Bakan Şahin Anneye Şiddete Ne Diyecek?

Aile Bakanı Fatma Şahin, Ayşe İnce'nin kocası tarafından öldürülmesi sonrası, yeni şiddet kanununun uygulanması noktasında uygulayıcılara sert çıkmıştı. İkinci Ayşe İnce olayının kapısından dönüldü.

Bakan Şahin Anneye Şiddete Ne Diyecek?

"Yasanın gereğini yapmayana biz gereğini yaparız." Aile Bakanı Fatma Şahin, Ayşe İnce'nin geçtiğimiz ay, mahkeme kararına rağmen serbest bırakılan kocası İstanbul'da öldürülmesine bu tepkiyi vermişti.

Ölümle sonuçlanmadı ama benzer bir olay Zonguldak'ta yaşandı. Annesine şiddet uyguladığı için 4 ay evden uzaklaştırma cezası alan oğul, 1 gün sonra yeniden eve gitti ve annesinin başına taşla vurdu.

Yeni çıkarılan 6284 sayılı Ailenin ve Kadının Korunması Kanunda, müki amirlere 'Hayatî tehlikesinin bulunması hâlinde, ilgilinin talebi üzerine veya resen geçici koruma altına alınması' yetkisi verilse de, Zonguldak'taki olay uygulamadaki sıkıntıları bir kez daha günyüzüne çıkardı.

Zonguldak'ta anneye şiddet olayı 13 Mayıs Anneler Günü'nde saat 21.00 sıralarında meydana geldi.

Özel bir maden ocağında çalışan 23 yaşındaki Ahmet Güntepe, ekonomik durumları iyi olmadığı için evlenmesine karşı çıkan annesi Maviye Güntepe (51) ile evde tartışmaya başladı.

Tartışmanın büyümesi üzerine Ahmet Güntepe, annesinin çenesine yumruk attı. Polisi arayan Maviye Güntepe, oğlunun kendisini dövdüğünü belirterek şikayetçi oldu. Hastaneye kaldırılan ve çenesinde morluk oluşan Maviye Güntepe tedavi edilirken, oğlu gözaltına alındı.

Karakolda ifadesi alınan Ahmet Güntepe'ye, Cumhuriyet Savcısı'nın talimatıyla 6284 sayılı Ailenin ve Kadının Korunması Kanunu uyarınca '4 ay evden uzaklaştırılma' cezası verildi. Cezaya uymayarak 1 gün sonra eve gelen Ahmet Güntepe, yine tartıştığı annesinin başına bu kez taşla vurdu. Yaralanan Maviye Güntepe, komşularının haber vermesi üzserine gelen polis ekiplerince hastaneye kaldırıldı.

Başına dikiş atılan ve gece kontrol altında tutulan Maviye Güntepe, dün sabah taburcu edildi. Gözaltına alınan Ahmet Güntepe ise adliyeye sevk edildi. Uzaklaştırma cezasına uymayan Ahmet Güntepe, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı.

Oğlu ve kayınvalidesiyle yaşayan, eşi ise 10 yıl önce ölen Maviye Güntepe, oğluyla evllilik konusunda tartıştıklarını söyledi. Maddi durumları iyi olmadığı halde oğlunun evlenmek istediğini anlatan Maviye Güntepe, "Cezaevine girdi ama çıkınca yine aynı şeyi yapar" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2012, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER