Atalay: Haşimi Misafirimiz, Sahip Çıkarız

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi hakkında Interpol'ün kırmızı bülten çıkarmasına ilişkin, “Biz misafirperver bir ülkeyiz. Bu konudaki gelişmeleri hassasiyetle takip ediyoruz. Şu anda Haşimi ülkemizde misafir. Biz misafire sahip çıkarız. Türkiye'nin misafir ağırlama konusunda hassasiyetleri var” dedi.

Atalay: Haşimi Misafirimiz, Sahip Çıkarız

Kırıkkale'nin Keskin ilçesinde Ak Parti ilçe hizmet binasının açılışına katılan Başbakan Yardımcısı Atalay, gazetecilerin Interpol'ün Haşimi hakkında “kırmızı bülten” çıkarmasıyla ilgili soruları üzerine, Irak'ta üzücü ve tatsız olaylar yaşandığını ifade etti. Atalay, ayrıca Dışişleri Bakanlığı'nın bu konudaki gelişmeleri hassasiyetle takip ettiğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Atalay, “Biz misafirperver bir ülkeyiz. Bu konudaki gelişmeleri hassasiyetle takip ediyoruz. Şu anda Haşimi ülkemizde misafir. Biz misafire sahip çıkarız yani bir misafire nasıl muamele ediliyorsa Türkiye onu yapar. Türkiye'nin misafir ağırlama konusunda hassasiyetleri vardır. O hassasiyetleri koruruz biz. Misafirimizi ağırlamaktan hoşnutluk duyarız” diye konuştu.

Terör eylemlerine karıştığı iddiasıyla Bağdat yönetimi tarafından hakkında tutuklama kararı çıkarılmasının ardından Kuzey Irak'a kaçan Haşimi, geçtiğimiz ay başında "resmi ziyaret" için Katar'a gitmiş, oradan da Suudi Arabistan'a geçmişti. Haşimi, 9 Nisan'dan bu yana Türkiye'de bulunuyor.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da dün konuya ilişkin açıklamasında, "Kırmızı Bülten" çıkarmasına ilişkin, “Türkiye olarak başından beri desteğimizi verdiğimiz birini iade etmeyiz” demişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2012, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER