'AK Parti Bu Seçimin Galibidir'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçimin ardından yaptığı konuşmada; "AK Parti bu seçimin galibidir ve birincisidir, bundan şüphe yoktur. Kimse kaybettiği seçimden zafer çıkarmaya kalkmamalıdır. Herkes kendi muhasebesini yapmalıdır" dedi.

'AK Parti Bu Seçimin Galibidir'
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, kesin olmayan seçim sonuçlarının belli olmasının ardından AK Parti Genel Merkezi’nde balkon konuşması yaptı. Partinin genel merkezi önünde toplanan kalabalığa seslenen Davutoğlu konuşmasına; "AK Parti’nin demokrasi balkonu kıldığı bu balkondan vatandaşlara sesleniyorum; her birini bağrımıza basıyoruz. Allah onlardan, onların iradelerinden razı olsun. Ve bu balkonu bir demorasi makamı yapan Cumhurbaşkanımıza da selamlar olsun" diyerek başladı.
 
"MİLLETİMİZİN KARARI EN ÜST KARARDIR, NİHAİ KARARDIR"
 
AK Parti’nin 13 yıldır milli iradenin davasını verdiğini kaydeden Davutoğlu; "Partimizi kapatmaya çalıştılar ama biz hep milli irade dedik. Aziz milletimizi bu yüksek katılımız dolayısıyla, bir seçimi daha başarıyla gerçekleştirmesi dolayısıyla tebrik ediyoruz. Milletimizin kararı en üst karardır, nihai karardır. Bu karara saygı, bütün siyasi partiler için bir zarurettir. AK Parti’nin demokrasi makamından, balkondan sesleniyorum; yüce milletimizin kararı her şeyin üstündedir ve o kararın gereği her şartta yerine getirilecektir. Kimsenin bundan şüphesi olmamalıdır" diye konuştu.
 
’’HAMDOLSUN, 11’İNCİ SEÇİMİN BİRİNCİSİ DE AK PARTİ’DİR’’
 
Davutoğlu, AK Parti’nin daha önce girdiği 10 seçimde birincilik elde ettiğini dile getirererek şunları söyledi; "Hamdolsun, 11’inci seçimin birincisi de AK Parti’dir... 81 ilde vatandaşlarıyla buluşan tek parti AK Parti’dir. Onun için teşkilat mensuplarına sesleniyorum; bugün AK Parti bir kez daha destan yazmıştır."
 
ŞAİBE İDDİALARINA YANIT VERDİ
 
Başbakan Davutoğlu, seçimde şaibe söylenletileri çıkarıldığını hatırlatarak;"Şimdi soruyorum, bu demokrasi tecrübesiyle Türkiye kendini ispat etti mi? Neticeyi önceden şekillendirmek adına bir takım şaibe söylentileri çıkaranlar utanç duymalıdırlar. Türk demokrasi güçlüdür. Şimdiye kadar böyle olmuştur, bundan sonra da böyle olacaktır" diye kaydetti.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti’nin seçimlerin galibi olduğunu savunarak şunları kaydetti; "AK Parti bu seçimin galibidir ve birincisidir, bundan şüphe yoktur. Kimse kaybettiği seçimden zafer çıkarmaya kalkmamalıdır. Herkes kendi muhasebesini yapmalıdır. AK Parti 56 birinci oldu, 76 ilde milletvekili oldu. Şimdiden zafer ilan eden anamuhalefet partisi 37 ilde milletvekili çıkaramıyor, üçüncü parti 32 ilde, büyük zafer kazandığı iddia edilen dördüncü parti 56 ilde milletvekili çıkaramıyor. Şimdi, herkesin kendi muhasebesini yapması lazım. Milletimiz rahat olmalıdır, 12-13 yılın sınavların geçmiş AK Parti kadroları, bu ülkede istikrara, huzura zarar verilmesine asla izin vermeyecektir. Bu neticelerden hareketle herhangi bir çevre, kriz senaryoları üzerine yatırım yapmaya kalkarsa, bilsinki AK Parti’nin, iman dolu, azim dolu kadroları dimdik ayakta olacaktır."
 
SİVİL ANAYASA ÇAĞRISI
 
Başbakan Davutoğlu, diğer partilere seslenerek; "Küçük hesaplarla, yenilgiler üzerinden zafer üretmeye kalkmamalılar. Biz kendi değerlendirmemizi yapacağız. Herkes kendi değerlendirmesini yapmalıdır. Biz, istikrar ve huzur içinde sivil Anayasa yapımı konusunda bütün partilere tekrar çağrı yapıyoruz. Özgürlükçü, insan onuruna dayalı, geleceğe bütün gençleri en iyi şekilde hazırlayan yeni bir Anayasa için harekete geçelim diye çağrıda bulunuyoruz. Ama her partinin şiddetle, terörle arasına mesafe koyması gerekir. Her partinin, gerilimci bir politika yerine en iyi düşündüğü formülleri masaya koyması gerekir. Biz her türlü düşünceye, fikre açığız. Ama bir şeye kapalıyız; artık Türkiye’de bir daha darbe ve vesayet kültürü asla olmayacak. Hiçbir lobi, hiçbir çevre Türkiye’nin kaderini belirlemeye kalkamayacak" ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2015, 00:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER