Arınç: Demirel'in Yargılanmasını İstemeyiz

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i 28 Şubat’la ilgili açıklama yapmaya çağırdı. Arınç, 'Millete hayrı dokunacaksa, o tarihte ne olduğunu açık yüreklilikle anlatması yeter. Yoksa savcının önüne gitmesini, mahkemenin önüne çıkmasını istemeyiz' dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa'daki yerel televizyonların ortak yayınladığı ''Medya Buluşması'' adlı canlı yayın programında 28 Şubat soruşturmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Arınç, “Yayımlanan kapsamlı bir ankette halkın büyük birçoğunun Süleyman Demirel'in yargılanmasını istediği yönünde bir sonuç çıktığının” hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:

“Demirel'in bu millete bir hayrı dokunacaksa, o tarihte ne olduğunu açık yüreklilikle anlatması yeter. Yoksa biz onun savcının önüne gitmesini, mahkemenin önüne çıkmasını istemeyiz. Cumhurbaşkanlığı yapmış bir insan, beğenirim beğenmem ama milletin, karşısında cumhurbaşkanı olarak gördüğü bir insana, vatana ihanetle suçlama olmadıkça hiçbir savcı, 'gel' diyemez."

28 Şubat’ın Bursa ayağının da aydınlatılmasını isteyen Bülent Arınç, o günlerde yaşadığı bir olayı şöyle anlattı:

“Tam 12 Haziran 1997, lojmanlardayız. Hepimize 'darbe oluyor, herkes kaçsın' dendi. Herkes yurt dışına çıktı, biz 'buradayız, kim gelecekse bizi burada bulacak' dedik. Kaçanların kim olduğunu arayan bulur, Refah Partisi değil. Ortağımızın içini kim boşalttı, 28 Şubat'ı çözmek için bunu bilmek lazım. Ben biliyorum da bunu burada anlatamam.”

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2012, 10:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER