AKP Bu Zeminden Kaçmak İstiyor

CHP lideri partinin hukukçu vekilleriyle yaptığı toplantıda, parlamenter sistemden vazgeçilmesinin söz konusu olamayacağını, bu yöndeki girişimlerin de ciddiye alınamayacağını kaydetti.

AKP Bu Zeminden Kaçmak İstiyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün hukukçu kökenli 25 milletvekiliyle bir araya gelerek yeni anayasa, başkanlık sistemi ve tutuklu milletvekilleri konusunu masaya yatırdı. Edinilen bilgilere göre toplantı devam ederken Başkanlık sistemine ilişkin olarak Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın açıklamaları bir not olarak Kılıçdaroğlu’na iletildi. Konu kısa süre ile ele alınırken, Ak Parti’nin yeni anayasa sürecinde gerçek niyetini açığa vurmaya başladığı değerlendirmesi yapıldı. Kılıçdaroğlu’nun, Bozdağ’ın başkanlık sistemi önerisiyle ilgili olarak, “AKP bu zeminden kaçmak istiyor, bu bunun işareti” dediği öğrenildi.

 

Kılıçdaroğlu parlamenter sistemden vazgeçilemeyeceğini belirtirken, bu tür girişimleri ciddiye almanın mümkün olmadığını kaydetti. CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Ak Parti’nin Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri varken hükümet temsilcilerin Başkanlık sistemiyle ilgili açıklama yapmasının doğru olmadığını belirterek “Anayasa uzlaşma zeminini terk etme konusunda gerekçeler yaratılıyor” dedi. Kılıçdaroğlu ise, “Tartışsınlar uzlaşma komisyonu önüne gelirse, değerlendirmemizi yaparız” diye konuştu.
Toplantıda Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri, yazım aşamasına gelen yeni anayasa sürecine ilişkin detaylı bilgi verirken, Kılıçdaroğlu, hukukçu milletvekillerinde yeni anayasanın yazımında uzlaşma komisyonu üyelerine destek olmalarını isterken, masadan kalkılmayacağı ve anayasayla ilgili çalışmalara devam edileceği mesajını verdi.
Ulusalcı kimliğiyle ön plana çıkan bazı milletvekillerinin, Ak Parti’nin yeni anayasada vatandaşlık, Laiklik, Atatürk milliyetçiliği ve üniter yapı gibi konularda kabul edilmeyecek bir tutum içine girebileceği, bunlardan geri adım atılmayacağının açıklıkla dile getirilmesi yönündeki çıkışları üzerine Kılıçdaroğlu, “Bu ülkenin teminatı CHP’dir. Kaygılanmaya gerek yok. Kırmızı çizgilerimiz belli, bunlardan geri adım atmayız, asla vazgeçmeyiz” karşılığını verdi.
Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2012, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER