Başbakan Yıldırım: KOBİ'lere nefes kredisi

Başbakan Binali Yıldırım izmir'de Nefes Kredisi Projesi'nin tanıtımında konuştu. Yıldırım, "Kredi hacmini 7,5 milyona çıkarıyoruz. Vadesi 12 ay olacak. 6 ay ödemesiz. İşletmelerimiz pazartesi gününden itibaren Nefes kredi başvurularını yapıp kredilerini alabilirler" dedi.

Başbakan Yıldırım: KOBİ'lere nefes kredisi

Başbakan Binali Yıldırım İzmir'de Nefes Kredisi Projesi'nin tanıtımında konuştu:

İstihdamın da üretimin de yükü KOBİ'lerin üzerinde. Yatırımların yarısından fazlasını KOBİ'ler yapıyor. Küçük ve orta ölçekli işletmeler için ne yapsak azdır. Fazlasıyla hak ediyorlar.

Nefes Kredisi için milyar TL'lik bir hacim planlandı. Aylık 0,99 faiz. Bu bir başlangıç. Bu özel şartlarda verilen krediyle bankalarımız diyor ki, "Biz öncülük ediyoruz" diyorlar.

12 AY VADELİ, 6 AY ERTELEMELİ NEFES KREDİSİ

Aylık 0,99 faiz. Bu bir başlangıç. Bu özel şartlarda verilen krediyle bankalarımız diyor ki, "Biz öncülük ediyoruz" diyorlar.

Müjdeyi veriyorum. Kredi hacmini 7,5 milyona çıkarıyoruz. Vadesi 12 ay olacak. 6 ay ödemesiz. 6 ay ödemesiz derken, faizini ödeyeceksiniz. Ana para ödeme 6 ay sonra başlayacak. Türkiye'de kredi dönüşündeki sıkıntı yüzde 2,9; burada binde bir. Yani hiç batak yok. Sağlam para çünkü KOBİ'ler sağlam. KOBİ'ler sözüne sadık işletmelerdir.

200 bin lira kredi kullanılabilecek. Faiz oranı cari günlük uygulanan faizin önemli ölçüde altında. Yarıya yakın bir iyileştirme var. Bu da işletmelerimiz açısından büyük bir imkan.

EKONOMİYE 243 MİLYAR LİRA GİRDİ

Geçen sene bu büyüme oldu da nasıl oldu? 7,4 büyüme sağladık da durup dururken piyango vurmadı. 2017 başında birçok tedbir aldık. KGF sistemini devreye soktuk. Yani Hazine alınan kredilerin bir kısmına garanti veriyor ve bu şekilde 221 milyar 400 bin ayrı kalemde 221 milyar KGF marifetiyle kredi kullanılmış. İşletmeler büyüme planlarını ayarladı. TOBB'un yarıdan fazlasına kredi sağlamışız. Destek vermişiz. Parasal olarak KOBİ'leri dahil ettiğimizde 250 milyara yakın kredi vermişiz. Ekonomiye 250 milyarın girmesi çarkların daha fazla dönmesi, üretimin artması demek. Daha çok vatandaşımızın iş bulması demek.

PAZARTESİ'DEN İTİBAREN NEFES KREDİSİ KULLANILABİLİR

Cazibe merkezleri programının uygulamasını başlatacağız yakında. Nefes kredisinin bugün bu noktaya gelmesinde 8 kuruluşumuzun emeği oldu. Bugün bunu esnaflarımızla, işletmelerimizle paylaşıyoruz. İşletmelerimiz Pazartesi'den itibaren gidip başvurularını yapabilir ve kredilerini alabilir. Hayırlı uğurlu olsun. Değerli banka genel müdürleri KGF burada devrede. Vatandaşın öz kaynağı da var. Teminatlarda ölçülü olalım. 1'e 2 teminat alma yoluna gitmeyelim. Eksiğiniz varsa onu da alın. Fazla teminat, sizin için cazip değil. Önemli olan yaşatmayı esas almaktır. Yaşatacaksınız. Yaşatırsanız siz de yaşarsınız. Yarın bir gün riske girince siz de zincirleme aynı şekilde olursunuz. Teminatlarda makul ölçüler içinde kalmalıyız.

İlk defa Türkiye'de hayata geçiriyoruz. Su da doğum. Ödemiş'te hayata geçiyor. 300 yataklı çoğu tek yataklı güzel modern bir hastaneyi Ödemiş'e kazandırıyoruz. İzmir'e söz verdiğimiz gibi 20 Nisan'da izmir'de Alaçatı Havaalanı ihalesini yapıyoruz.  Ekonomi iyi gitmiyor diyenlere selam olsun. İzmir en hızlı büyüyen ikinci metropol şehir. Artık İzmir çalışıyor, üretiyor, istihdam sağlıyor. 


"TÜRKİYE’NİN TERÖRİSTLE İŞİ OLMAZ"

Başbabakan Binali Yıldırım, İzmir’deki Nefes Kredisi tanıtımının ardından Ödemiş ilçesine geçti. Başbakan Binali Yıldırım, burada Ödemiş Devlet Hastanesi’nin açılış törenine katıldı. AK Partili Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem’in konuşmasından sonra Sağlık Bakanı Ahmet Demircan kürsüye çıktı. Demircan "Hastaneler eskiden koğuş sistemiydi, yataklar, mekanlar sıkıntılıydı. Hastanelerde ilaç kuyruğu vardı ama bunlar bir bir ortadan kalktı. Şimdi 5 yıldızlı otel gibi hak edilen güzelliği sunan hastaneler yaptık, yapıyoruz. Önümüzdeki birkaç yılda sağlıkta yenilenmeyi tamamlıyoruz" dedi.

 

Sağlık Bakanı Demircan’dan sonra Başbakan Binali Yıldırım, konuştu. Başbakan Yıldırım, "Yolların kralı Binali Yıldırım" sloganıyla kürsüye çıktı. Başbakan Binali Yıldırım, "Vatandaşa sunduğumuz her hizmet bizim heyecanımızı, hizmete aşkımızı daha da arttırıyor. Sizler mutlu oldukça bizler de mutlu oluyoruz. Biz bu millete aşığız. Sizlere hizmeti daima biri bahtiyarlık vesilesi olarak gördük, görüyoruz. Önceliğimiz hep insan oldu. İnsan deyince tabii ki en önce sağlık akla geliyor. Sağlık hizmeti almak hepimizin en temel hakkıdır. Devletin de görevi vatandaşa en iyi sağlık hizmetini vermektir. İnsanımıza gelişmiş sağlık hizmetini vermek için büyük bir değişimi, dönüşümü başlattık. Sağlık alanında çok önemli deşiklik ve dönüşüm yaşadık. 15 yılda yatak sayısını 18 binden 108 bine çıkardık, 481 olan acil servis sayısını 2 bin 137’ye çıkardık. 600 olan ambulans sayısını 4 bin 921’e çıkardık. İşte hizmetin adı bu. Artık vatandaş hastaneye gitmeden randevu alabiliyor. Avrupa’nın tamamından daha fazla altıncı seviye dijital sağlık hizmeti veriyoruz. Bebeklerimiz için çocuklarımız için dünyada ilk kez aşı takip sistemini hayata geçirdik. Engelsiz Sağlık İletişim Merkezi ile engelli vatandaşlarımızın sağlık hizmetine erişimindeki bütün engelleri ortadan kaldırdık. Tüketilen her kutu ilacın yüzde 80’ini kendimiz üretiyoruz, tıbbi cihaz görüntüleme cihazı üretimiyle birlikte yerli sanayimize 6 milyar 900 milyon katkı sağlamış olacağız. Vatandaşlarımızın yaşam kalitesini sağlık kalitesini yükseltmek için çalışıyoruz" dedi.

 

Hastane hakkında da bilgi veren Başbakan Binali Yıldırım, "Bu ülkenin her bir vatandaşı her bir köşesi hizmetin en iyisine layıktır. Sizler daha iyi hizmet vermek için işte şu hastaneyi inşa ettik. Ve bugün de hizmete açıyoruz. Ödemiş Devlet Hastanemiz eski haliyle 11 bin metrekareye sahipti. Yeni açacağımız hastane 32 bin metrekare alana sahip muhteşem bir hastane oldu. Tam üç kat daha büyük. Hastane 52 milyon TL’ye mal oldu. Bir yataklı ve iki yataklı olmak üzere toplam 300 yatağa sahip. Yoğun bakım yatak sayısı 26’dan 36’ya, ameliyathane sayısı 6’dan 8’e çıktı. Ayrıca yine hastanede Ege Bölgesi’nde İzmir’de bir ilki de gerçekleştiriyoruz. Suda doğum merkezi bile kurduk" diye konuştu.

FRANSA’YI ELEŞTİRDİ

Konuşmasında Fransa’nın terör örgütleriyle bağlantıda bulunmasına tepki gösteren Başbakan Binali Yıldırım şunları söyledi:

"Balkanlar’a Ortadoğu’ya yardım elimizi ihmal etmiyoruz. Bütün masumlara elimizi uzatırken ne yazık ki bazıları katillere, teröristlere el uzatıyor. Avrupa değerlerinin kalbi kabul edilen Fransa, teröristlere kucak açıyor. Dün Bosna’da akan kanları seyredenler, bugün Ortadoğu’da aynı şekilde Suriye’de akan kanları yine seyrediyorlar. İslam düşmanlığı, Türk düşmanlığı kin ve nefretlerini gizlemiyorlar. İşte Macron. Neymiş efendim Fransa, terör örgütleriyle Türkiye’nin arasını bulacakmış. Sana bu yetkiyi, görevi kim verdi. Türkiye teröristlerle müzakere etmez, el sıkışmaz, onların kökünü kazır. Terörün tamamını yok etmeye azmettik. Bu Fransa, NATO üyesi, bizimle beraber. Türkiye’yi anlamakta zorlanıyorsanız ey Fransa geçmişten de mi ibret almadınız? Cezayir’de yarattığınız acıları Suriye’nin mazlum insanları da mı yaşasın istiyorsunuz? Bu nasıl iş? Bizim için Suriye’de halka zulmeden herkes aynı kefededir. Macron terör örgütleri arasında hakemlik yapmak istiyorsa buyursun yapsın. Türkiye’nin teröristlerle hiçbir işi olmaz."

Konuşmasında Türkiye’nin 16 yıldır AK Parti ile kalkınmaya devam ettiğini belirten Başbakan Binali Yıldırım şöyle devam etti:

"Ak Parti millet iradesine saygı göstermeyenleri, bu ülkenin insanlarına yasak üstüne yasak koyanları emekli eden partinin adıdır. AK Parti kalkınmanın, adaletin teminatıdır. Güçlü Türkiye’nin yüz akıdır. Bu yüzden milletimiz Recep Tayyip Erdoğan’a, AK Parti’ye desteğini arttırarak devam ettiriyor. Son 16 yıl içinde AK Parti’nin önüne kesmek için nereler yaptılar. Partimizi kapatmaya kalkmadılar mı? Cumhurbaşkanımıza siyasi yasak getirmek istemediler mi? 17 - 25 Aralık FETÖ darbe girişimini yapmadılar mı? Bu da yetmedi 15 Temmuz hain kanlı darbe girişimiyle FETÖ’cüler bu millete her türlü kötülüğü yapmadı mı? Milletimiz sayesinde her türlü engelleri aşa aşa bugünlere geldik. AK Parti milletle bütünleşmiş bir siyasi harekettir. Türkiye ihanet edenler şimdi kaçacak delik arıyor. Emperyalistlere maşa olanlar artık efendilerinin emir ve komutasına girmiştir ama bu ihanet artık uzun süre devam etmeyecek, çünkü bu güçlü millet, kendi bağrından çıkardığı yiğit cumhurbaşkanı ve dik duran hükümeti, ihanete şebekelerinin karşısında görecek. Bu zorbalara geçmişte pabuç bırakmadık, bundan sonra da geçit vermeyeceğiz. Perşembe günü büyüme rakamı açıklandı yüzde 7.4 ile dünyanın en fazla büyüyen ülkesi Türkiye oldu. Türkiye’ye yakışan budur. Hindistan’ı da Çin’i de geride bıraktık. Türkiye’yi karalamaya çalışan o çok bilmiş kuruluşların sesi soluğu kesildi. Buradan bu ülkenin gücünü göremeyenlere sesleniyorum. Türkiye sizleri şaşırtmaya devam edecek. Gençlerimizle el ele bütün bu oyunları bozduk, bozmaya devam edeceğiz" dedi.

MACRON’A SERT ELEŞTİRİ

Başbabakan Binali Yıldırım, Ödemiş Devlet Hastanesi’nin açılış töreninden sonra, Ödemiş Belediyesi Kültürpark Nikah Salonu’nda yapılan AK Parti Ödemiş İlçe Kongresi’ne geçti. Burada konuşma yapan Başbakan Yıldırım, "Biz güzel İzmir’e, Türkiye’ye sevdalıyız" sözleriyle konuşmasına başladı. Başbakan Binali Yıldırım, "İzmir, Çanakkale gibi düşmanın bu topraklara ayak basmasına izin vermedi. Gazi Mustafa Kemal, Cumhuriyetin kalkınma hamlesini İzmir’den başlattı. İzmir Doğu ile Batı’yı buluşturan şehir. Bu salondaki heyecan dalga dalga İzmir’in her köşesine yayılıyor. İzmir’in geleceği için gece gündüz çalışmaya hazır mısınız? İzmir’de yeni bir sayfa açacak mıyız? İzmir’de mağduriyet üretenleri sandıklara gömecek misiniz" dedi.

"AFRİN’DE DESTAN YAZIYORUZ"

Konuşmasına "Afrin’de destanlar yazıyoruz" diyerek devam eden Başbakan Binali Yıldırım şunları söyledi:

"Kahraman mehmetçiklerimiz bütün terör örgütlerini Afrin’den söktü attı. Oradaki insanlara huzur, barış, kardeşlik geldi. Bu ülkenin bağımsızlığı için mücadelede canını veren, Fırat Kalkanı’nda, Afrin’de ve 15 Temmuz alçak darbe girişiminde canını seve seve veren bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Herkes şundan emin olsun; terör örgütlerine hakettiği dersi verince, yurt içinde yurt dışında terör örgütlerini bir bir etkisiz hale getirince, bazı ülkeler bunlara sahip çıkmaya başladı, telaşa kapıldılar. Senin ne haddine ey Macron, nasıl Türkiye ile terör örgütünün arasını bulmaya çalışırsın? Bu yetkiyi sana kim verdi? Sen NATO ülkesi değil misin? NATO ülkesine karşı teröristleri nasıl korursun? Sen onları sarayda ağırlayabilirsin ama bu ülkede terörün adı bile olmayacak. Türkiye, ister yanımızda olsunlar ister olmasınlar terörle mücadelesini kararlılıkla sürdürecek ve bu topraklarda terör değil, kardeşlik büyüyecek" dedi.

ÖLDÜRÜLEN OKUL MÜDÜRÜNÜN EVİNİ ZİYARET ETTİ

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Ödemiş İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmanın ardından, geçen aralık ayında öğrencisi tarafından pompalı tüfekle okulda öldürülen Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen’in eşi Ümmü Kökmen ile oğulları Doğukan Kökmen ve Egehan Kökmen’i evlerinde ziyaret etti. Başbakan Binali Yıldırım, eve gelişinde kendisini sokakta bekleyen vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Ardından eve girip, Kökmen ailesine başsağlığı dileklerini iletti. Başbakan Yıldırım, evden çıkarken de apartmanın kapasında bekleyen vatandaşlardan Asım Kuydere’nin kucağındaki 7 aylık kızı Yağmur Kuydere ile diğer çocukları sevip, onlara oyuncak hediye etti.

Başbakan Yıldırım, AK Parti Tire İlçe Kongresi’ne katılmak üzere Başbakanlık otobüsüyle Ödemiş’ten ayrıldı.


TİRE İLÇE KONGRESİNE KATILDI

Başbabakan Binali Yıldırım, öğrencisi tarafından öldürülen okul müdürü Ayhan Kökmen’in ailesini ziyaret ettikten sonra partisinin Tire Belediyesi Spor Kompleksi’ndeki Tire İlçe Kongresi’ne katıldı. Kongrede AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın konuşmalarından sonra Başbakan Binali Yıldırım, kürsüye geldi. Başbakan Binali Yıldırım, "Tire teşkilatında bayrak değişimi yaşanıyor. Mehmet Çeltikoğlu görevini devrediyor. AK Parti’de bayrak yarışı farklıdır. Başka partilere benzemez. Hani sporda bayrak yarışı var ya, bayrağı birisi getirir öbürüne teslim eder, bayrağı alan koşmaya devam eder. AK Parti’de bayrağı veren de alan da birlikte koşmaya devam ederler. AK Parti bir zümrenin, sınıfın partisi değil, AK Parti Türkiye’nin, milletin partisidir. Özgürlüklerin, demokrasinin, adaletin ve istikrarın adıdır. AK Parti millet iradesine saygısızlık edenleri, bu ülkenin insanlarına yasak üzerine yasak koyanları emekliye ayıran partinin adıdır. Türkiye’nin yarınıdır, geleceğidir" dedi.

 

’TÜRKİYE’Yİ BÜYÜTTÜK’

Konuşmasına "Türkiye’yi büyüttük" diyerek devam eden Başbakan Binali Yıldırım şunları söyledi:

"2017 yılında rekor büyümeye imza attık. Ekonomimiz yüzde 7.4 oranında büyüdü. Bu büyüme oranı AB’nin tam üç katı. Dünyanın en fazla büyüyen ülkelerinden daha fazla büyüyen ülkenin adı Türkiye’dir. Yolları böleriz de Türkiye’yi böldürtmeyiz. Özgürlüklerin önündeki engelleri bir bir kaldırdık. Ay yıldız altında yaşayan herkesi kardeş bildik. 81 vilayetimize adaletli bir şekilde hizmetleri götürdük. AK Parti adaletin adıdır, kalkınmanın adıdır."

Partilerine ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kumpaslar kurulduğunu anlatan Başbakan Binali Yıldırım, "Türkiye’ye ihanet edenler şimdi artık sığınacak delik arıyorlar. Emperyalistlere köle olarak efendilerinin emri altına girmişler. Bu örgütleri, İslam ülkelerini dize getirmek için kullananlar, Allah’ın izniyle karanlık emellerine asla ulaşamayacaktır. Çünkü bu aziz milletin bağrından çıkardığı yiğit adam, milletini adamı ile dik duran hükümeti var. Bunlara geçmişte yenilmedik. Bu hainlere Türkiye’yi teslim etmedik, bundan sonra da asla teslim etmeyeceğiz."

Başbakan Binali Yıldırım konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye’nin her alandaki bu şahlanışı içeride ve dışarıda bazı çevreleri de doğal olarak rahatsız ediyor. Yalan dolanlarla Türkiye’nin önüne engel çıkarılmaya çalışılıyor. Ama Fırat Kalkanı’yla başlattığımız barış operasyonu Zeytin Dalı Harekâtı’yla başarılı bir şekilde devam ediyor. Bu bölgelerin tamamını oradaki teröristlerden temizledik. Ve orada yaşayan, oraların insanlarına, Araplara, Türkmenlere, Ezidilere yerlerini teslim ettik. Bugün yüz binlerce insan evine yurduna döndü. Bölgemizi, sınırlarımız terörden temizledik. Her iki harekâtta da hatırlayın Avrupa’nın bazı ülkelerinden çatlak sesler çıkmaya devam etti. Savaş mağduru mülteciler konusunda AB ile yapılan anlaşmalar unutuldu. Bütün sorumluluklarımızı yerine getirdik. AB’den ses seda var mı, yok. Suriyeliler için vadettikleri sorumluluğu yerine getirmekte maalesef geride kaldılar. 15 Temmuz darbe girişime yaşanırken AB’li dostlarımız dostlar alışverişte görsün mukabilinden cılız bir kınama sesi çıkardılar ama sınır boyunca yerleşmeye çalışan terörü temizleyen operasyona Avrupa’nın sesi gür çıkmaya başladı. Türkiye’yi suçlamaktan geri kalmadılar. Hiç kurusa bakmasınlar, sınır boylarında ülkemizde, ülkemiz sınırları dışında teröristlerin cirit atmasına asla izin vermeyiz. Türkiye’nin güvenliğine yönelik hiçbir şer yapılanmasına izin vermeyiz. Söz konusu Türkiye ise vatansa, milletse gerisi teferruattır. Türkiye Avrupa’nın bir parçasıdır. AB üyeliği hedefimiz devam etmektedir. Bunun için de gayret gösteriyoruz. Ancak aynı samimi yaklaşımı Avrupalı dostlarımızdan ne yazık ki göremiyoruz. Türkiye’ye savaş açmış terörist yapıların diliyle Türkiye’yi zan altında tutmaya gayret etmek, dostluğa hiç sığmıyor. Türkiye’nin terörle mücadelesini sulandırmaya çalışanlara buradan sesleniyorum. Ege’de, Kıbrıs için boş hayaller peşinde koşanlar, daha önce boş hayal kuranların akıbetini tarih kitapları yazıyor. Akdeniz, Ege suları üzerinde egemenlik hakkımızı ihlal eden çevrelere asla müsamaha göstermeyeceğiz. Ege sularında korsan hayaller kuranlar 9 Eylül 1922 tarihini akıllarından çıkarmasınlar."

Başbakan Binali Yıldırım konuşmasının ardından salondan ayrıldı.
 

İKİ EVİ ZİYARET ETTİ

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Tire ilçe kongredeki konuşmasından sonra salondan ayrılacağı sırada kendisini çay içmeye davet eden Gökçe Okur’un evini ziyaret etti. Balkonunda Türk bayrağı, AK Parti bayrağı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın posteri bulunan evde bir süre kalan Başbakan Yıldırım, yan taraftaki başka bir binadan da davet gelmesi üzerine, burada oturan Yalçın Kaya’nın evini de ziyaret etti. Yalçın Kaya’nın evinin balkonunda ise üzerinde ’Cumhuriyetin bekçileri Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ yazılı büyük bir Atatürk posteri ve Türk bayrağının asılı olduğu görüldü. Yalçın Kaya’nın Başbakan Yıldırım’a eskiden beri CHP’li bir aile olduklarını, ancak kendisine de sempati duyduklarını ifade ettiği öğrenildi. Başbakan Yıldırım’ın ziyaret sırasında, ailenin evde ağlayan 2 yaşındaki kızları Melis’i kucağına alıp, avuttuğu belirtildi. Daha sonra dışarı çıkan Yıldırım, vatandaşları selamladıktan sonra helikoptere geçerek ilçeden ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2018, 12:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER