'AB'nin Türkiye'den Sorumlu Bakanı Değilim'

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin AB süreciyle ilgili açıklama yaptı.

'AB'nin Türkiye'den Sorumlu Bakanı Değilim'

Bağış, Türkiye'yi, AB sürecinde 17 faslı kilitleyerek 3 fasla yönlendirmeye çalışan bir Avrupa zihniyetinin söz konusu olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: ''Biz de diyoruz ki 'Bu fasılar diğer bütün ülkelerin müzakere sürecinde sona bıraktığı fasıllar. Biz neden işin başında bunları açalım? Neden ekonominin üzerine yük getirelim?' Ekonomiye yük getirmeden açacaksanız, buyurun gelin şartlarını konuşalım. Açarız ama bu taleplerinizle biz bunları açmayız.
Ben AB'nin Türkiye'den sorumlu Bakanı değilim, ben Türkiye'nin AB ile ilişkilerinden sorumlu Bakanım. Türkiye'nin Başmüzakerecisiyim. Türkiye'nin hakkını sonuna kadar, son nefesime kadar savunurum. Bu müzakere sürecinde de onu yapıyorum. Vize konusunda da olsa terörle mücadelede Avrupa'nın işbirliği konusunda da olsa fasılar konusunda da olsa Kıbrıs konusunda da olsa. Hangi konuda olursa olsun, ben ülkemin çıkarlarını, milletimin çıkarlarını savunmaya devam ederim.''

Vizeler konusunda bir takım çalışmaların olduğunu dile getiren Bağış, Türkiye'nin bu konuda tavrının çok açık olduğunu belirterek, ''Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, AB üyesi ülkelere vizesiz gidebilme hakkını eninde sonunda alacağız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2012, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER