Adalet Bakanı Ergin'den Önemli Açıklamalar

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Türkiye'de yüzde 3, yüzde 2 de olsa 3 veya 2 yılın üzerinde tutuklu olanların sorununun kendilerini ilgilendirdiğini belirterek, kamuoyuna yansıtılanla olan arasında ciddi fark bulunduğunu, sanki cezaevlerinde olanların tamamı yıllardır cezaevindeymiş gibi bir algı oluşturulduğunu söyledi.

Adalet Bakanı Ergin'den Önemli Açıklamalar

Ergin, uzun tutukluluk sürelerini değerlendirdi ve bu kapsamda Yargıtay'ın iş yükü istatistiklerini paylaştı.

Uzun tutukluluk sürelerinin 2009'dan sonra tartışılmaya başlandığını ifade eden Ergin, Cezaevlerinin kapasitelerinin yüzde 96'sı ile çalıştığını, tahliyelerden sonra kapasite üstü fazlanın ortadan kalktığını söyledi.

Bazı bölgelerde yığılmalardan kaynaklı kapasite sorunu yaşandığını ifade eden Ergin, bu konudaki sorunu 2017'ye kadar kalıcı olarak çözmeyi planladıklarını kaydetti. "Uzun yargılamaları kısaltabilmek için ciddi çalışmalar yapıyoruz. Türkiye'de 36 bin 465 tutuklu bulunduğuna, bunların 27 bin 478'inin son 12 ay içerisinde tutuklandığına dikkati çeken Ergin, “Sanki cezaevlerinde olanların tamamı yıllardır cezaevindeymiş gibi bir algı oluşturuluyor” dedi.
Tutukluların yüzde 75'inin son bir yıl içerisinde tutuklandığının altını çizen Ergin, şöyle devam etti:
“1-2 yıl aralığında tutuklu olanların oranı yüzde 14.51 (5 bin 293 kişi), 2-3 yıl aralığında tutuklu oranların oranı yüzde 6.30 (2 bin 298 kişi), 3 yıl üzerinde tutuklu olanların oranı yüzde 2.52, 4-5 yıl arasında olanlar binde 86, 5-6 yıl arasında olanlar binde 26. Tutukluların kümelendiği yer son 1 yıl. 3 yıl üzerinde ise toplamda 3,84. Türkiye'de yüzde 3, yüzde 2 de olsa 3 yılın üzerinde, 2 yılın üzerinde tutuklu olanların sorunu bizi ilgilendiriyor ama kamuoyuna yansıtılanla olan arasında ciddi fark var.”

Uzun yargılamaları kısaltabilmek için ciddi çalışmalar yaptıklarını belirten Ergin, uzun tutukluluğun, uzun yargılamaların sonucu olduğunu söyledi. Davalar temyiz mahkemelerinde uzadığını bildiren Ergin, yargılamaları hızlandırma tedbirlerine önce yüksek yargıdan başladıklarını hatırlattı.
Yargıtay'da daire ve üye sayısı artırımıyla bekleyen dosya sayısının azaldığına işaret eden Ergin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı dahil toplam dosya sayısı 2012 yılı başına kadar 1 milyon 200 bin civarındayken, şu anda bu rakamın 920 bine indiğini söyledi. Ergin, yıl sonu itibariyle bu rakamın 700 bine düşeceğinin hesaplandığını kaydetti.
 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2012, 12:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER