun gereğini yerine getirmek lazım. Bu deneniyor. Şu anda gündemde erken seçim söz konusu değil. Şu anda gündemde koalisyon oluşturulması söz konusu olmalıdır.
 
AK PARTİ-CHP KOALİSYONU
 
Ben bu görüşleri ifade etme konusunda özel yetki taşıyan bir insan değilim. Bu konuda yetkili arkadaşlarımız var. birazdan genel başkana izlenimlerimi aktaracağım. Benim şu model olsun, bu model olsun bunları tartışma söz konusu olamaz.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2015, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER