Adliye Önünde 'Terazili' Mehmet Ağar Eylemi

İnsan Hakları Derneği (İHD) üyeleri ve bazı kayıp yakınları, 17-31 Mayıs Uluslararası Kayıplar Haftası başlangıcında Mehmet Ağar'ın aldığı 5 yıl hapis cezasının yetersiz olduğu iddiasıyla adliye önünde sembolik teraziyle protesto eylemi gerçekleştirdi.

Adliye Önünde 'Terazili' Mehmet Ağar Eylemi

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan grup, sembolik terazinin bir tarafına kayıpların fotoğraflarının bulunduğu ve üzerinde Mehmet Ağar'ın 'Devlet adına bin operasyon yaptım' sözleri yazılı kutu, diğer tarafına ise Ağar'ın aldığı cezanın infaz süresi olan 2 yılı gösterir birer yıllık kilo koydu. Eylemde önce bazı kayıp yakınları konuşma yaptı. Konuşmaların ardından İHD İstanbul Şubesi adına Maside Ocak grup adına basın açıklamasını okudu.

"Bu ülkede adaletsizlik büyüdükçe adalet sarayları da büyüyor" diyen Ocak sözlerine şunları söyledi:

"Kayıplarımızın failleri cezasızlık zırhıyla korunuyor. Yargılamaları kaçınılmaz bir noktaya gelince de ödül gibi cezalar veriliyor. Bu durumun son örneği de Mehmet Ağar'ın yargılanmasıdır. 1000=2 denkleminiz ortadayken bu devasa binalar bizim için adaletsizlik üreten mekanizmanın mekanları olmaktan öteye gitmeyecek. 'Ağar, kayıplarımız nerede?' diye sormak için insanlık suçlarındaki cezasızlığı protesto etmek için 27 Mayıs 2012 günü Aydın Yenipazar Cezaevi önünde olacağız"

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2012, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER