'Altılı Çeteye Karşı Mücadele Ediyoruz'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Manisa mitinginde yaptığı konuşmada, CHP, MHP ve HDP’nin, ’paralel yapı’, Kandil ve DHKP-C ile birlikte altılı çete kurduğunu savunarak, "Altısına karşı biz mücadele ediyoruz" dedi.

'Altılı Çeteye Karşı Mücadele Ediyoruz'
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, partililerin ’Manisa seninle gurur duyuyor’ sloganı ile platforma çıkıp, "Bu ne güzel karşılama bu ne güzel yürekten sesleniş selam olsun Manisa’nın yiğit insanlarına" dedi. Davutoğlu, Manisa’nın tarihi öneminden söz ederek, "Manisa’nın manevi dergahına yüz sürmeye geldim. 17 şehzade, 7 Osmanlı cihan padişahı yetiştiren Osmanlı’ya selam olsun. Devletimizin irfanının, hikmetinin, adaletinin yeşerdiği devlet fidanlığı Manisa’ya selam olsun. Evliya Çelebi’nin ’Süslenmiş güzel şehir’ dediği dünyanın en güzel şehirlerinden birine, Manisa’ya selam olsun. Manisa her köşesiyle bizim hikmetimizin irfanımızın yeşerdiği kenttir" diye konuştu.
 
’CUMHURİYET’İN FİDANLIĞI AK PARTİ’DİR’
 
Başbakan Davutoğlu, Manisa’nına ülkenin fidanlığı, AK Parti’nin de Cumhuriyet’in fidanlığı olduğunu söyleyerek şöyle konuştu:
 
"Birileri bu tarihe meydan okuyabilir. Birileri Osmanlı ile Cumhuriyet’in arasına bir uçurum koymaya çalışabilir ama biz AK Parti hareketinin neferleri, tarihin sürekliliğine inanıyoruz. Biz Selçuklu’nun varisi Osmanlı’nın mirasçısı, Cumhuriyet’in çocuklarıyız. Osmanlı deyince tüyleri diken diken olan, Osmanlıca’yı yabancı dil sananlar, Manisa’ya gelip selam veremezler. Manisa, siz siyasetin ahlakını, erdemini temsil ediyorsunuz. AK Parti hareketi devlet adamı fidanlığı hareketidir. Cumhuriyetin fidanlığı da AK Partidir. AK Parti 2 cumhurbaşkanı, 3 başbakan, 4 meclis başkanı çıkardı. Bizim hareketimiz devlet adamı yetiştirir, devlete sahip çıkar. Devletle millet arasındaki tüm uçurumları kapatır. Üç dönemi dolan milletvekilleri bir dönem ara verecekler. Davaya değil sadece milletvekilliğine ara verecekler. Burukluk olmadan yeni arkadaşlarına yer açıyorlar ama diğerleri öyle mi? AK Parti devlet ahlakının zirvesidir. Çünkü biz ilhamımızı Manisa’dan aldık. Biz devlet adamı olmanın ne demek olduğun Manisa’dan öğrendik."
 
’OSMANLI AŞISI YAPTIK’
 
Başbakan Davutoğlu, fetret devrinin yaşandığını öne sürdüğü 2002 yılında ülkeye AK Parti’nin Osmanlı aşısı yaptığını savunarak, "2002 yılında Cumhuriyetimiz, 70- 80 yıl sonra aynı Osmanlı’daki gibi bir fetrete düşmüştü. 2002 yılında devlet kendi memuruna maaş ödeyemiyordu. Tarımsal desteklerin tümünü kesmişti. Kemal Derviş tüm destekleri kesmişti. Öyle ki Başbakanlık’tan diğer bakanlıklara yazı gidiyordu. ’Bizim Hazine’de para kalmadı siz başınızın çaresine bakın’ diye. Deprem olduğunda devlet Sakarya’ya dört gün ulaşamamıştı. IMF’ye borçlandık. Memurlar maşalarını alır almaz gidip dolara çeviriyordu. Bir piyade tüfeğinde dahi yabancıya muhtaçtık. Bu fetret devrine kim son verdi? Cumhuriyetimizi tam fetrete düşmüşken, ’hasta adam’ denmişken AK Parti geldi bu fidana bir aşı yaptı. Devlet aşısı, Osmanlı, Selçuklu aşısı yaptı. 12 yıl içinde fidan büyümeye çınar olmaya başladı" dedi.
 
’DAHA MAÇIN İLK YARISI BİTTİ, İKİNCİ YARI BAŞLIYOR’
 
Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"2002 yılında en küçük projeleri bile hayata geçiremiyorduk. Ordu- Giresun Havalimanı’nı açtık. Denizin üzerine dolguyla havalimanı yaptık biz. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’a geldiğinde baktı ki Haliç’i zincirlemişler. Dedi ki ’Madem ki orası kapalı biz gemileri karadan yürütürüz karadan.’ Bir gecede yürüttüler aynı mantıkla aynı inançla yapıyoruz."
 
Başbakan Davutoğlu, partililerin ’Onlar konuşur AK Parti yapar’ diyerek, slogan atması üzerine şöyle konuştu:
 
"Manisa, bütün sırrı siz keşfedersiniz. Fetreti bitirip, denizin üstünde ilk havalimanını yapan kim? AK Parti. Atak helikopterini yapan kim? İlk kendi milli tankımızı yapan kim? Kendi savaş uçağımızı yapmakta olan kim? Devleti IMF kapısında borç dilenmekten kurtarıp borç verecek duruma getiren kim? Onlar konuşur AK Parti yapar. Daha maçın ilk yarısı bitti ikinci yarı başlıyor. 12 yılda devleti derleyip topladık şimdi bu duble yolları otoyollara çevireceğiz. Artık İstanbul- Manisa arası 3 saate kadar düşecek. Şehzadelerin şehri ile sultanların başşehri buluşacak. Dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz. Dünyanın ilk üç katlı tünelini İstanbul’da yapıyoruz."
 
’BEKARA HANIM BOŞAMAK KOLAY’
 
Başbakan Davutoğlu, CHP seçim vaatleri için "Bekara hanım boşamak kolay" diyerek şöyle devam etti:
 
"Yeni bir Türkiye doğuyor ama birileri bundan rahatsız. Şimdi gelin onlara Manisa’dan yeni Türkiye dersi verelim. CHP rahatsız, MHP rahatsız, HDP rahatsız. Ya, CHP’nin Manisa’da Türkiye’de bir dikili ağacı var mı? ’Şurası da bizim eserimiz’ diyecekleri bir tek şey gösterebilirler mi? Şimdi çıkmış hesap bilmeden birtakım vaatlerde bulunuyor. Bekara hanım boşamak kolay. Onlar devlet ne demek bilmezler. Milletin Diyaneti’ne savaş açarlar, imam hatipleri kapatmak için ’4+4+4’ü kaldıracağız’ derler. Sonra imam hatipleri kaldırmayacaklarını söylerler. ’1+8+4’ diyorsunuz. Bu nasıl kaldırmamak? Kılıçdaroğlu milleti aldatabilir mi? Bahçeli, Manisa’da milliyetçilik ifadeleri ile halka hitap etmek kolay. MHP bu seçim kampanyasında 81 ilde bu al bayrağı dalgalandırabildi mi? 81 ilde biz varız. Bu 59. mitingimiz, 81 ile giden tek parti kim? 81 ilde onurla al bayrağı dalgalandıran kim?"
 
’28 ŞUBAT’A DİRENEMEDİNİZ BARİ BUGÜN MİLLET DÜŞMANLARINA DİRENİN’
 
Başbakan Davutoğlu, eleştirilerini MHP ile sürdürerek şunları söyledi:
 
"Bunlar perde gerisinde çete halinde birleşti. 2002 yılında Türkiye fetreti yaşarken Bahçeli başbakan yardımcısıydı. 28 Şubat sürecini perde gerisinden destekledi. Kolay bu dönemde başörtülü aday göstermek. 28 Şubat’ta bir muhterem hanımefendi başörtüsü ile meclise girdi. Protesto amacıyla alkışlandı. O da onlara alkış tuttu. Şimdi milliyetçilikten milli ve manevi değerlerinden nasıl bahseder? MHP milletvekili de başörtülüydü. Ürkek mi erkek mi tartışması yapan MHP, hanımefendinin başını açıp öyle soktu meclise. O zaman 28 Şubat’a direnemediniz bari bugün millet düşmanlarına direnin. İşbirliği yapmayın. Neden 1999 seçimlerinde diğer partiler ’gel başbakan ol’ dediğinde ’hayır biz sol parti ile ittifak yapacağız’ deyip diğer partileri reddetti. Niyeti iktidar olmak değil, yükselecek AK Parti hareketini o günden kesmekti. O gün 28 Şubat kimlerin önünü kestiyse biz onların sözcüsüyüz."
 
’DHKP-C’NİN DESTEKLEDİĞİ BİR PARTİ DEMOKRAT OLABİLİR Mİ?’
 
Başbakan, konuşmasında HDP’ye şu sözlerle yüklendi:
 
"Bakınız HDP, MHP birbirini paslaşarak destekliyor. Bu akla gelir miydi? Geçen gün Adana’da, Mersin’de HDP binalarına saldırıldı. HDP, ’Bunu MHP’nin yaptığını inanmıyoruz mutlaka AK Parti yapmıştır’ dedi. MHP topu aldı ’Biz yapmadık AK Parti yaptı’ dedi. Birden karşımızda bir koalisyon oluştu. Bir zamanlar ’F tipi’ diyen ulusalcı CHP paralelcilerle görüşüyor. Onların mekanlarını ziyaret ediyor. Güten Kışanak’ı arka kapıdan ziyaret ediyor. Karşımızdaki koalisyonu görüyor musunuz? MHP, CHP, HDP legal görünümlü üç parti. Paralel çete, HDP’ye talimat veren Kandil ve tüm bu saldırıların arkasında olan DHKP-C. Üç illegal terör örgütü yapılanması bunları destekliyor. DHKP-C onurlu savcımızı şehit etti. Bu saldırıların arkasında DHKP-C çıkınca HDP ’onlar yapmamıştır’ dedi. Terör örgütünün avukatından demokrasi çıkar mı? ’Biz HDP’yi destekliyoruz’ dedi DHKPC. Onun destekliği bir parti demokrat olabilir mi? Barış sözcüsü olabilir mi? HDP genel başkan yardımcısı DHKP-C’ye teşekkür etti."
 
ALTILI ÇETE SUÇLAMASI
 
Başbakan Davutoğlu şöyle konuştu:
 
"Ulusalcı CHP var ya bu DHKP-C örgütünün uzantısı olan bir grubun solistini Hatay’dan 1. sıra milletvekili adayı yaptı. Esad’a övgü düzen birini aday yapan bir partiden cumhuriyetçi olur mu? Altısına karşı biz mücadele ediyoruz. Hep beraber geliyorlar. Aziz Manisa devletimizin fidan şehri Manisa. Altılı çeteye karşı AK Parti’ye yeniden milli irade desteği verecek misiniz? İster paralel isten dikdörtgen, beşgen, altıgen biz AK Partiliyiz diyecek misiniz? Onlar altıgen oluştursunlar biz yolumuzdan yürürüz diyecek misiniz? Dünya çapında projeler dünyanın en büyük havalimanı, dünyanın ilk üç katlı treni, Çanakkale köprüsü bunlar hayata geçecek ya da altılı çete yeniden eski Türkiye’yi kurmaya çalışacak. Manisa eski Türkiyeye izin verir misiniz? IMF kapısında borç dilenen Türkiye ister misiniz? Milli birliği tehdit altına girmiş eski Türkiye’yi ister misiniz? Hastaneleri şifa dağıtamayan eski Türkiye’ye dönülsün ister misiniz? 560 yataklı şehir hastanesini Manisa’ya kuruyoruz. Şifa dağıtan yeni Türkiye’ye var mısınız? Biz iktidara geldiğimizde yılda 53 milyon tarımsal destek vardı. Manisa’ya şimdi 253 milyon lira. Manisa’nın bereketli topraklarını desteklemeye devam edeceğiz. 60 bin ton üzüm alımı yaptık. Üzümde don olayı nedeniyle ciddi afet yaşandı. Bütün ülkemizde nerede afet yaşanmışsa devlet onun yanındadır. Manisa’da bu afetin zararlarını karşılayacak şekilde yardımda bulunacağız."
 
SOMA VURGUSU
 
Başbakan Davutoğlu, 301 madencinin olduğu Soma faciasını hatırlatarak, madencilerin çalışma şartlarını iyileştiren yasa çıkardıklarını söyledi. Davutoğlu şunları söyledi:
 
"Soma’daki her bir madenci kardeşimizin acısı hala yüreğimizdedir. Aile olarak da buradayız, Soma’nın emrindeyiz. Kimsenin Soma’nın acısını istismar etmesine izin vermeyiz. Bütün çalışma şartlarını değiştiren yasalar çıkardık. Somalı kardeşlerimizin yanında olduk. Her bir kazazede kardeşimizin ailesine 140’ar bin lira destek verdik. Her bir aileye konut verildi. Çocuklarına burs verdik. Allah aşkına 1999 yılında Koceli depremi, Sakarya depremi yaşandığında vatandaşlarına sahip çıkamayan Türkiye ile bu durumda vatandaşın çocuklanın geleceğini bile garanti eden Türkiye arasındaki farkı görüyor musunuz? Çalışma şartlarını tümden değiştirdik. İş Güvenliği Yasası çıkardık. Madencilerin en iyi şartlarda madende çalışabilmesi için en az iki asgari ücretten az çalışamaz dedik. Haftada iki gün tatil yapmalarını sağladık. Ayrıca bu şartlar dışında madencilerimizin yer altındaki iş güvenliği şartlarını düzenledik. Fosforlu yollar, odalar hazırlanmasını sağladık. Eğer bu topraklarda 78 milyon vatandaşımızın gözünden bir damla yaş düşse o bizim yüreğimizi işleyen kurşun olur onu silmek için gece gündüz uyumayız. Manisa tüm bu kardeşlerimize sahip çıktığımıza şahit misiniz? Allah bir daha böyle acı olaylar yaşatmasın. Bir acıda her bir vatandaşına ulaşabilen kudretli ve şefkatli yeni Türkiye var. Bunun için bundan sonra da her açıdan Manisa’ya hizmet etmeye devam edeceğiz."
 
’SPİL DAĞI’NA TELEFERİK KURACAĞIZ’
 
Başbakan Davutoğlu, açıköğretim sınavı nedeniyle erken bitirdiği mitinginin sonunda Manisa’ya yapacaklarını şöyle anlattı:
 
"Sabuncubeli Tüneli başta olmak üzere tüm çalışmaları takip ediyoruz. Bandırma, Balıkesir, Manisa, Menemen elektrifikasyonunu yapacağız. Spil Dağı’dan aşağıya teleferik koruyoruz. 400 yataklı Merkez Efendi Devlet Hastanesi’nin inşaatı devam ediyor. Sulama çerçevesinde Egegep bağlamında 2019 yılına kadar 53 baraj ve gölet yapılacak. Bugün saat 14.00’te yakın okullarda sınav varmış. O kardeşlerimizin olumsuz etkilenmemesi için erken veda etmek zorundayım. Sınava girenlere başarılar. Hacı Bektaşı Veli’den yola çıkarak, Spil Dağı şahit olsun bir olmaya, iri olmaya, diri olmaya, milli birliği, milli iradeyi ve insan onurunu korumaya, kudretli ve şefkatli yeni Türkiye’yi kurmak için gece gündüz çalışmaya Allah tarih ve millet önünde söz veririz. 9 milletvekilini de AK Parti’den gönderecek miyiz? Mührü AK Parti’ye vuracak mıyız? Tuzak kuranların tuzağını bozacak mıyız? Allah yar ve yardımcımız olsun, Allan’a emanet olun."
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Manisa milletvekili adaylarını tanıttıktan sonra Manisa Valiliği’ne geçti.
 
MİTİNGDEN NOTLAR
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, miting için İzmir’den helikopterle Manisa’ya geldi. Başbakan Davutoğlu’nun helikopteri mingin yapılacağı Cumhuriyet Meydanı üzerinde bir tur attıktan sonra 19 Mayıs Stadyumu’na indi. Burada partisinin seçim otobüsüne geçen Başbakan Davutoğlu, Cumhuriyet Caddesi ve Merkez Kavşağı güzergahını takip ederek miting alanına geçti. Davutoğlu, yol boyunca eşi Sare Davutoğlu ile seçim otobüsünün önünden halkı selamladı. Yaklaşık 20 bin kişilik meydanda özelikle kadınlara ayrılan bölümlerde boşluklar olması dikkati çekti. Başbakan, miting alanına ulaştığında partililerin coşkusu arttı. Başbakan Davutoğlu, konuşmasına başlamadan önce Başbakan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Bülent Arınç, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti İzmir Milletvekili ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar ve partisinin Manisa milletvekili adaylarıyla alanı dolduran kalabalığı selamladı. Buradan kalabalığa siyaset hayatının 55 yılının Manisa’da geçtiğini hatırlatan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, siyasete ara vereceğini ama davasının hizmetinde olacağını belirterek helalık istedi.
 
Alanı dolduranlar sıcak hava nedeniyle bol bol su dağıtılırken, AK Parti Manisa İl Teşkilatı civardaki binalara, ’Zeytin, kavun, kirazın başkenti olan tarım şehri Manisa’mıza hoşgeldiniz’, ’Ruh ikiziydiler üçüz oldular. Bağda iziniz olsun, söz söylemeye yüzünüz olsun’, ’Ebediyen tütecek Ak ocağın bacısı, hoşgeldin Manisa’ya AK Parti’nin hocası’, ’Başbakanımıza 60 bin ton üzüm alım desteği için üzüm şehri Manisa’dan teşekkürler’, ’Tek devlet, tek millit, tek vatan, tek bayrak’ pankartları asılması dikkati çekti. Başbakan ve eşi miting sonunda kalabalığa karanfil attı.
 
Başbakan Davutoğlu, Açıköğretim Sınavı başlayacak olması nedeniyle konuşmasını kısa keserken, mitingin ardından Valiliğe geçip, birinfing aldı.
Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2015, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER