'Başbakan İstişareye İhtiyaç Duydu'

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Başbakan Erdoğan’la kendisinin aday olması halinde bunu değerlendireceklerini belirten Cumhurbaşkanı Gül, “Hangimizin aday olacağıyla ilgili ikimiz arasında bir karar vereceğimizi söyledik. Ama herhalde Başbakan'ın daha istişare yapma ihtiyacı var” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gazetecilerin gündemdeki konularla ilgili sorularını yanıtladı.
 
Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili bir soru üzerine Gül, şöyle konuştu:
 
"Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili tabii ki takvim işlemeye başladı, neticede adaylar olacaktır. Millet, halk karar verecektir.
 
Sayın Başbakan ve ben söz konusu olduğumda, ki başka adaylar da şüphesiz söz konusu olacak, hangimizin aday olacağıyla ilgili ikimiz arasında bir karar vereceğimizi söyledik.
 
Ama herhalde Sayın Başbakan'ın daha istişare yapma ihtiyacı var. Çünkü bazı istişareler yapıyor. Bunun ötesinde bu konuyla ilgili fazla da bir şey söylemek istemem.
 
Herhangi bir siyasi risk, herhangi bir gerilim beklememek gerekir. Sabırla sürecin bitmesini beraber takip etmek gerekir.”
 
'SEÇİM SİSTEMİ MECLİS'İN BİLECEĞİ BİR KONU'
 
Cumhurbaşkanı Gül, seçim sistemiyle ilgili bir soru üzerine "O, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin bileceği bir konu. Siyasi partiler, zaman zaman seçim sistemleri üzerinde çalışırlar, görüşürler. Önemli olan halkın temsilinin en iyi şekilde ve katılımının en iyi şekilde gerçekleşmesidir. O açıdan söyleyeceğim fazla bir şey yok çünkü ortada henüz berraklaşmış herhangi bir proje ve taslak da söz konusu değil. Gördüğüm kadarıyla bütün bunlar tartışma safhasında" dedi.
Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2014, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER