7 Haziran'ın İzmir Şifreleri

Yedi Haziran Genel Seçimleri, mutlaka tüm boyutlarıyla iyi okunması gereken bir seçim. İzmir'in şifrelerine ve muhtemel geleceğine neden-sonuç ilişkileriyle bakmak gerek.

7 Haziran'ın İzmir Şifreleri

Burak Cilasun / Ben TV

Sürprizlerle doğu 2015 seçiminin İzmir’de oy oranına göre sıralaması CHP, AK Parti, MHP ve HDP olsa da, kazanım sıralaması çok daha farklı. Kazanım sıralaması yaptığımızda HDP, MHP, CHP ve AK Parti görünümüne evrilen liste, önümüzdeki günlerde İzmir yerel siyasetine de ciddi etkilerde bulunacak. Siyasetin bundan sonrası için İzmir’de HDP zafer, MHP kısmi büyüme ivmesi kazanırken, CHP tökezledi, AK Parti ise yıkıldı.

Bu terimleri tek tek ele aldığımızda ortaya çarpıcı sonuçlar çıkıyor;

DERSİMLİ KEMAL EFE KEMAL OLAMADI

7 Haziran yarışına İzmir’de ön seçim ve tamamı olmasa da çoğunluk olarak başarılı kontenjan adaylarıyla giren Cumhuriyet Halk Partisi’nin İzmir’de yüzde 50 ve üstünü hedeflemesine karşın yüzde 45’te kalması ve 1 milletvekili kaybı yaşaması bir başarısızlıktır. Başarısızlığın nedenleri ise şöyle sıralanabilir;

1) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekili dahi çıkaramadığı memleketi Tunceli’de “Dersimli Kemal” olurken, aday olduğu İzmir’de “Efe Kemal” olamadı. Tunceli’deki mitinginde defalarca şehri öven Kılıçdaroğlu, İzmir’e geldiğinde 1 aydır meydanlarda söylediği bilinen seçim vaatlerinin dışına çıkamadı. İzmir Ticaret Borsası etkinliğinde konuşan Kılıçdaroğlu, İzmir iş dünyasına yönelik tek kelime etmedi. CHP İzmir’e yönelik tek söylem geliştiremedi.

2) CHP İzmir İl Başkanı Bedri Serter’in Genel Merkez tarafından önerilmiş olmasına rağmen il yöneticilerinin kararı net olarak kabul etmemesi ve atama sonrası da toplanıp “seçtik” demesi örgütte karşılık bulmadı. İl Kadın Kolları Başkanı olarak seçilmiş ismin, atanmış isimle değiştirilmesi de yine örgütün tepkisini çekti.

3) Yüzde 50 ve üstü oy oranıyla 16 hatta 20 vekil iddiası gerçekçi bulunmadı. Yüzde 50 için yerel seçim il genel meclisi sonuçlarına göre 250 bin fazla oy alması gereken CHP, İzmir’e yönelik söylemlerin olmayışı nedeniyle şehre hitap edemedi.

4) Birkaç isim hariç İzmir’de CHP milletvekili adayları katıldıkları programlarda HDP’yi o kadar çok övdüler ki, oyları altın tepside sundular.

Ama…

CHP için kaybetme yerine tökezleme ifadesini kullanmamın çok büyük bir nedeni var. Yerel seçimde iç karışıklıklardan dolayı 8 ilçe kaybeden CHP, bunların 6’sında birinci çıktı. Hele ki Ödemiş Belediyesi-Büyükşehir gerilimi sürerken ilçede CHP’ye çıkan yüzde 45,5’lik oy oranı 2014’ün tamir edildiği ve küskünlerin toparlandığı sonucunu ortaya koyuyor.

AK PARTİ HARAKİRİ YAPTI

İzmir ile yıldızı bir türlü barışmayan AK Parti, bu seçimlerde çok net bir şekilde dibe vurdu. Bu dibe vuruşun toparlanmasıysa imkansıza yakın. İşte o sebepler;

1) Şehre hitap eden, karşılığı bulunan isimler aday gösterilmedi. İthalin ithali Ozan Ceyhun, sırf Ağrılı olduğu için Savcı Sayan, sırf Alevi olduğu için aday gösterilen Durmuş Boztuğ, şehirde en ufak karşılığı olmayan isimlerin başında geldi. İzmirli olmasına karşın AK Parti Genel Merkezi’nden İzmir’e yıllarca gelmeyen Nükhet Hotar’ın ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun da İzmir’e etkisinin olmadığı görüldü.

2) Sokak çalışmalarından ziyade Devlet imkanlarıyla yapılan kamu binalarının açılışları, partililerle yapılan toplantılar ve iş adamlarıyla kahvaltılı, yemekli toplantılar vatandaşa hiç yansımadı.

3) İzmir İl Örgütü, “Ankara”nın azizliğine uğradı. Cumhurbaşkanı’nın mitingleri, israf, Suriyelilerle yaşanan sorunlar vb. gibi pek çok İzmir İl Örgütü’nün sorumlusu olmadığı meseleler şehirde AK Parti’ye kaybettirdi.

4) AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten’in İzmir için çirkin sözlerine cevap verilmedi. Hemen birkaç gün sonra gerçekleştirilen AK Parti İzmir Mitinginde Davutoğlu’nun tek kelime etmemesi dikkat çekti. Başbakanlık ofisinin sabah saatlerinde alelacele açılması, Konak Tünellerinin tahmini bedelinden 2 kat fazlaya mal olması, Alsancak Stadı’nın kapatılması, İzmir’e yakışır eserlerin kazandırılamaması da AK Parti’ye kaybettiren unsurlar oldu.

Neden çöküş;

2011’de zirve yapan AK Parti oylarının yerel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde erimesi, 7 Haziran’da tamir edilemez seviyeye düştü. Bundan sonra bir toparlanma imkansıza yakın gözüküyor.

MHP KAZANDI AMA...

Milletvekili sayısını 2’ye katlayan Milliyetçi Hareket Partisi’nde başarının sahibi partililer değil halk oldu. Sanılmasın ki Gündoğdu Meydanı’nın en sönük mitingini yapan MHP’ye halk yerel başarılarından dolayı oy verdi. MHP İzmir’in başarısının yegane faktörü konjonktürdür. HDP’nin yükselişi, AK Parti içinde yaşanan sıkıntılara merkez sağ seçmenin tepki göstermesi, CHP’ye yerelde verilen ödünç oyların geri alınması gibi nedenler MHP’yi İzmir’de 2’ye katlamıştır. Bu başarıda Necat Karataş yönetiminin en ufak bir payı yoktur. Çünkü;

1) MHP, İzmir’de kendini bir türlü anlatamıyor.

2) İl yönetiminin bariz başarısızlığının üstü kapatılmaya çalışılıyor. Kapalı kutu görünümü aşılamıyor.

3) İzmir’e yönelik söylem geliştirilemiyor.

Son söz;

Kiraz’da yüzde 13’e, Aliağa’da yüzde 19,6’ya düşen MHP oylarının acilen sorgulanması gerekir.

HDP TURNAYI GÖZÜNDEN VURDU

İzmir’de seçimin mutlak bir galibi varsa o da öyle ya da böyle HDP’dir. 2011’de şehirde olmayan parti, bir anda yüzbinlerce oy sahibiyse bunun nedeni şunlardır;

1) Selahattin Demirtaş’ın seçimde doğaçlama konuşan, espri yapabilen tek lider oluşu ve iktidarın saldırılarının sokak saldırılarıyla birleşmesi partiye ülke genelinde ivme kazandırdı.

2) Siyasi unsur içermeyen birçok toplumsal olayda düzenlenen yürüyüşler ilgi çekti.

3) Seçilemese de Ferhan Ademhan’ın aday gösterilmesi, Ertuğrul Kürkçü, Müslüm Doğan faktörü, Pınar Aydınlar’ın sempatik bir aday profili çizmesi HDP’ye tavan yaptırdı.

4) AK Partili Kürtler adeta eve dönüş süreci yaşarken CHP’lilerin AK Parti’ye olan öfkesi, HDP’ye emanet oy olarak yansıdı.

Ama…

Seçimden bir gün sonra olduğu gibi kutlamalara, etkinliklere “Biji serok apo” sloganlarıyla gidilirse emanet oylar bir seçim sonra erir gider.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2015, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER